Kürk Mantolu Madonna'nın abartılması

Senyör Kesada

Hectopat
Makaleler
2
Sizlerle kendi şahsi görüşümü paylaşmak istiyorum. Birçok kişi tarafından şiddetle önerilen, okumadığım için büyük şaşkınlık yaşanılan, okumazsam büyük şey kaybedeceğim söylenen kitabı büyük beklentiler ile okudum ve bitirdim.

Sonuç hayal kırıklığı. Kitap bence kesinlikle kötü bir kitap değil. Konusu, anlatım biçimi filan bence kabul edilebilir. Ama bence bu kitap abartılan kadar başarılı, okuyanın ağladığı, aklında kalan, düşündüren bir kitap değil. Sıradan bir okuyucunun kitaplığında bulunan eserden öteye geçmesi bence pek mümkün değil.

Tekrar ediyorum kitap kötü değil. Bence gösterilen ilgiyi hak etmiyor ve abartılıyor. Şimdi baksak bu kitap gibi birçok roman, öykü bulabiliriz.

Ama kitapta bazı yerler altını çizdirecek kadar güzeldi hakkını yiyemem Sabahattin Ali bazı kısımlarda döktürmüş

Sizlerle kendi şahsi görüşümü paylaşmak istiyorum. Birçok kişi tarafından şiddetle önerilen, okumadığım için büyük şaşkınlık yaşanılan, okumazsam büyük şey kaybedeceğim söylenen kitabı büyük beklentiler ile okudum ve bitirdim.

Sonuç hayal kırıklığı. Kitap bence kesinlikle kötü bir kitap değil. Konusu, anlatım biçimi filan bence kabul edilebilir. Ama bence bu kitap abartılan kadar başarılı, okuyanın ağladığı, aklında kalan, düşündüren bir kitap değil. Sıradan bir okuyucunun kitaplığında bulunan eserden öteye geçmesi bence pek mümkün değil.

Tekrar ediyorum kitap kötü değil. Bence gösterilen ilgiyi hak etmiyor ve abartılıyor. Şimdi baksak bu kitap gibi birçok roman, öykü bulabiliriz.

Ama kitapta bazı yerler altını çizdirecek kadar güzeldi hakkını yiyemem Sabahattin Ali bazı kısımlarda döktürmüş.

Çoğu kitap toplum tarafından abartılır, normal ve sıkça karşılaştığım bir durum.

Çoğu kitap toplum tarafından abartılır, normal ve sıkça karşılaştığım bir durum.
Hocam doğru ama ben ilk kez bir kitabın bu kadar fazla kişi tarafından tam not aldığını duydum. Çevremde okuyan kişiler okuğum en iyi kitap, daha iyisi gelmez, 3 gün ağladım, hala etkisindeyim gibi şeyler söylüyorlardı. Ama şunu fark ettim. Galiba bu insanlara kitabın üst seviye gelmesi çok fazla kitap okumadıklarından gördükleri bir tık hoş bir kitaba şaşırmaları.

Ama kitapta bazı yerler altını çizdirecek kadar güzeldi hakkını yiyemem Sabahattin Ali bazı kısımlarda döktürmüş
Aynı şeyi bende Çalıkuşu için düşünmüştüm "kesinlikle okuman lazım" "okumazsan olmaz" diyorlardı ancak ben pek keyif almadım veya okumak için verdiğim zamanı başka bir kitap okuyarak veya herhangi bir şekilde daha iyi değerlendirebileceğimi düşündüm. Belki benim romanlar veya edebiyat hakkında ki cahilliğimden kaynaklanmıştır. Zaten roman okumayı sevmeyen bir insanım.

3 gün ağlamadım, etkisinde kalmadım, okudum ve rafa koydum ama bence oldukça güzel bir kitaptı, abartılacaksa bu kitap abartılsın neden abartılıyor demem.

Hocam doğru ama ben ilk kez bir kitabın bu kadar fazla kişi tarafından tam not aldığını duydum. Çevremde okuyan kişiler okuğum en iyi kitap, daha iyisi gelmez, 3 gün ağladım, hala etkisindeyim gibi şeyler söylüyorlardı. Ama şunu fark ettim. Galiba bu insanlara kitabın üst seviye gelmesi çok fazla kitap okumadıklarından gördükleri bir tık hoş bir kitaba şaşırmaları.

Bence çoğu kişinin beğendiği kitaplar abartılır ama aslında okuyan kişi hiçbir şey anlamamıştır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Videoda da bahsedildiği gibi toplumun sevdiği kitaplar iyi olmasa bile iyi gibi gösterilir(kürk mantolu madonna iyi bir kitap.)

