Küçük firmaların altyapı kalitesi muhabbeti ve yanlış bilinenler (VDSL)

Percival

Kilopat
Makaleler
3
İnternet konusunda çok sıkıntılar yaşamış ve her firmadan İnternet almış birisi olarak tecrübelerimi aktaracağım.

Kaliteli internet İSS kanyaklı mı yoksa altyapı kaynaklı mı? (VDSL/BAKIR-ANKASTRE HAT)​

• Stabil sorunsuz İnternet almak için bütün olay Telekom'un Ankastre kutusuna kadar getirdiği hattın yeni ve kaliteli olması gerekiyor.
  • VDSL hatlar 2 şekilde geliyor; 1. olarak yer altından geliyor, rogar kapaklarının altında kabloları yama yapıyorlar ilk seneler iş görüyor ama bir süre sonra oksitlenme yapıyor ve kalitede düşme oluyor. 2. gelme şekli direkten direğe yama olarak gelmesi buda tamamen rezilliktir, hiçbir şekilde verim alamazsınız çünkü yağmur ve rüzgar ile sallanan kablolar yama yapılan yerlerden oynar ve temassızlık olur kaliteyi düşürür.

Ankastre kutusundan eve CAT6 kablo çeksem hızım artar mı?

• CAT6 kablo çekmeniz hiçbir şekilde fayda sağlamaz çünkü ankastre kutusunda 2 damarlı kablo çakılıyor oradan geliyor. Telekom'un 2 damarlı siyah lokal kabloları kalitelidir, Tavsiye isterseniz 'HES kablo' kalitelidir.
  • 100 Mbps alıp almamanız fark etmez sadece 2 damar kullanılacağı için CAT6 kablo yine gereksizdir, CAT5 ve 4 kabloda gereksizdir. Sağlamlık ve kalite açısından her zaman siyah lokal kablo daha iyidir. 500 metre o kabloyla geliyor hız düşmüyor yani CAT6 almak boş masraftır. Alüminyum folyo kaplı olması vb. böyle bir kabloya gerek yoktur.

Ek sorun çıkar mı?

• Ek klemens ile yapılırsa sorun çıkarmaz ama ek olmadan kutudan daireye kablonun gelmesi sağlıklı olanıdır.

Hangi firmayı kullanmalıyım?​

• Kullanacağınız firmanın öncelikle Çağrı merkezi olsun, arayınca ulaşabileceğiniz bir firma olmalı.
  • Çağrı merkezi olmayan firma her lokasyonda kendine güvenmiyordur uzak durun tecrübe ile sabittir.
  • Millenicom hiçbir şekilde Telekom'a karışmıyor bir sorun olunca basit olmasa hiçbir şekilde alakası olmaz size Telekom müdürlüğü ile görüşün der.
  • Netspeed ilk çıktığında 2 sene kullandım üye sayısı arttı ve kapasiteleri kaldıramadı herhalde çok sorun yaşadım. Günde 15 kere İnternet kopardı ve 1.5 gün gelmezdi o kadar rezil bir hal almıştı yani PVP server oyun gibi düşünün, kafasına göre takılıyorlardı.
  • TürkNet geçtim bin pişman oldum çünkü muhatap yok, kayıt açılıyor dönen yok. Üye olana kadar muhatap var ama üye olduktan sonra geçmiş olsun.
  • 2 sene mecburen TT kullandıktan sonra kazık fiyatlardan dolayı tekrar yeni İSS aramaya başladım resmen yarı fiyatına olan firmalar vardı ama ComNet , GıbırNet gibi firmaları buldum sonra gördüm ki ucuz etin yahnisi olmuyor şikayet çok diye vazgeçtim.
  • TürkNet kullanan eş dost ve İnternet araştırmalarım sonrasında Telekom üzerinden verdikleri İnternet'in kalitesinin berbat ve firmada hala muhatap bulunmadığını görünce vazgeçtim.
  • En sonunda denemekten zarar gelmez belki düzeltmişlerdir diye Netspeed geçtim ve bağlandığım günden beri 1 kere bile kopma yaşamadım.

Kopma sorunu nasıl çözüldü?​

• Belediye kazı çalışmalarına başladı fiber diye zannettiğimiz yer altı hattının bakır olduğunu fark edince şaşırmadık burası Türkiye dedik. Neyse velhasıl kelam Ankastre kutuları yenilendi, kutuların içindeki reglet bütün malzeme yeni, yer altına yeni bakır hat çekildi. Bildiğiniz siyah lokal kablo 2 damarlı olanlardan. YAK1 klemens ile yama yapa yapa getirdiler ama sağlam oldu. Bakır hat 5 sene sonra arıza vermeye başlıyor çünkü oksitlenme oluyor veya yama kısmında kablolar ince olduğu için kopabiliyor, farenin bile kemirebileceği gerçeği var.

Altyapı kalitemi nasıl artırırım?​

• Ankastre ucunda olan ve evde olan kablonun cihazlar tarafından test edilip sağlıklı çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir.
  • İç tesisatın kablosu doğrudan hiçbir yama olmadan ankastre kutusuna çakılı olması gerekiyor. Çoğu yerde telekomcular reglete 2 kablo çakıyor onu evin kablosuna yama yapıyor.
  • İç tesisatta sorun yoksa ankastre kutusunda sorun vardır ve ankastreye gelen gücü ve kaliteyi ölçtürmeniz gerekiyor.
  • Ankastre kutunuz başka binadan veya direkten yama ile geliyorsa ve sorun varsa o kablonun değişmesi gerekiyor.
  • Dolaptan gelen kablonun doğrudan Ankastre kutusuna girmesi gerekiyor.

VDSL İnternet sağlayıcı firmaların kalite sıralaması?​

• Türk Telekom
  • Netspeed
  • Millenicom
  • TurkNet (Hızınızı 80 alırsın diye satarlar, modem XDSL bilgilerinde 60 Mbps kadar sağlıklı alabildiğiniz hızı görmenize rağmen sattıktan sonra 20 Mbps olarak sınırlayabilirler)
  • Altyapınız çok iyiyse Comnet deneyebilirsiniz ama önce para peşin diyen bir firma.

• Türk Telekom altyapısı kullanan firmalar olarak sadece Netspeed ve Millenicom öneririm.

Geri
Yukarı