Korunma amaçlı havalı tabanca önerisi

Her çakı taşınamaz. Kesici kısmın 15 santimetreden küçük olması lazım aksi taktirde taşınması suçtur. Ayrıca burada bu ve buna benzer başlık açan forumdaşlara bıçak, havalı tabanca gibi silahların önerilmesine karşıyım. Meşru müdafaanın ne olduğunu biliyorsunuzdur. Örneğin bir kişi başka bir kişiye havalı tabanca çekse, kendisine havalı tabanca çekilen kişi de cebindeki gerçek tabancayı çıkartıp kendisine havalı tabanca doğrultan kişiyi vurmak suretiyle öldürse bu meşru müdafaa kapsamına girer. Bıçak da aynı şekilde. Yani bunlar hep tehlikeli şeyler.

Önceki mesajıma bakarsan aynı şeyi söylediğimi göreceksin.

Nasıl bir kaynaktan araştırdığını anlamadım, metinleri de kesik kesik paylaşmışsın.
İlk kaynağım bir polisti oradan duydum biber gazı taşıyamasın demişti.
Çantanda taşıdığında suç sayılmıyormuş ama bir durum olduğunda silah yerine geçiyor.
İkincisi ise kanun maddesi.

Konu ile ilgili KANUN MADDESİ:

5237 TCK MADDE 86

Kasten yaralama
(1) Kasten başkasının vücuduna acı veren veya sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) (Ek fıkra: 31/3/2005 – 5328/4 md.) Kasten yaralama fiilinin kişi üzerindeki etkisinin basit bir tıbbî müdahaleyle giderilebilecek ölçüde hafif olması hâlinde, mağdurun şikâyeti üzerine, dört aydan bir yıla kadar hapis veya adlî para cezasına hükmolunur.

Burada avukatların yazıları var;
Biber gazı silah sayılır mı? Uzmanlar farklı görüşe sahip

İlk kaynağım bir polisti oradan duydum biber gazı taşıyamasın demişti.
Çantanda taşıdığında suç sayılmıyormuş ama bir durum olduğunda silah yerine geçiyor.
İkincisi ise kanun maddesi.

Burada avukatların yazıları var;
Biber gazı silah sayılır mı? Uzmanlar farklı görüşe sahip
Suç işlersen yasak tabii. Öyle rastgele havaya veya birisine sıkarsan silahla suç işlemiş oluyorsun biber gazını tek şartla yasal olarak kullanabilirsin o da meşru müdafaa yani kendini savunma amacıyla olur. Zaten biber gazı taşımayı gereksiz görüyorum. Sporcu olursun, bisiklet sürersin, dağda patikada yürüyüş yaparsın, tehlikeli bir yerde yaşarsın anlarım.

Suç işlersen yasak tabii. Öyle rastgele havaya veya birisine sıkarsan silahla suç işlemiş oluyorsun biber gazını tek şartla yasal olarak kullanabilirsin o da meşru müdafaa yani kendini savunma amacıyla olur. Zaten biber gazı taşımayı gereksiz görüyorum. Sporcu olursun, bisiklet sürersin, dağda patikada yürüyüş yaparsın, tehlikeli bir yerde yaşarsın anlarım.
Hayır kendini savunamasın. Sıktığında karşıya tarafa gerçekten ağır hasarlar verebilir ve hata öldürebilir.

Hayır kendini savunamasın. Sıktığında karşıya tarafa gerçekten ağır hasarlar verebilir ve hata öldürebilir.
Adam çakıyı çeksin bizde öyle m*l gibi kalalım demi hocam? Ruhsatsız tabancalar ile bile olan meşru müdafaada adam öldürmek veya yaralamaktan ziyade ruhsatsız silah taşımaktan işleme alınıyorsun. Konu burada kişinin hırsına yenik düşüp bahsettiğiniz gazı fazla kullanmasından geçiyor.

Meşru Müdafaa hakkında en ufak bir bilginiz yok. Attığınız kasten yaralama suçu.

Havalı silah ile, kurusıkı ile göz de korkutulmaz öz savunma da yapılmaz. Kendini öldürtürsün sadece. Evde duracak yazmışsın ev savunması için yarı otomatik pompalı tüfek öneririm. Asla ama asla havalı ve kuru sıkı tabanca alma.

Havalı silah ile, kurusıkı ile göz de korkutulmaz öz savunma da yapılmaz. Kendini öldürtürsün sadece. Evde duracak yazmışsın ev savunması için yarı otomatik pompalı tüfek öneririm. Asla ama asla havalı ve kuru sıkı tabanca alma.
Havalı tabancalar yakın mesafeden etkili olabiliyor. Evde etkili olabilir zannımca.

Havalı tabancalar yakın mesafeden etkili olabiliyor. Evde etkili olabilir zannımca.

Arı sokması kadar etkili olur. Kuru sıkı ise dayama mesafesinden etkili olur. Olabilecek en kötü senaryoyu düşünürsek karşı tarafı etkisiz hala getirmesi için bütün şarjörü boşaltıp peş peşe ateşlemesi lazım. Bu kadar soğukkanlı olabilir mi zannetmiyorum.

Arı sokması kadar etkili olur. Kuru sıkı ise dayama mesafesinden etkili olur. Olabilecek en kötü senaryoyu düşünürsek karşı tarafı etkisiz hala getirmesi için bütün şarjörü boşaltıp peş peşe ateşlemesi lazım. Bu kadar soğukkanlı olabilir mi zannetmiyorum.
Alacağı silahın fps değerine bağlı bir şey bence bu. Sıktığı yerlerde önemli. Karşıdaki kişi zaten muhtemelen bıçaklı olacağından dolayı gösterilmesi bile caydırıcı olabilir.

Alacağı silahın FPS değerine bağlı bir şey bence bu. Sıktığı yerlerde önemli. Karşıdaki kişi zaten muhtemelen bıçaklı olacağından dolayı gösterilmesi bile caydırıcı olabilir.

Gece vakti gerçekten bıçağa karşı etki edebilir karşı tarafı korkutabilir ancak silahlarla ilgili birisiyse karşı taraf mermiyi sürüşünden bile anlar kuru sıkı olduğunu. Özetle gerçek silahın yerini ne kuru sıkı ne de havalı silah tutar.

Alacağı silahın FPS değerine bağlı bir şey bence bu. Sıktığı yerlerde önemli. Karşıdaki kişi zaten muhtemelen bıçaklı olacağından dolayı gösterilmesi bile caydırıcı olabilir.

Ama şu bir gerçek ki kuru sıkı yabani hayvanları korkutmaya birebir.

Yeni konular

Geri
Yukarı