Bence bu kitabı gerçekten iyi yapan sıradan, belki toplumda vasat altı olarak karşımıza herhangi bir yerde ve zamanda çıkmış veya çıkabilecek basit bir insan tiplemesinin (Bir ofiste tercüme işleri ile uğraşan, ailesinin geneli ile sorunlar yaşayan hayattan bir beklentisi kalmamış Raif Efendi gibi.) bu denli ince işlenmiş bir hayat hikayesinin olması. Olaylar birbirine şaşırtıcı derecede iyi bağlanmış. Fakat dediğim gibi bu kitabı diğerlerinin arasından öne çıkartacak olan şey görünenin arkasındakidir. Elbette herkesin edebi zevki farklıdır. Mesela ben de Suç ve Ceza'dan hiçbir keyif alamadım. 2 defa okusam da.

Aynı şeyi bende Çalıkuşu için düşünmüştüm "kesinlikle okuman lazım" "okumazsan olmaz" diyorlardı ancak ben pek keyif almadım veya okumak için verdiğim zamanı başka bir kitap okuyarak veya herhangi bir şekilde daha iyi değerlendirebileceğimi düşündüm. Belki benim romanlar veya edebiyat hakkında ki cahilliğimden kaynaklanmıştır. Zaten roman okumayı sevmeyen bir insanım.
Onu da en yakın zamanda okumayı düşünüyorum. İsminden biraz bayık kitap olacağı hissine kapıldım bakalım sonuç ne olacak :D
3 gün ağlamadım, etkisinde kalmadım, okudum ve rafa koydum ama bence oldukça güzel bir kitaptı, abartılacaksa bu kitap abartılsın neden abartılıyor demem.
Hocam güzel olduğunu kabul ediyorum şahsen. Ama bir okurun etkisinden kalmadım rafa koydum dediği bir kitap için abartılsın demesi bence tam olmuyor.
Şahsen benim okuduğum kitaplarda en iyi 20'ye giremez.

Olaylar birbirine şaşırtıcı derecede iyi bağlanmış.
Hocam şahsen bana geçişler sert gelmişti. Tabii herkesin edebi zevkleri farklıdır.

Bence çok insanın sevdiği herhangi bir şey için geçerli abartma durumu. Çünkü usturuplu bir şekilde eleştiren de var saçma sapan hiçbir olumsuz yönü yokmuş gibi davranan da.

Hocam güzel olduğunu kabul ediyorum şahsen. Ama bir okurun etkisinden kalmadım rafa koydum dediği bir kitap için abartılsın demesi bence tam olmuyor.
Şahsen benim okuduğum kitaplarda en iyi 20'ye giremez.
Benim için okuduğum tüm kitaplar öyle hocam. Kitaplar üzerinde radikal düşünen biri değilimdir. Edebi zevk sonuçta, hiç beğenmediğimiz bir kitap aylarca konuşulabilir, normaldir.
Hocam şahsen bana geçişler sert gelmişti. Tabii herkesin edebi zevkleri farklıdır.
Elbette öyle.

"Kürk Mantolu Madonna, ben bu kitabı hem sevdim, hem kızdım. Evvela niçin kızdığımı söyleyeyim. Kitabın birinci kısmı bir harikadır. Bu kısmın kendi yolunda inkişafı yani bir küçük burjuva ailesinin içyüzünü tahlili öyle bir haşmetle genişlemek istidadında ki, insan buradan ikinci kısma geçerken, elinde olmayarak, yazık olmuş, bu çok orijinal, çok mükemmel başlangıç ve imkân boşuna harcanmış, keşke bu başlangıç harcanmasaydı, diyor. Ben başlangıcı okurken yani Berlin'e kadar olan pasajı, senin benim anladığım manadaki realizmine hayran oldum. Beni dinlersen o başlangıcı almak ve kahramanın ölümünü kısaca tekrarlamak suretiyle o ailenin efradı ve eşhasının hayatları etrafında bir ikinci cilt, ayrı bir roman yapabilirsin, böylelikle de dinlemeye başladığımız harika musiki birdenbire kesilmiş olmaz. Gelelim ikinci kısmına, o kısım, başlı başına bir büyük hikâye olarak güzeldir ve böyle bir tecrübe gerek senin için gerekse Türk edebiyatı için lazımdı. Sen bu tecrübeyi başarıyla yaptın."

Kitaba gelen ilk eleştiri Nazım Hikmet tarafından yapılmıştır.

Geri
Yukarı