Havalı tabanca için ruhsat istenmemesi

HakanYılmazzz

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Bende silah merakı var. Daha önce ruhsatlı Cz75 9mm silahım vardı. Onu sattım. Bu gün av bayiine gidip kuru sıkı tabir edilen sadece ses yapan silahlara baktım. Ancak öğrendim ki emniyetten onlar içinde ruhsat almak gerekiyormuş. (Yivli silah ruhsatı gibi zor değil almak) Ancak bir şey daha öğrendim. Havalı tabanca denen ve yaralayıcı özelliğe sahip (bazen ölümcül) silahları almak için tek şart 18 yaşını doldurmuş olmak. Emniyetten izin almaya gerek yokmuş. Yani cebinizde 250 TL varsa istediğiniz havalı silahı alıp adam yaralama özgürlüğüne sahipmişiz. Ben bu durumu çok yadırgadım. Sadece ses yapan kuru sıkı silahı almak için sabıka kaydı aranırken, adam yaralayabilen bir silahı almak manavdan domates almak kadar kolay.

Adam yaralamak isteyen kişi için gerçek silahı almak da manavdan domates almak kadar kolay. Paran varsa işin görülür bu dünyada.
Gerçek silah almak biraz tuzlu iş. Benim dediğim olay 200-250 TL si olan herkes bunu yasal engele takılmadan yapabiliyor. Adam yaralamak istedikten sonra taş sopa da silah olarak kullanılabilir, ancak burada bence yasal olarak gevşeklik var.

Havalı silah tabanca olarak örnek verirsek en fazla 480 FPS atış hızına sahip. Bu hızda bir bilyenin insana verebileceği hasar derisini soyar ve kan toplattırır yaralar ama öldürmez. Ayriyeten 4,5 mm bilyeler atar, gercek bir silah ise en az 800 FPS atış hızına sahip ve cekirdek dediğimiz metali atar. Ülkemizde bulunan havalı silahlar av için bile uygun değildir. Bir hayvanı öldüremez, yaralar belki.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar. Bende silah merakı var. Daha önce ruhsatlı CZ75 9mm silahım vardı. Onu sattım. Bu gün av bayiine gidip kuru sıkı tabir edilen sadece ses yapan silahlara baktım. Ancak öğrendim ki emniyetten onlar içinde ruhsat almak gerekiyormuş. (yivli silah ruhsatı gibi zor değil almak) ancak bir şey daha öğrendim. Havalı tabanca denen ve yaralayıcı özelliğe sahip (bazen ölümcül) silahları almak için tek şart 18 yaşını doldurmuş olmak. Emniyetten izin almaya gerek yokmuş. Yani cebinizde 250 TL varsa istediğiniz havalı silahı alıp adam yaralama özgürlüğüne sahipmişiz. Ben bu durumu çok yadırgadım. Sadece ses yapan kuru sıkı silahı almak için sabıka kaydı aranırken, adam yaralayabilen bir silahı almak manavdan domates almak kadar kolay.

Ruhsat değil satış belgesi ama insan isterken utanır " abi ben oyuncak tabanca alacağım bana izin yazsana diye " ayrı yeten yakın zamanda havalı silahlara bir şey getirirler gibi bu güne kadar ki en silah karşıtı hükümet karşımızda. Bu arada CZ yi niye satınız arada poligona falan giderdiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı