Koşarken Quadriceps Ağrısı

Enesxdd

Kilopat
Evet, MSÜ'nün FYT kısmına hazırlanıyorum. Bunun için koşu yapıyorum, 400 metreyi 1 dakikada koşabilirsem tam puan alacağım. %70 civarı hızda koştuğumda sıkıntı yaşamıyorum ancak biraz hızımı arttırayım dediğimde Quadriceps patlaması yaşıyorum resmen, o kadar geriliyormuş gibi geliyor ki hızımı kesmessem sakatlanacak gibi hissediyorum. Bunu nasıl çözerim? Karantina döneminde genelde evde bilgisayar başında oturduğum için bacaklar esnekliğini kaybettiği için oluyor olabilir mi? Şimdiden teşekkürler.
Not: Quadriceps doğru bölgemi bilmiyorum, Google üzerinden aradığımda tam orası gözüküyor. Ben yine de size kendi dilimde anlatayım, hemen diz kapağının üstünde kalan kas grubunu kastediyorum.

Evet, MSÜ'nün FYT kısmına hazırlanıyorum. Bunun için koşu yapıyorum, 400 metreyi 1 dakikada koşabilirsem tam puan alacağım. %70 civarı hızda koştuğumda sıkıntı yaşamıyorum ancak biraz hızımı arttırayım dediğimde quadriceps patlaması yaşıyorum resmen, o kadar geriliyormuş gibi geliyor ki hızımı kesmessem sakatlanacak gibi hissediyorum. Bunu nasıl çözerim? Karantina döneminde genelde evde bilgisayar başında oturduğum için bacaklar esnekliğini kaybettiği için oluyor olabilir mi? Şimdiden teşekkürler.
Not: Quadriceps doğru bölgemi bilmiyorum, Google üzerinden aradığımda tam orası gözüküyor. Ben yine de size kendi dilimde anlatayım, hemen diz kapağının üstünde kalan kas grubunu kastediyorum.

Bilgisayar başında oturup hiç spor yapmazsanız böyle bir şey olur ama siz maaşallah 400 metreyi ben 10 dk de koşsam aaaaaah kalbim diye eve gidiyorum.

Bilgisayar başında oturup hiç spor yapmazsanız böyle bir şey olur ama siz maaşallah 400 metreyi ben 10 dk de koşsam aaaaaah kalbim diye eve gidiyorum.
Evet maalesef mevcut durum bizi biraz spor dışına itti :D. 400 metreyi koştuktan sonra neremden soluduğumu zor anlıyorum :D.
Koşudan önce bacağınızın her yerini sıkıca ısındırın. :)
Beden dersinde yaptığımız hareketlerden bir kaç tanesini yapmıştım aslında ama tam ısınmadığımı farketmiştim, ısınmak gerçekten çok önemli vallahi sakatlanacak gibi oldum bir daha ısınmadan asla!

Evet maalesef mevcut durum bizi biraz spor dışına itti :D. 400 metreyi koştuktan sonra neremden soluduğumu zor anlıyorum :D.

Beden dersinde yaptığımız hareketlerden birkaç tanesini yapmıştım aslında ama tam ısınmadığımı fark etmiştim, ısınmak gerçekten çok önemli vallahi sakatlanacak gibi oldum bir daha ısınmadan asla!

Hocam onlar yetmez YouTube'da biraz arama yaparsanız güzel ısındırma videoları bulursunuz. Bacağınızı en az 5 dakika ortalama 10 dakika ısıtmanız lazım ve özellikle Quadriceps'i güzel ısındırısanız sorun kalmaz diye düşünüyorum.

Hocam onlar yetmez YouTube'da biraz arama yaparsanız güzel ısındırma videoları bulursunuz. Bacağınızı en az 5 dakika ortalama 10 dakika ısıtmanız lazım ve özellikle Quadriceps'i güzel ısındırısanız sorun kalmaz diye düşünüyorum.
Teşekkür ederim, yarın yine koşmaya çıkacağım. Bu sefer iyice ısınıp çıkacağım yarın son durumu aktarırım, umarım sorun çözülür. Bir de koşarken 200 metreyi devirdikten sonra artık aldığım nefes bana yetmiyor gibi geliyor. Nasıl yorulmadan koşma mesafemi arttırırım?

Teşekkür ederim, yarın yine koşmaya çıkacağım. Bu sefer iyice ısınıp çıkacağım yarın son durumu aktarırım, umarım sorun çözülür. Bir de koşarken 200 metreyi devirdikten sonra artık aldığım nefes bana yetmiyor gibi geliyor. Nasıl yorulmadan koşma mesafemi arttırırım?

Öncelikle ağızdan nefes almayın ve uzun koşular yapmaya başlayın. Bu uzun koşuları en az 3-4 km şeklinde yapıp bir gün yavaş koşu diğer gün sprint şeklinde yaparsanız bu sorunu halledeceğinizi düşünüyorum.

Dostum bende FYT'ye hazırlanıyorum. Sanırım karantina'da kasları tembelliğe alıştırdık ondan dolayı. Geçen hafta 400 metre koşayım derken sanırım kendimi sakatladım. Dizimin iç yan tarafında fena bir ağrı var. Yarın doktora görüneceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı