Koyu alanları doğru bir şekilde aydınlatma

Recep Baltaş

Technopat
Yönetici
Katılım
14 Ağustos 2010
Mesajlar
52.149
Beğeni
43.215
Yer
İstanbul
#1
Fotoğrafımızın bir bölümünde gölgeler hâkim. Fotoğraftaki yapı az pozlanmış ancak pozlama değerleri farklı olduğu için gökyüzünü hala görebilmemiz mümkün. Fotoğrafı “Levels” yardımıyla aydınlatmaya çalışırsanız fotoğraftaki ışığı yok edebilirsiniz. Aynı zamanda ortada bulunan sürgüyü sola doğru sürüklediğinizde yapının renkleri yapmacık ve sert bir görünüm kazanacak. Böyle bir problemin çözümünü “Camera Raw” ya da “Lightroom” da bulabilirsiniz.1 Fotoğrafı Camera Raw’ da açma

Eğer RAW formatında fotoğrafınız varsa fotoğrafın üzerine çift tıklamanızın ardından fotoğraf “Camera Raw” da otomatik olarak açılır. JPEG ya da TIFF uzantılı dosyalarınızı da Bridge’ de fotoğraf üzerine sağ tıklayarak “Open in Camera Raw” komutunu verebilirsiniz. “Lightroom” da ise fotoğraf üzerinde çalışabilmek için fotoğrafı “Import” komutu ile içe aktarmanız gerekiyor.

2 Pozlamayı Arttırma

“Exposure” u yükseltin ve yaklaşık “0,50” gibi bir değer verin. Histogram’ da boşlukların yerini ışığın aldığını göreceksiniz. Koyu bölgeleri aydınlatabilmek için siyah değerini (Blacks), standart değeri olan “5”ten “0”a indirin.3 Parlaklığı Arttırma

“Fill Light” sürgüsü ile koyu ve orta tondaki bölgeleri biraz daha aydınlatın. Fotoğrafta kumlanmaya neden olacağı için sürgüyü tamamen açmayın. “50” gibi bir değer verdiğimizde gökyüzü maviliği ve ön plandaki hatlar ortaya çıkıyor.Işık: Doğru pozlama ve parlaklık ile gölgede kalan alanları ortaya çıkarın.

Pratik İpuçları

·Yüksek kontrastlı öğeleri fotoğrafını RAW formatında çekmeye özen gösterin. Bu sayede fotoğrafı sonradan işlemek istediğinizde daha fazla çalışma alanına sahip olursunuz çünkü ham fotoğraf(RAW), JPEG formatından farklı olarak daha fazla piksel rezervleri sunar.
·“Camera Raw”da yaptığınız değişiklikleri hızlı bir şekilde geri almak istiyorsanız. [Alt] tuşuna basılı tutun ve “Reset” butonuna tıklayın.
 

Benzer konular

Yeni konular