Korunma amaçlı havalı tabanca önerisi

Ne? Hepsiburada'da bile var ayrıca bulundurmak suç değil, kendini korumak da o şekilde. Suç işlemek için kullanırsan tabii suç aleti olarak geçer o ayrı.

Biber gazı taşımak doğrudan suç değil fakat dolaylı yoldan suçtur.
Sivillere yönelik biber gazı satımı yoktur kullanılan ürünler kaçak ürünlerdir.

Asayiş Dairesi Başkanlığı;
'Bununla birlikte, söz konusu spreyler için sadece Türk Silahlı Kuvvetleri, emniyet ve jandarma teşkilatı ile özel güvenlik kuruluşlarının ihtiyaçlarının karşılanması amacı dışında, bugüne kadar sivil kullanım maksadı ile hiçbir kişi veya kuruluşa ithal izni verilmemiştir. Bu nedenle piyasada bulunan ve bu kurumlar dışında sivil amaçlı satılan ve kullanılan biber gazları yurdumuza kaçak yollarla getirilen gazlardır.'

Kanun;
5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu Madde 3/5 inde “Birinci ila dördüncü fıkralarda tanımlanan fiillerin işlenmesine iştirak etmeksizin, bunların konusunu oluşturan eşyayı, bu özelliğini bilerek ve ticarî amaçla satın alan, satışa arz eden, satan, taşıyan veya saklayan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır

Kanun;

Burada biz kanundaki boşluktan yararlanıyoruz. Öncelikle kanunda biber gazı "kaçak" bir ürün olarak geçmiyor ve yasal satış yapan sitelerde, av bayiilerinde bile bulunuyor (örn: Hepsiburada, N11). Asayiş dairesinin açıklaması ile kanuni düzenleme farklı işliyor. Ancak ve ancak bunu saldırı amaçlı kullanırsan TCK 6. maddesi F bendine göre suç işlemiş oluyorsun.

Kısaca dilediğin gibi cebinde, çantanda bundan bulundurabilirsin.

Değil havalı, oyunca plastik silah bile karşı tarafın gerçek silah kullanma hakkını doğurur. Sendeki silah "gerçek" gibi değerlendirilir ve karşı taraf doğru düzgün ceza almaz. Öldüğünle kalırsın. Yani silah olacaksa gerçek silahın olacak. O silah kesinlikle gözükmeyecek ve çekilecekse de sıkmak göze alınacak.

Burada biz kanundaki boşluktan yararlanıyoruz. Öncelikle kanunda biber gazı "kaçak" bir ürün olarak geçmiyor ve yasal satış yapan sitelerde, av bayiilerinde bile bulunuyor (örn: Hepsiburada, N11). Asayiş dairesinin açıklaması ile kanuni düzenleme farklı işliyor. Ancak ve ancak bunu saldırı amaçlı kullanırsan TCK 6. maddesi F bendine göre suç işlemiş oluyorsun.

Kısaca dilediğin gibi cebinde, çantanda bundan bulundurabilirsin.
Ülkemin polisi bana bunları demişti şahsen ikna olmuştum. Polis bile yalan bilgi veriyor. :/

Bu arada o CO2 tüplü tabancalar aşırı tehlikeli, bende çelik bb atan silah vardı, 5 metreye kadar önünde ne varsa parçalıyordu hatta uzaktan attığımda bira şişesini bile patlattı, aşırı tehlikeli.
Metali deliyor. Birisinin kafasına sıkılsa kafatasını deler. Bu silahların ruhsatsız satılmaması lazım.

Kanun;
Bu işte bir yanlışlık var. Hepsiburada'da,
Amazon'da, Trendyol'da, sokaktaki av malzemesi satıcılarında kısaca her yerde satılıyor biber gazı. Burada illegal olan bir şey yok. Taşımak da suç değil. Kullanılmasının suç niteliği taşıyıp taşımadığı da DURUMA GÖRE DEĞİŞİR.

ALINTILAR
Çoğunlukla 'dünyanın en acı biberi' diye bilinen kırmızı Şili biberinden üretilen biber gazıyla alakalı bir vatandaşın, "Biber gazı kullanmak veya taşımak yasal mıdır?" şeklindeki sorusunu cevaplandıran Asayiş Dairesi Başkanlığı, biber gazının bulundurulmasına yönelik bir kısıtlama olmadığını açıkladı. 27 Eyl 2022

Biber Gazı Yasak mı?
Bu ürünü savunma amaçlı olarak taşımanız hiç bir yönden yasal bir sorun teşkil etmemektedir. Küçük yapısı sayesinde çanta ve cepte pratik bir şekilde taşıyabilirsiniz.

Biber gazı taşımak yasal mıdır?
Biber Gazı Yasal ? Asayiş Dairesi Başkanlığı, biber gazının bulundurulmasına yönelik bir kısıtlama olmadığını açıkladı. 7 Ara 2022

BİBER GAZI TAŞIMAK SUÇ MU? Kanunda net bir şekilde biber gazı ya da göz yaşartıcı sprey kullanımı ile ilgili yasak maddesi bulunmamaktadır. Bu nedenle biber gazı yasaktır ya da biber gazı kullanmak suçtur denilemez. 25 Kas 2021

Avukat Levent Karakoç şunları söyledi: “Biber gazı orantısız şekilde kullanılması halinde silahtır. Lüzum olmayan bir aşamada sıkılması halinde, meşru müdafaayla ilgisi yoktur. Bu nedenle silahtan sayıldığı için de direkt hapis cezası vardır. 11 Oca 2020

Nasıl bir kaynaktan araştırdığını anlamadım, metinleri de kesik kesik paylaşmışsın.

Son düzenleme:
Arkadaşlar biber gazı, çakı, küçük bıçak vb. sorun olmuyor. Defalarca o şekilde aramaya girdim çantamda. Yanlışlıkla adliyeye giriyordum hatta kapıda bıraktım biber gazını, sonra almayı unuttum :)

Alınmaz karşı tarafı korkutup caydırma ihtimalin olabilir ancak karşı tarafta silah olma ihtimali ya da cidden korkmayıp üstüne atılma şansı yüksek. İşte o zaman işler değişir.

Arkadaşlar biber gazı, çakı, küçük bıçak vb. sorun olmuyor. Defalarca o şekilde aramaya girdim çantamda. Yanlışlıkla adliyeye giriyordum hatta kapıda bıraktım biber gazını, sonra almayı unuttum :)
Her çakı taşınamaz. Kesici kısmın 15 santimetreden küçük olması lazım aksi taktirde taşınması suçtur. Ayrıca burada bu ve buna benzer başlık açan forumdaşlara bıçak, havalı tabanca gibi silahların önerilmesine karşıyım. Meşru müdafaanın ne olduğunu biliyorsunuzdur. Örneğin bir kişi başka bir kişiye havalı tabanca çekse, kendisine havalı tabanca çekilen kişi de cebindeki gerçek tabancayı çıkartıp kendisine havalı tabanca doğrultan kişiyi vurmak suretiyle öldürse bu meşru müdafaa kapsamına girer. Bıçak da aynı şekilde. Yani bunlar hep tehlikeli şeyler.

Son düzenleme:

Ufak çakılar bir sorun yaratmıyor genelde. Nişanlım ile birlikte valiliğe girmiştim ona verdiğim ufak bir çakı var, çantasındaydı taramada ekranda gözüktüğüne eminim bakışından belliydi polis bir abla vardı bir şey dememişti.

Yeni konular

Geri
Yukarı