Kripto madenciliği hakkında yanlış bilinenler ve 48 saatlik deneme sonuçları

Tek kart ile kazım yapmayın dediklerinde ki olay şu. Tek bir sisteme birden fazla ekran kartı takılabiliyor aparatlarla. Ayrı ayrı sistemlere takılmış bir ekran kartı ile tek bir sisteme takılmış birden fazla ekran kartını karşılaştırdığınızda güç tüketimi tek sisteme bağlanmış ekran kartlarının daha az olacaktır. Bu da elektrik giderini düşürür karınızı arttırır demek.

Tüm yük karta biniyor. 140 watt. Onun harici görev yöneticisinden dahi bakabilirsiniz herhangi bir şeyin kullanımı %10'un bile üzerine çıkmıyor. Onu geçtim görev yöneticisinde gözükmese bile (zira mining programında GPU'ya binen yük görev yöneticinde gözükmez) ısı değerleri 25-35 derece aralarında. Bu da zaten çok watt çekmediğini kanıtlar nitelikte. Yani sistem ben zaten gündelik hayatımda kullanırken de aynı watt'ı çekiyor. 24 saat çalıştığında bile bu elektrik faturası konusunda bizi şok edebilecek seviyeye gelemez. Hadi diyelim abartalım sanki 2.kartı takmışım gibi 280 wattlık bir güç çekti (ki bu imkansız sistem şu anda taş çatlasın 175 bilemediniz 200 çekiyordur) yine de elektrik faturam 162 TL gelecektir ki bu da 638 TL net kâr demek. Elektriğe bu kadar takılmayın yani. Sanki kart çalışırken arkada başka kartlar takılı gibi watt çekimi olmayacak.
Dostum konunun sonuna herkes bu şekilde kontrol ederek kazım sağlamıyor yazman bence yararlı olur. Çünkü çoğu insan bunu ‘a miningli kartlarda sorun olmuyormuş’ gibi anlayıp bunlara yönelebilir. Herkes sizin kadar bilinçli yapmıyor bu işi. Çöp kartlar almasın arkadaşlar. Zaten forumun çoğunluğu da küçük yaşta bu yüzden söyleme gereği duydum. :)

Tüm yük karta biniyor. 140 Watt. Onun harici görev yöneticisinden dahi bakabilirsiniz herhangi bir şeyin kullanımı %10'un bile üzerine çıkmıyor. Onu geçtim görev yöneticisinde gözükmese bile (zira mining programında GPU'ya binen yük görev yöneticinde gözükmez) sıcaklık değerleri 25-35 derece aralarında. Bu da zaten çok Watt çekmediğini kanıtlar nitelikte. Yani sistem ben zaten gündelik hayatımda kullanırken de aynı Watt'ı çekiyor. 24 saat çalıştığında bile bu elektrik faturası konusunda bizi şok edebilecek seviyeye gelemez. Hadi diyelim abartalım sanki 2.kartı takmışım gibi 280 Watt'lık bir güç çekti (ki bu imkansız sistem şu anda taş çatlasın 175 bilemediniz 200 çekiyordur) yine de elektrik faturam 162 TL gelecektir ki bu da 638 TL net kâr demek. Elektriğe bu kadar takılmayın yani. Sanki kart çalışırken arkada başka kartlar takılı gibi Watt çekimi olmayacak.

Benim mining hakkında bilgim yok ancak düz mantıkla gördüğümü belirtmek istedim. Kazancınız bol olsun.

Ben 2015'den beri Mining yapıyorum. Hata yok. Tek eksik anakart ve işlemcinin elektrik tüketiminin eklenmemiş olması.
Çok fazla bir ekleme yapmayacağı için hesaplamaya bile gerek yok. Mining programının çok büyük bir ağırlığı ekran kartına biniyor. Diğer aygıtlar boşta kaç watt çekiyorsa onu çekmeye devam ediyor.

Dostum konunun sonuna herkes bu şekilde kontrol ederek kazım sağlamıyor yazman bence yararlı olur. Çünkü çoğu insan bunu ‘a miningli kartlarda sorun olmuyormuş’ gibi anlayıp bunlara yönelebilir. Herkes sizin kadar bilinçli yapmıyor bu işi. Çöp kartlar almasın arkadaşlar. Zaten forumun çoğunluğu da küçük yaşta bu yüzden söyleme gereği duydum. :)
Mining yapan insanlar salak değil ki. Büyük Mining gruplarına üyeyim hiç biri kartını 70 dereceden yukarı çıkarmıyor. Heh zaten GPU alınırken dikkat edilmesi gereken şeylere dikkat ederse sorun olmaz.

Geri
Yukarı