Kubuntu vs macOS

GNOME'dan bahsediyoruz ElementaryOS'dan değil ki. GNOME çatallamalı masaüstü ortamı diye GNOME ismiyle bahsedemeyiz ki.

Performans olarak çok büyük farklar olmasa da GNOME çatallamalı her masaüstü ortamı görünüş olarak birbirinden farklıdır ve saf GNOME3 orijinal kurulumda kullanıcı deneyimi açısından hiç iyi tecrübe sunmaz. Çünkü tabletler veya diğer dokunmatik cihazlar için geliştirilmiştir başlangıçta.

Bu yüzden de GNOME3'ü taban alan hiçbir masaüstü ortamı GNOME3 kadar yavan değildir. ElementaryOS'un kullandığı Pantheon masaüstü dockla birlikte gelir mesela, saf GNOME3'de dock yoktur, uygulamayı simge durumuna küçültüp geri açabileceğin bir panel de yoktur. Her şeyi Dashboard'dan yaparsın ve bu da kullanıcı deneyimi açısından pek iyi değildir.

Gnome3'ten hiç bahsetmedim ki. Elenmatry-tweaks veya gnome-tweaks beni bayağı idare edecek kadar özelleştirme sağlıyor bana.

Gnome3'ten hiç bahsetmedim ki.
GNOME dedin işte daha ne diyeceksin :D GNOME2 çatallama Mate masaüstü ortamını saymazsak şu an piyasadaki tüm dağıtımlarda GNOME3 var zaten, GNOME ismiyle dağıtılanlardan bahsediyorum tabii.

GNOME dedin işte daha ne diyeceksin :D GNOME2 çatallama Mate masaüstü ortamını saymazsak şu an piyasadaki tüm dağıtımlarda GNOME3 var zaten, GNOME ismiyle dağıtılanlardan bahsediyorum tabii.

Çatallama değil aslında. Kendi temalarını eklemişler. Tweaks programlarına girince, temayı GTK yaptığında saf Gnome oluyor.
Elemantary ise masaüstünü silmiş. Özelleşiyor Gnome.

Kubuntu istersen kurabilirsin. Fakat benim tercihim Arcolinux LXDE'den yana istersen LXQT de olur, her ne kadar @illedelinux önermese de, Latte Dock eklersin, Conky eklersin sonuç ise bu.
LXDE3.png

LXQT de olur, her ne kadar @illedelinux önermese de,

Lxqt, GNU/Linux masaüstü ortamının gelişimine ket vurdu, düzeni bozdu. Onun yüzünden Lxde gibi gelişime son derece elverişli masaüstünün gelişimi durduruldu. Onun yüzünden Openbox gibi gelişmiş pencere yöneticisi darbe aldı, Openbox için geliştirilen yazılımlar Lxqt yüzünden durduruldu. Lxqt yüzünden hafif masaüstü geliştirme anlayışı bitirildi. Qt ile yazılmış olması insanları uyuttu, hafif olacak dediler Xfce'den fazla kaynak kullanıyor. "Hani hafif olacaktı" diyenlere Lubuntu geliştiricisi ne cevap verdi biliyor musun, "Hafif dağıtım yapmak zorunda değilim, hem hafif dağıtım olarak anılmak istemiyorum" dedi.
Üstelik Lxqt keşke Lxde'den daha kullanışlı olsa, o da yok. Lxpanelin özelliklerini biliyor musun, örneğin CPU ve Ram göstergesi var hemi de canlı. Panele sağ tıkla "Kaynak monitörleri" eklentisini ekle, üzerine sağ tıkla Ram bilgisini de gösteri işaretle. Ayrıca Lxpanel menüsüne kendine göre sekme ve simgeler ekleyebiliyorsun. Lxde ile bir çok şey yapılırken, onu dışladılar gereksiz yere Lxqt'e geçtiler. Bu ve daha başka bir çok nedenden dolayı Lxqt önermiyorum. Ama ilerde Lxde gibi kullanışlı, hatasız, özelleştirmeye müsait ve hafif yapılırsa öneririm, şimdilik bunlardan çok uzak duruyor.

GNOME'dan bahsediyoruz ElementaryOS'dan değil ki. GNOME çatallamalı masaüstü ortamı diye GNOME ismiyle bahsedemeyiz ki.

Performans olarak çok büyük farklar olmasa da GNOME çatallamalı her masaüstü ortamı görünüş olarak birbirinden farklıdır ve saf GNOME3 orijinal kurulumda kullanıcı deneyimi açısından hiç iyi tecrübe sunmaz. Çünkü tabletler veya diğer dokunmatik cihazlar için geliştirilmiştir başlangıçta.

Bu yüzden de GNOME3'ü taban alan hiçbir masaüstü ortamı GNOME3 kadar yavan değildir. ElementaryOS'un kullandığı Pantheon masaüstü dockla birlikte gelir mesela, saf GNOME3'de dock yoktur, uygulamayı simge durumuna küçültüp geri açabileceğin bir panel de yoktur. Her şeyi dashboard'dan yaparsın ve bu da kullanıcı deneyimi açısından pek iyi değildir.
Gnome bana çok rahat geliyor kardeşim. Kullanırken bu tabletler de düşünülerek geliştirilmiş hiç rahat değil demiyorum.

Hackintosh'un en buyuk sorunu bence guncellemeler(Catalina>Big Sur) gibi buyuk guncellemeler. Donanimi ben halletmistim yaptığımda lakin icime sinmiyor iste crackli sistem gibi o yuzden Linux Mint'i MacOS'e benzettim. Boot etme ekrani, dock, ikon, tema...
Efsoydu tek sikintisi Global Menu Bar olmamasi o da Cinnamon da yok.

Ubuntu ile yaşadığın sorun, Windows'ta güç seçeneklerinden "Hızlı Başlatma"yı kapatmamış olmandan kaynaklanıyor olabilir.

Kubuntu kullanmanı öneririm, macOS'e de benzetebilirsin görüntüsünü.

Kurmadan önce UEFI/BIOS üzerinde "Secure Boot"u, Windows üzerinde "Hızlı Başlatma"yı kapatmayı unutma.

Gnome bana çok rahat geliyor kardeşim. Kullanırken bu tabletler de düşünülerek geliştirilmiş hiç rahat değil demiyorum.
Alışmışsındır kullanırsın, kullanılmaz demiyorum ancak kullanıcı deniyimi ve rahatlığı açısından diğer hiçbir masaüstü ortamının yanına yaklaşamaz. Bu arada burada özelleştirilmemiş GNOME'dan bahsediyorum, tamamen sıfır kurulum yani. Yoksa Dash to Dock eklentisi bile kursan kullanılır hale gelir yani :)

Geri
Yukarı