Kuantum mekaniği için gerekli matematiksel altyapı kaç senede oluşturulur?

Hoinchuhayn

Decapat
Merhaba. Üniversite öğrencisiyim. Yandan kuantum mekaniği öğrenmek istiyorum ancak matematiğim 12.sınıf seviyesinde kaldı. Kuantum mekaniği için gerekli matematiksel altyapıyı oluşturmak kaç senemi alır sizce?

Kuantum mekaniğinin ne seviyesi ve niçin? Hobi olaraksa, ilginizi çekiyorsa izlerken gerektikçe bile öğrenilebilir. Sizin de amacınız bu galiba. Fizik okuyan birisinin öğrendiği gibi kendinizce ciddi ciddi öğrenmek istiyorsanız en azından vector calculus ve ortalama lineer cebir bilmeniz lazım. Sadece matematiği için söylüyorum bunu, düzgün fizik altyapınız da olmalı tamamen anlayabilmek için. Kaç yıl sürer size bağlı.

Kuantum mekaniğinin ne seviyesi ve niçin? Hobi olaraksa, ilginizi çekiyorsa izlerken gerektikçe bile öğrenilebilir. Sizin de amacınız bu galiba. Fizik okuyan birisinin öğrendiği gibi kendinizce ciddi ciddi öğrenmek istiyorsanız en azından Vector calculus ve ortalama lineer cebir bilmeniz lazım. Sadece matematiği için söylüyorum bunu, düzgün fizik altyapınız da olmalı tamamen anlayabilmek için. Kaç yıl sürer size bağlı.

Fizik olarak neleri bilmem gerekir hocam Maxwell denklemleri tarzı şeyler mi?

Yani dediğim gibi hobi olarak öğrenmek istiyorsanız ilerledikçe öğrenirsiniz. Kuantum mekaniği ve ilgili konular çoğunlukla klasik mekanikle karşılaştırarak öğretilir. Basit üniversite seviyesi bir kavrayış içinse bahsettiğim matematik seviyesi artı üniversite seviyesinde fizik 1-4 (bunları her üniversite ayrı adlandırıyor ama temelde mekanik, alanlar, elektrik, dalgalar, parçacıklar vs.) yeterli olacaktır. Zaten lisede sayısal okuduysanız çoğu konseptin en azından ismini duymuşsunuzdur. Schrödinger denklemini çıkaramazsınız, tam anlamazsınız belki ama dalga denince o da ne demezsiniz.

Yani dediğim gibi hobi olarak öğrenmek istiyorsanız ilerledikçe öğrenirsiniz. Kuantum mekaniği ve ilgili konular çoğunlukla klasik mekanikle karşılaştırarak öğretilir. Basit üniversite seviyesi bir kavrayış içinse bahsettiğim matematik seviyesi artı üniversite seviyesinde fizik 1-4 (bunları her üniversite ayrı adlandırıyor ama temelde mekanik, alanlar, elektrik, dalgalar, parçacıklar vs.) Yeterli olacaktır. Zaten lisede sayısal okuduysanız çoğu konseptin en azından ismini duymuşsunuzdur. Schrödinger denklemini çıkaramazsınız, tam anlamazsınız belki ama dalga denince o da ne demezsiniz?

Sayısalım iyiydi hocam. Bu arada cevabınız için teşekkürler. Evet hobi ama bence doğayı ve evreni anlamak oldukça önemli. Ayrıca fizik öğrenmek için bence üniversite pek şart değil gibi geliyor. Einstein gibileri kendi kendine öğrenmiş mesela. Tabii ben Einstein gibi zeki değilim ama çalışmanın her şeyi çözeceğine inanıyorum.

Calculus 1-2, özel fonksiyonlar, lineer cebir, ımaginary calculus, toplama-çıkarma-bölme-çarpma

Ayrıca bir tavsiye vereyim. Eğer ki fizik okuyacaksan mutlaka kendi başına bir şeyler öğrenmeye alış çünkü üniversitede herkesin yanılgısı burayı lise zannetmeleri. Hocalar sana bir yol gösterir. Burada kendini geliştirmeye bak.

Geri
Yukarı