Kredi kartı ile taksitli alışveriş sistemi nasıl işliyor?

Ben şunu merak ediyorum. Ben 75 TL'lik bir alışveriş yaptım, bunu 9 taksite böldürdüm diyelim bu alışverişte kartımdan 75 TL'yi çekip o para üzerinden 8 TL olarak mı ödüyor yoksa her ay 8 TL çekerek 75 TL'den geri kalan parayı alabiliyor muyum?
Direk 75 çekiyor senden, sen onu her ay ödüyorsun para yatırarak.

Olay şöyle oluyor. Diyelim 800 TL'lik alışveriş yaptın ve bunu 200 TL ile 4 taksite böldürdün. Kartında da 1000 TL limit var. Bu 800 TL bloke oluyor ve sen her ay 200 TL taksitini ödüyorsun.

O zaman ne farkı oluyor ki zaten 800 limiti alıyorsa karttan, peşin ödesem de 800 gidecek.

O zaman ne farkı oluyor ki zaten 800 limiti alıyorsa karttan, peşin ödesem de 800 gidecek.
Öncelikle bu işlemi yaptığınızda o ay peşin 800 lira verecek gücünüz olmuyor. Taksitsiz alırsanız 800 liranın tamamını o ay sonu ödeme döneminiz içerisinde ödemeniz gerekir. O yüzden 800/4 den taksit yapıp 4 ay boyunca her ay sadece 200 ödeyerek yükünüzü hafifletip yavaş yavaş ödüyorsunuz.
2. Olarak 1000 lira kartınızla 800 liralık ürünü 4 taksit ile aldığınızı düşünelim. Ekstra olarak belirteyim kalan limiti diğer aylar harcamazsanız bu şekilde oluyor :
1.ay : kalan kart limiti = 200 tl / ay sonu ödeyeceğiniz tutar = 200 tl / bloke tutar = 800 tl
2.ay : kalan kart limiti = 400 tl / ay sonu ödeyeceğiniz tutar = 200 tl / bloke tutarı = 600 tl
3.ay : kalan kart limiti = 600 tl / ay sonu ödeyeceğiniz tutar = 200 tl / bloke tutarı = 400 tl
4.ay : kalan kart limiti = 800 tl / ay sonu ödeyeceğiniz tutar = 200 tl = bloke tutarı 200 tl
5.ay ( taksit bitti ) : kart limiti 1000 tl / ay sonu ödeyeceğiniz tutar = 0 tl / bloke tutarı = 0 tl
Eğer taksit ödemesi yaptığınız aylar içerisinde mesela 2. Ay 150 tl alışveriş yaparsanız ( taksit yoksa ne harcadıysanız o ay hepsi ödenir ) :
2.ay : kalan kart limiti = 250 tl / ay sonu ödeyeceğiniz tutar = 350 tl / bloke tutarı = 750 tl

Peki benim kartında 900 TL vardı, ayakkabı aldım, taksitli yap dedim abi. Adam ilk aldiğimda 220 çekti kartımdan. 680 kartımda kalmış. Nasıl oluyor? Mobil bankacılığa girdim, baktım, 8 tane de taksit vereceğim. Bu ayakkabı 460 TL olacak.

Baya mala anlatır gibi anlatmışsınız helal olsun :D Fakat şunu hala anlamadım. Banka 350 TL lik ürünü taksit yapınca direkt 350 TL çekiyorsa benim elimden zaten 350 tl o ay için gitmiyor mu?

Bayağı mala anlatır gibi anlatmışsınız helal olsun :D fakat şunu hala anlamadım. Banka 350 TL'lik ürünü taksit yapınca direkt 350 TL çekiyorsa benim elimden zaten 350 TL o ay için gitmiyor mu?

Bak dostum kredi kartından bahsediyorsak kredi kartı limiti senin paran değil onu harcadıkca ödüyorsun sen bir ürün aldığında senden 350TL gitmıyor banka blokluyor parayı sen her ay kaç taksit yaptırdıysan bankaya o kadar borçlanıyorsun. Banka kartından bahsediyorsak içindeki para senin sen bir alışveriş yaptın yaptığın site üzerınden de taksitlendirdin bu durumda her ay ne kadar ödüceksen o kadar çekıyor icinde para olmazsa da - bakiyelere dusuyor sen her turlu banka ya borclanmis oluyorsun o - bakiyeyi de odemezsen haciz falan geliyor.

Taksit ayda 2000 TL diyelim. Kredi kartı ile öderken mesela bu ayda (ağustosta) satın aldık ama bu ay taksit borcunu ödemedik diğer ay ödedik. Bu mümkün mü hangi ay ödediğimiz önemli mi? İlla aldığımız ay mı başlamalıyız borcu ödemeye

@Meijan , öncelikle kredi kartının hesap kesim tarihini öğrenmen gerekiyor. Hesap kesim tarihinden önce yapılan alışverişler son ödeme tarihinde, hesap kesim tarihinden sonra yapılan alışverişler ise bir sonraki son ödeme tarihine kadar ödenmelidir.

Örnek senaryoda hesap kesim tarihi 20 Ağustos ise sen bunu 1 Eylül gibi ödemen gerekiyor. Fakat alışverişini 21 Ağustos'ta yaparsan bunu 1 Ekim'de ödemeye başlarsın.

Hesap kesim tarihi ve son ödeme tarihi banka veya kart uygulamasında bulunuyor, oradan öğrenebilirsin.

Arkadaşlar bende bilmiyorum konu biraz eski fakat, şimdi ben internetten alışveriş yapsam ve kredi kartı kullansam ilk taksiti karttan anında çekiyor mu nasıl oluyor? Yoksa ilk taksiti diğer ay mı ödemeye başlıyoruz?

Geri
Yukarı