Kreato Linux - Kıss felsefesi ile inşa edilmiş tabanı olmayan bir Distro

@gen2, hocam kendi çapında Linux distroları yapan insanlara özellikle bir nefretiniz var gibi geldi, özellikle iğneleme ve karalama çok yapıyorsunuz. @illedelinux ile de bir kavganız olmuştu. Yapıcılıktsn çok yıkıcılık var. Özel bir sebebiniz var mı?
Ben bunu 2. Illedelinux vakasi olarak goruyorum zaten dogru yerden parmak bastin. Kendimce gecerli sebeplerim var, bu vatandaslarla gecmisimiz de var. Kisacasi yaptigin yorum bu ayrintilari bilmeden yapilmis yuzeysel bir yorum.

Öncelikle @433815 en çok hoşuma giden KISS felsefesiyle ilerlemen tamamlanınca denemeyi istediğim bir distro. Bir de bahsetmek istediğim neden @gen2, @433815'ya bu tarz söylenimlerde bulunuyorsunuz ki? İlledeLİnux ve SüleymanOS derkende sanırsam PnmOs'u kastettiniz. Çok farklı şeyler bence kodlardan esinlenebilir bu çünkü FOSS'un olayı ve kullandığı lisans GPLV3 bunu sağlamakta. İlledeLinux ve Pnm ile alakaları yok tamamen kendi hazırlamaya çalışıyor ve tek kişi çalışıyor. Esinlenmesinde de anormal bir durum yok yukarıda bahsettiğim gibi. İlledeLinux ve Pnm çok alakasız kalıyor bu proje yanında. Mesela PnmOs'dan bahsedeyim Archiso ile hazırlanıp sadece kendi conf dosyalarını eklenen bir şey ve Github'unda Linux Developer yazması trajikomik durum neyse @433815 başarıların devamını dilerim. Bu benim fikrimdi tekrardan söylüyorum Kreato Linux projesi çok farklı kalıyor bunların yanında. Ve kendi servislerini yapmaya çalışıyor dahada bilgi sahibi olduğunda çok daha iyi şeyler getireceğinden eminim.

Son düzenleme:
@Boranity, dediklerinizi desteklemekle beraber zaten FOSS'un da olayı bu. FOSS'da "kod çalmak" veya "çalıntı kod" diye bir şey olmaz çünkü bir şeyin sahibi olmaz, kodlar paylaşılıyorsa zaten halka arz edilmiştir ve toplumsal fayda amaçlanmıştır. Böyle bir şey amaçlanmıyorsa zaten açık kaynak olmaz. Çatallanma gibi şeyler de kodun yayılmasını ve fayda getirmesini sağlar. Bunlar çok olağandır ve "Bilgi, paylaştıkça çoğalır." felsefesi icra edilir.

Öncelikle @433815 en çok hoşuma giden KISS felsefesiyle ilerlemen tamamlanınca denemeyi istediğim bir distro. Bir de bahsetmek istediğim neden @gen2, @433815'ya bu tarz söylenimlerde bulunuyorsunuz ki? İlledeLİnux ve SüleymanOS derkende sanırsam PnmOs'u kastettiniz. Çok farklı şeyler bence kodlardan esinlenebilir bu çünkü FOSS'un olayı ve kullandığı lisans GPLV3 bunu sağlamakta. İlledeLinux ve Pnm ile alakaları yok tamamen kendi hazırlamaya çalışıyor ve tek kişi çalışıyor. Esinlenmesinde de anormal bir durum yok yukarıda bahsettiğim gibi. İlledeLinux ve Pnm çok alakasız kalıyor bu proje yanında. Mesela PnmOs'dan bahsedeyim Archiso ile hazırlanıp sadece kendi conf dosyalarını eklenen bir şey ve Github'unda Linux Developer yazması trajikomik durum neyse @433815 başarıların devamını dilerim. Bu benim fikrimdi tekrardan söylüyorum Kreato Linux projesi çok farklı kalıyor bunların yanında. Ve kendi servislerini yapmaya çalışıyor dahada bilgi sahibi olduğunda çok daha iyi şeyler getireceğinden eminim.
Fikir olarak farkli olabilir ama ortada Allah bilir daha bagimlilik takibi bile yapamayan sadece kopyaladigi dosyalarin bir listesini tutan paket yoneticisi demeye bin sahit bir programcik duruyor. Bu durumda bir dagitim secmem gerekse fikirlerden daha cok kullanilabilirlik yonlu bakarim Illedelinux kullanirim daha iyi benim icin.

Güzel bir proje, gelişeceğine ve daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum. Yalnız, Bu distro hangi kullanıcılara hitap ediyor? Acemi bir kullanıcı kullanabilir mi mesela? Bir de bu yönü var. Deneyimli kullanıcıları mı hedefliyor?

Depoya ileride WM ve DE'ler gelecek mi?
@gen2 foss kavramını tam kavrayamamışsınız gibi geldi, ek olarak İlledelinux gibi adamlar Debian gibi hazır dağıtıma inşa edip projeleri LASOPL gibi saçma lisanslar ile lisanslarken kreato kendi init, paket yöneticisi, coreutils gibi şeyleri yapıyor ve GPL gibi düzgün lisanslarla lisanslıyor. İlledelinux ile bir tutmakta nedir?

Depoya ileride WM ve DE'ler gelecek mi?
@gen2 foss kavramını tam kavrayamamışsınız gibi geldi, ek olarak İlledelinux gibi adamlar Debian gibi hazır dağıtıma inşa edip projeleri LASOPL gibi saçma lisanslar ile lisanslarken kreato kendi init, paket yöneticisi, coreutils gibi şeyleri yapıyor ve GPL gibi düzgün lisanslarla lisanslıyor. İlledelinux ile bir tutmakta nedir?
O once bir dagitimi yapsin da reklam kismini siz zaten halledersiniz. Buna dagitim demek icin cok erken reklam kokuyor sadece.

O once bir dagitimi yapsin da reklam kismini siz zaten halledersiniz. Buna dagitim demek icin cok erken reklam kokuyor sadece.
Hocam birbirinize destek olmak bu kadar zor olmasa gerek yahu?

Birbirinize karşı ne zorunuz var? Bak ortada bir proje var. Dersin "Şu şu şunlar olmamış. Bunu yapsan daha iyi olurdu. Şunları ekleyebilirsin." gibi gibi. Hem her iki taraf için gayet iyi olmaz mı? Bence çok iyi olur.

Geri
Yukarı