Kredi Kartı Dolandırıcılığında Ne Yapılmalı ?

Ömer Özgenç

Hectopat
Herkese iyi günler. Annemin kullandığı karttan gece 3000 liralık alışveriş yapıp limiti doldurmuşlar. Annem bankayı arayıp görüşmüş ancak tam olarak ne yapmalıyız ?

Kredi kartını hemen iptal edip suç duyurusunda bulunmalısın. Bankaya gidip dilekçe yazıp bu alışverişinizi sizin yapmadığınızı banka araştıryor. Ve siz haklı çıkıyorsunuz .

Bir hocamın başına geldi aynı sizde ki gibi 3000 tl çekilmiş hemen iptal ettirdi parayı banka geri ödeyecekmiş ama bazı bankalar chip para /bonus olarak ödüyormuş ve süreli oluyormuş 1 ay içinde kullanıp bitirmeniz gerekiyor öyle olursa 1 ayda 3000 tl harcamıyorsanız bile harcamak zorunda kalıyorsunuz

Eğer öyle bir şey olursa, yani parayı chip para /bonus olarak verirse kuyumcudan falan nakit çektirirsiniz. Yani kuyumcu size biraz farkla nakit olarak elinize sayar. Geçmiş olsun...

Ayrıca kullandığınız kartlarda 3D secure olayını vs. aktif etmeyi unutmayın genel olarak. Kartı kopyalamış olabilirler, bilgilerinizi çalarak yapmış olabilirler, internet bankacılığı kullanıyorsanız bilgisayarınızdan bir şeyler yapmış olabilirler; bilgilerinizi, şifrelerinizi falan güncelleyin derim.

İnternet işlemlerini benim bilgisayarımdan yapsalardı hiçbir problem olmazdı eğer o tür şekilde olduysa. Anneme kalsa benim suçum ancak o kartı hayatımda bir kere bile kullanmadım, 3D güvenliğini de açmamış. Bankaya falan dilekçe yazıldı hala devam ediyor süreç.

İnternet işlemlerini benim bilgisayarımdan yapsalardı hiçbir problem olmazdı eğer o tür şekilde olduysa. Anneme kalsa benim suçum ancak o kartı hayatımda bir kere bile kullanmadım, 3D güvenliğini de açmamış. Bankaya falan dilekçe yazıldı hala devam ediyor süreç.

3D secure çok önemlidir hocam, bundan sonra dikkatli olun. Yani kart kaybolursa, bilgiler kopyalanırsa, çalınırsa biter yani tamamen...

Anneniz neden sizin suçunuz olduğunu düşünüyor? Bir de internetten mi alışveriş yapmışlar dolandırıcılar? Eğer internetten yapmışlarsa günlük internet alışveriş limitini düşürün.

Hocamın başına da yeni geldi bu olay geçen haftaydı büyük ihtimalle internet alışverişi yapmamış 1 ay içinde ama kart bilgileri kopyalanmış demiş banka adamı da tanıyorum zaten bir şey yapmadan önce herşeyini araştırır internet alışverişi de yapmayı da sevmiyor nasıl kopyalamışlar anlamadık hiç kullanmadıysan seçin suçun olma ihtimali sıfır öyle bir şey olamaz

Anneniz neden sizin suçunuz olduğunu düşünüyor? Bir de internetten mi alışveriş yapmışlar dolandırıcılar? Eğer internetten yapmışlarsa günlük internet alışveriş limitini düşürün.

Ben onun kartıyla aliexpress'ten alışveriş yapıyorum ancak alışveriş yaptığım kart dolandırılmadı diğer kartı dolandırılan. Amazon.com'dan ve bir balıkçı sitesinden alışveriş yapmışlar.

1 ay kadar önce bir arkadaşımın başına geldi. Yaklaşık 1000 TL parasını çekmişler. Yani kartı kopyalayıp bankamatikten bildiğin nakit çekmişler. Polise başvurması sonucu inceleme başlatıldı. Kamera kayıtlarına vs ulaşılıp hırsız tespit edildi. Sonrasında ne mi oldu? Hiç. Polisten aldığımız bilgiye göre adam kayıp. Arkadaş kendi imkanlarıyla hırsızın cep numarasına ve ev adresine kadar buldu. Ama polise sorunca hiçbir bilgiye ulaşamadıklarını söylüyorlar. Ne ayak olduğu belli değil. Olan her türlü paraya oluyor. Banka karşılıyor gibi bir olay da yok. En azından bu şartlarda.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı