Kulaklık Jack girişlerindeki ses farklılığı?

Gamze3310

Hectopat
Daha fazla  
Aerocool DS Dead Silence Gaming Cube kasa kullanıyorum, bu kasa da arkasında ve üstünde mikrofon ve kulaklık için jack girişleri var. Yani toplam 2 adet kulaklık jack girişi var kasa da üstünde ve arkasında olmak üzere, geçen yıl yeni monitör alınca fark ettiğim bir ses dengesizliği oldu AOC G2260VWQ6 monitör aldım. Bu monitörün kendi jack girişi var. Kulaklık için HDMI veya DP ile bağlarsanız bundan faydalanabilyorsun fakat monitörün jack'ına kulaklığımı taktığımda ses kasadan aldığım sese göre 2 kat az geliyor, monitör ayarlarından sesi fulledim. Bu arada işin daha garip kısmı kasanın üstünde bulunan jacklara kulaklığımı taktığımda son seste müzik açtığımda kulakları patlatıcak derecede yüksek ses veriyor. Kasanın arkasında bulunan jacklara kulaklığı taktığımda bunun bir tık daha az seviyede ses veriyor monitöre taktığımda en düşük sesi alıyorum dinlenilmeyecek kadar kötü değil ama arada dağlar kadar ses farkı var. Bunun sebebi sizce ne olabilir? Bu tür ilginç olaylar beni bulur genelde ve kimse aynı sorunu yaşamamıştır ama yine de şansımı denemek istiyorum belki aramızda aynı sorunu yaşayan vardır. Şimdiden okuduğunuz için teşekkürler. ^^

61CAANHFT8L._SY355_.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
İlgili ses çıkışlarının (giriş değil) hepsi farklı kanalları temsil eder. Monitörden aldığınız ses DP ya da HDMI kablo üzerinden taşınan digital seslerken, kasa üzerindeki ses çıkışı direkt ses kartının ses CHİP'inin digital analog çeviricisinden gelen sestir.

Seslerin düzeylerinin ve kalitelerinin farklı olması doğal. Windows'un (ya da hangi yazılımı kullanıyorsan) ses mikseri ayarlarından ses düzeylerini ayarlayabilirsin. Sağ alt köşedeki hoperlör ikonunas ağ tıklayıp, ses karıştırıcısına (mixer) ulaşabilirsin.

Hepsi sonda kullanıyorum neden mixerin yerini tarif ettiniz bilmiyorum belki ordan sesi açmamış olabilir miyim diye mi düşündünüz?

Kulaklığımı monitöre bağladığım zaman DP kablo kullanıyorum bu arada, kasa dan aldığım sesin orta seviyesi gibi alıyorum monitörde sesi sonuna kadar çektiğim halde aşırı fark var arada monitör ayarlarındada ses 100/100 seviyesinde.

İşin daha ilginç tarafı kasanın üst jack'ı ile arka jack'ı arasındada ses farkı var kaliteden bahsetmiyorum üstündeki jack'ı kullandığım zaman inanılmaz yüksek ses alıyorum sesi sona çektiğim zaman arka jack bunun bi tık gerisinde monitör jack'ı 2 kat altında kalıyor.

Dosya Ekleri

• mixer.png
    mixer.png
    17 KB · Görüntüleme: 94
Son düzenleme:
İlgili ses çıkışlarının (giriş değil) hepsi farklı kanalları temsil eder. Monitörden aldığınız ses DP ya da HDMI kablo üzerinden taşınan digital seslerken, kasa üzerindeki ses çıkışı direkt ses kartının ses CHİP'inin digital analog çeviricisinden gelen sestir.

Seslerin düzeylerinin ve kalitelerinin farklı olması doğal. Windows'un (ya da hangi yazılımı kullanıyorsan) ses mikseri ayarlarından ses düzeylerini ayarlayabilirsin. Sağ alt köşedeki hoperlör ikonunas ağ tıklayıp, ses karıştırıcısına (mixer) ulaşabilirsin.
Arkadaş gerekli cevabı vermiş. Burada verilen cevaplar sizin iyiliğiniz için. Ses mikserini kontrol edin dediyse bu da sizin iyiliğiniz için. Taktığınız farklı jakların hepsi farklı kanallardan ses aldığı için ses düzeyinin farklı olması normal bir durum. Nasıl ki CD kalite ses ile DVD kalite ses farklılık gösteriyorsa bu yaşadığınız durumda da sesler arasında fark olması (yükseklik ve kalite bakımından) bir sorun olduğunu göstermez. İyi günler.

Arkadaş gerekli cevabı vermiş. Burada verilen cevaplar sizin iyiliğiniz için. Ses mikserini kontrol edin dediyse bu da sizin iyiliğiniz için. Taktığınız farklı jakların hepsi farklı kanallardan ses aldığı için ses düzeyinin farklı olması normal bir durum. Nasıl ki CD kalite ses ile DVD kalite ses farklılık gösteriyorsa bu yaşadığınız durumda da sesler arasında fark olması (yükseklik ve kalite bakımından) bir sorun olduğunu göstermez. İyi günler.
Farklı kanallar derken bu 3 ayrı kulaklık jack girişi monitör,kasa üstü ve kasa arkası aynı anakartın dahili ses kartından sesi almıyor mu? DP kablosunun kendine özgü bir ses kartı mı var? Kasa üstündeki jack girişiyle arkasındaki jack girişi farklı ses kartlarına mı bağlı?

Not: Sorunu çözdüm galiba kasa jack'ında ekolayzer ayarı var sesin yüksek gelme sebebi buymuş fakat monitör jack'ında böyle bi ayar yok driver ile ilgili olabilir mi biri nvidia high definition audio diğeri realtek high definition audio?

Dosya Ekleri

• ekol.png
    ekol.png
    22,8 KB · Görüntüleme: 81
Son düzenleme:
Farklı kanallar derken bu 3 ayrı kulaklık jack girişi monitör,kasa üstü ve kasa arkası aynı anakartın dahili ses kartından sesi almıyor mu? DP kablosunun kendine özgü bir ses kartı mı var? Kasa üstündeki jack girişiyle arkasındaki jack girişi farklı ses kartlarına mı bağlı?

Not: Sorunu çözdüm galiba kasa jack'ında ekolayzer ayarı var sesin yüksek gelme sebebi buymuş fakat monitör jack'ında böyle bi ayar yok driver ile ilgili olabilir mi biri nvidia high definition audio diğeri realtek high definition audio?
Monitoru ekran kartına takılı olduğuna göre Nvidia chipseti kullanman normal değil mi? Derdin ne anlamadım en iyi sesi aldığın portu kullan.

Monitoru ekran kartına takılı olduğuna göre Nvidia chipseti kullanman normal değil mi? Derdin ne anlamadım en iyi sesi aldığın portu kullan.
Ben bütün jacklar anarkartın dahili ses kartına bağlı sanıyordum DP dan ses alınca ekran kartından ses aldığını bilmiyordum, bu arada keyiften monitör jack'ını kullanmıyorum kulaklık kablosu kısa olduğu için monitöre bağlıyorum nvidia high definition audio da "ekolayzer" ayarı yok sesin fazla çıkma sebebi buymuş.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı