Kubuntu Nasıl Silinir?

2 tane depolama var ve siz diğer depolamaya mı kurdunuz, yoksa tek depolama üzerinden bölümleme ile mi 2 işletim sistemi kurdunuz? cevabınıza göre çözümü yazacağım.

Bununla alakalı taptaze bir rehberimiz mevcut: :)

4. adımda takıldım System yazısı çıkmadı Extended falan çıktı.
2 tane depolama var ve siz diğer depolamaya mı kurdunuz, yoksa tek depolama üzerinden bölümleme ile mi 2 işletim sistemi kurdunuz? cevabınıza göre çözümü yazacağım.
1TB HDD Var onun içinde Dual Boot yaptım.

Eğer rehber ile sorununuzu çözemezseniz;
1)Windows'a geçin ve disk yönetimine girin,
2)Kubuntu ile ilgili olan her bölümü silin
3)Bölümler gittikten sonra geriye sadece EFI içinde bulunan boot dosyaları kalacak yani sizi açılışta karşılayan ekran bunun için ise,
4) CMD yi yönetici olarak açıp "mountvol x: /S" komutunu girin X yerine kullanılmayan disk numarası girin örn "P" veya "B" gibi
5)Explorer++ isimli ufak programı indirin, google ile aratarak hızlıca bulabilirsiniz
6)uygulamayı yönetici olarak açın karşınıza tıklanabilir şekilde disk gelecektir,
7)EFI klasörüne girip Kubuntu ile ilgili dosyaları silip boot işini çözmüş olursunuz, başlangıçta karşınıza çıkmaz.

Edit: Yazım hatası.

Son düzenleme:
Eğer rehber ile sorununuzu çözemezseniz;
1)Windows'a geçin ve aygıt yöneticisine girin,
2)Kubuntu ile ilgili olan her bölümü silin
3)Bölümler gittikten sonra geriye sadece EFI içinde bulunan boot dosyaları kalacak yani sizi açılışta karşılayan ekran bunun için ise,
4) CMD yi yönetici olarak açıp "mountvol x: /S" komutunu girin X yerine kullanılmayan disk numarası girin örn "P" veya "B" gibi
5)Explorer++ isimli ufak programı indirin, google ile aratarak hızlıca bulabilirsiniz
6)uygulamayı yönetici olarak açın karşınıza tıklanabilir şekilde disk gelecektir,
7)EFI klasörüne girip Kubuntu ile ilgili dosyaları silip boot işini çözmüş olursunuz, başlangıçta karşınıza çıkmaz.
Aygıt yöneticisinde Kubunutu ile ilgili bir şey yok? İstersen Discord üzerinden ekran paylaşarak yapalım?

Sistem legacy ama insanlar UEFI ile ilgili çözüm öneriyor diye el atayım. Kubuntu bölümünü sildikten sonra Windows 10 kurulum USB'si üzerinde "Onar" bölümünden CMD açın. CMD'ye bootrec /fixmbr yazın. Sistemi yeniden başlattığınızda Windows'un açılması gerek.

Dikkat: Bu çözüm işe yaramazsa Kubuntu bölümü silindiği için sistem açılmayacaktır ve format atmanız gerekebilir, bu yüzden verilerinizi önceden yedeklemeyi unutmayın.

Son düzenleme:
Üzgünüm yazım hatası, Bilgisayarım-Yönet-"Disk Yönetimi" olacaktı.Maalesef telefon internetimi kullanıyorum an itibari ile bağlantı sağlamam mümkün değil.Kubuntu partitionlarını bulamazsanız bölümlediğiniz yerleri CMD yönetici olarak çalıştırıp - diskpart- list disk - select diskX (kullandığınız harddisk) -list partitions komutlarını takip ederek görebilirsiniz.

Üzgünüm yazım hatası, Bilgisayarım-Yönet-"Disk Yönetimi" olacaktı.Maalesef telefon internetimi kullanıyorum an itibari ile bağlantı sağlamam mümkün değil.Kubuntu partitionlarını bulamazsanız bölümlediğiniz yerleri CMD yönetici olarak çalıştırıp - diskpart- list disk - select diskX (kullandığınız harddisk) -list partitions komutlarını takip ederek görebilirsiniz.
Sadece Birim Sil diye bir seçenek açık onun dışındakiler biçimlendir falan kapalı.

Kubuntu USB bellek üzerinden çalıştırıp Kubuntu'yu dene seçeneği sayesinde OS-Uninstaller adlı küçük program ile bootloader sorunu yaşamadan herhangi bir işletim sistemini kaldırabilirsiniz.
OS-Uninstaller kurulumu için komut satırına girmeniz gereken komutlar sırasıyla;
Kod:
sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair

sudo apt-get update; sudo apt-get install -y os-uninstaller && os-uninstaller

Kubuntu USB bellek üzerinden çalıştırıp Kubuntu'yu dene seçeneği sayesinde OS-Uninstaller adlı küçük program ile bootloader sorunu yaşamadan herhangi bir işletim sistemini kaldırabilirsiniz.
OS-Uninstaller kurulumu için komut satırına girmeniz gereken komutlar sırasıyla;
Kod:
sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair

sudo apt-get update; sudo apt-get install -y os-uninstaller && os-uninstaller
Sağlıklı bir yöntem mi? Ayrıca GRUB nasıl silinecek?

Sağlıklı bir yöntem mi? Ayrıca GRUB nasıl silinecek?
Bu uygulama hali hazırda sistemde çalışabilen bir işletim sistemi bulunmasa dahi sorunsuz bir şekilde işletim sistemini ve GRUB Bootloader'ın kaldırma işlemini Windows Bootloader'ına zarar vermeden yapabiliyor. Ben linux işletim sistemlerini ara sıra deniyorum, kaldırmak istediğimde bu şekilde kaldırıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı