Tor Ağı Hakkında Yanlış Bilinenler

Eline sağlık, güzel konu olmuş. Konuya ekstra olarak başka sorular da eklemeni rica edeceğim;

• Qubes OS ile whonixden tor ağına bağlandığımda bilgisayarıma diğer kullanıcılar bağlanabilir mi?
  • [notice] You configured a non-loopback address '10.**.**.**:19183' for SocksPort. This allows everybody on your local network to use your machine as a proxy. Make sure this is what you wanted.
  • Your System clock just jumped 159 seconds backward; assuming established circuits no longer work. Sep 04 11:34:45.000 [notice] Heartbeat: Tor's uptime is 0:00 hours, with 17 circuits open. I've sent 666 KB and received 8.74 MB. I've received 17 connections on IPv4 and 0 on IPv6. I've made 5 connections with IPv4 and 0 with IPv6.Sep 04 11:34:45.000 [notice] While bootstrapping, fetched this many bytes: 579817 (consensus network-status fetch); 5530 (authority cert fetch); 2737101 (microdescriptor fetch)
  • Tor ağındayken, diğer cihazlar normal internet kullanmaya devam ederlerse IP leak sorunu yaşar mıyım?
  • Tor ağındayken kendi IP adresimi köprü kullanarak veya kullanmayarak bağlandığımda, bu IP adreslerinin kontrolünü yapan kişi tarafından virüs veya bilgisayarıma DDoS vb. şeyler atabilir mi?
  • Tor ağında yewtu.be ile izlenen vidolar da JavaScript kullanılıyor mu?(Muhtemelen kullanılıyor.) Kullanılıyorsa IP leak olma ihtimali ne kadar olabilir?

Mümkünse İngilizce kaynaklarını da paylaşırsan sevinirim.

Son düzenleme:
Tor ağındayken, diğer cihazlar normal internet kullanmaya devam ederlerse IP leak sorunu yaşar mıyım?
Hayir.

Tor ağındayken kendi IP adresimi köprü kullanarak veya kullanmayarak bağlandığımda, bu IP adreslerinin kontrolünü yapan kişi tarafından virüs veya bilgisayarıma DDoS vb. şeyler atabilir mi?
Bildigim kadariyla zaten dunyadaki tum IPv4'lere surekli port taramasi yapan tonla bot calisiyormus. Router ayarlarini kurcalayip acik olusturmadikca bu da sorun olmayacaktir.

Tor ağında yewtu. Be ile izlenen vidolar da JavaScript kullanılıyor mu?(Muhtemelen kullanılıyor.) Kullanılıyorsa IP leak olma ihtimali ne kadar olabilir?
Firefox'ta JS'i kapattigimda izleyebildim, Tor Tarayicisi NoScript eklentisi ile birkac adrese izin vermemi istedi ama sonuc olarak kullanilabiliyor gibi. JS ile IP leak degil de fingerprint'inizi cikartmalari sorun olabilir ozellikle Tor Tarayicisi disinda. Bence Youtube kullanmak icin en iyi yollar Youtube-dl ve FreeTubeApp.io yazilimlari.

Bilgim olmadigi icin diger sorulara malesef yanit veremiyorum.

Bence YouTube kullanmak için en iyi yollar YouTube-dl ve FreeTubeApp. IO yazilimlari.

Uygulama indirdiğimizde de metadata olayından dolayı yakalanmış oluyoruz. Yewtu. Be kullanıldığında proxy üzerinden YouTube kullandığımız için herhangi bir metadata tutulmuyordur diye düşünüyorum. Gerçi illaki bir miktar metadata tutuluyor ama proxy tarafından kullanılan site, uygulama indirdiğimizde tutulandan daha azdır.

Uygulama indirdiğimizde de metadata olayından dolayı yakalanmış oluyoruz. Yewtu. Be kullanıldığında proxy üzerinden YouTube kullandığımız için herhangi bir metadata tutulmuyordur diye düşünüyorum. Gerçi illaki bir miktar metadata tutuluyor ama proxy tarafından kullanılan site, uygulama indirdiğimizde tutulandan daha azdır.
FreeTube ile bir sey izlerken -benim anladigim kadariyla- sadece video verisini sunucudan cekiyor. Ayarlardan proxy eklenebiliyor boylece Tor uzerinden bile kullanilabilir. Diger frontend'lere gore avantaji kanal takip edebilmek, izleme gecmisi tutabilmek, kaldigin yerden devam edebilmek falan bu yuzden kullaniyorum. Bunlari da lokalde tutuyor bu arada.

Geri
Yukarı