Korsan yazılım kullanmanın cezası hapis değil mi?

Sosyal mecralarda açık açık lisansız yazılım ile ilgili rehberler yapılıyor. Kafam karıştı. Korsan yazılım kullanmanın cezası hapis veya para cezası değil mi? Yasalar uygulanmıyor mu? Mesela Windows 10 Home 1299 TL'lik fiyat etiketine sahip. Millet nasıl kullanıyor o zaman? Linux'a herkes laf etmeyi bilir. Adobe kullanırlar, DaVinci Resolve'ya da Kdenlive gibi alternatiflerin adı geçmez. Sanki internet derya deniz özgür yazılım kaynıyor bizim haberimiz yok. Herkes mağdur, herkes öğrenci, herkes ya ben buna bu parayı veremem diyor; öyle bir yasa mı var? Bu suçtan yargılansak kendimizi böyle savunabilir miyiz? Bilmiyorum, hukuk okumadım ama yasalar sadece hukuk okuyana diye bir şey de yok. O yasalar herkese var. Bu konuyu tartışmaya açıyorum, bakalım siz sevgili okurlar ne düşünüyorsunuz.

<İframe width="1280" height="720" src="
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
" title="YouTube video Player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-Media; Gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Devlet de korsan kullanıyor o yüzden.

Evinde kullanana karısmıyorlar genelde şirketler. Ticari firmalardan, o programlar üzerinden para kazananlardan zaten yeterince para aldıkları için evde crack ile kullanan adam dişinin kovuğunu doldurmayacak düzeyde. Açığını oradan kapatıyor. Bkz.Solidworks. Tek bilgisayar lisansı 9k dolar. Proje başına kullanan adama yada işverene o kadar para kazandırıyor mu? Büyük ihtimalle hayır. O yüzden mesele yok :D

Çözüm basit oynamasınlar!
Sen paran yetmeyince ve canın isteyinde gidip marketten bir şeyler çalıyor musun?

Yanlış anlama bende karşı değilim de açıklaman mantıksız geldi.

Oynama demekle olmaz. O da çocuk değil mi? Parası olmadığı için eğlenmesin mi? Parası olan korsan oynamasın ama parası olmayan korsan oynarsa diyecek hiçbir lafım yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oynama demekle olmaz. O da çocuk değil mi? Parası olmadığı için eğlenmesin mi? Parası olan korsan oynamasın ama parası olmayan korsan oynarsa diyecek hiçbir lafım yok.
Bir ton bedava oyun var,eğlenecek başka birşey bulsun.Bu dünyada malesef her istediğin olmuyor.
Çocuk olan herkes bisilete binebiliyor mu? hayır olmayanlar çalsın mı diyeceğiz çocuk onlar mı diyeceğiz.
Senin saçmalıkta nirvana oldu.

Korsan güzellemesi yapan ne çok insan varmış. Paran yoksa almayacaksın. Kimsenin, başkasının emeğini çalmaya hakkı yok.

Geri
Yukarı