Çözümlemek için gerçek hayattan matematiksel model önerisi

diocletian

Picopat
Fizikte daha iyi olabilmek için diferansiyel denklemler öğrenmeye başladım ve bunları kullanıp gerçek hayatta bir şeyi modellemek istiyorum. Sizce neyin bir modellemesini yapayım? Tercihen basit olsun çünkü konsepte yeniyim.

Madde sıcaklığının değişimi iki madde arasında olduğu için sizce bunu nasıl yapabilirim? fikir olması açısından soruyorum acemiyim.
İki madde arasındaki sıcaklık değişim hızı ne ile orantılıdır önce bunu düşünmelisin. Sonrasında maddenin kendine özgü bir özelliği olan ısı iletkenliği değerini de göz önünde bulundurmalısın. Basit modellerde bu ısı iletkenliği K şeklinde basitçe ele alınır. Daha karmaşık ısı transferi modellemelerinde ise ısı iletkenliğinin bağlı olduğu maddenin fiziksel hali, ortam basıncı, nem oranı gibi diğer değişkenler de incelenir fakat bu kadar ayrıntılı düşünmene gerek yok başlangıçta.

Diferansiyel çalışman için Boğaziçiliden özel ders youtube kanalını önerebilirim.

Eğer ingilizce biliyorsan Professor Leonard'ı önerebilirim. Bu kanaldan diferansiyel dinlemedim hiç fakat calculus 1 ve 2 derslerinde bana yardımcı olmuştu.

Geri
Yukarı