Kulaklarım 3 aydır çınlıyor

Bonita

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Bundan 3 ay önce düğün salonunda yüksek sese maruz kaldım ve o günden itibaren kulaklarım çınlıyor. Biraz azaldı ama özellikle geceleri (sessiz ortamlarda) çınlamayı net duyabiliyorum. Daha 20 yaşındayım. Bunun çaresi yok diyorlar, doktora gittim kulaklarında kir var dedi, temizlettim fakat değişen hiçbir şey yok. Alışmam mı lazım şimdi benim buna? Artık saf sessizlikten muzdarip mi kalacağım?

Yüksek sese bağlı sinirlerin gördüğü hasardan oluyor bu maalesef. Bu tür çınlamalar iyileşmiyor diye biliyorum. Çınlamanın kaynağı bulunursa iyileşme şansı oluyor. Kulak kiri, orta kulak iltihabı, sıvı toplanması, kulak zarındaki hasar gibi sebepler olabiliyor. Farklı doktorlara gidebilirsin ama çınlamaya alışmaya çalış. Bu durumu umursamayarak hayata devam etmeye bak. Yüksek gürültülü ortamlardan uzak dur. Kulaklık kullanma.

Bu tarz bir problem yaşamıştım daha öncesinde . Çok uzun süre çınlama geçmedi. Daha sonra bir nevi psikolojik bir problem olduğunu fark ettim. Çünkü ne zaman çınlamayı düşünsem kulaklarım çınlıyordu. Bunu fark ettikten sonra çınlamamaya başladı. Hatta bunu yazarken de şuan kulağım çınlıyor. 😀

Bu tarz bir problem yaşamıştım daha öncesinde . Çok uzun süre çınlama geçmedi. Daha sonra bir nevi psikolojik bir problem olduğunu fark ettim. Çünkü ne zaman çınlamayı düşünsem kulaklarım çınlıyordu. Bunu fark ettikten sonra çınlamamaya başladı. Hatta bunu yazarken de şuan kulağım çınlıyor. 😀
Demek ki geçmemiş :d Çınlamayı düşünmeyince geçiyor gibi oluyor fakat ben bunu hayatımdan komple çıkarmak istiyorum.

Yüksek sese bağlı sinirlerin gördüğü hasardan oluyor bu maalesef. Bu tür çınlamalar iyileşmiyor diye biliyorum. Çınlamanın kaynağı bulunursa iyileşme şansı oluyor. Kulak kiri, orta kulak iltihabı, sıvı toplanması, kulak zarındaki hasar gibi sebepler olabiliyor. Farklı doktorlara gidebilirsin ama çınlamaya alışmaya çalış. Bu durumu umursamayarak hayata devam etmeye bak. Yüksek gürültülü ortamlardan uzak dur. Kulaklık kullanma.
İnternette birçok kişi alışmaya çalıştığını yazmış. Ben zihinsel olarak güçlü bir insan değilim, hayatta çok az zorlukla karşılaştım, hatta bu benim yaşadığım ilk ciddi dert herhalde. 3 aydır bir umut vardı bende o beni ayakta tutuyordu, ama şimdi işler değişti. Sessizliği şimdiden özledim :(

Geri
Yukarı