Kulaklık ve hoparlör ayrılmıyor

kamlikli

Kilopat
Daha fazla  
Daha önceki sisteminde Windows 10 kurulu iken hoparlör arka tarafta kulaklık ön tarafta takılı iken, sağ altta bulunana ses ikonundan kulaklık veya hoparlör arasında geçiş yapabiliyordum. Ancak yeni sistemde Windows 11 kurulu. Arka tarafta hoparlör takılı iken ön tarafa kulaklığı taktığımda tek hoparlör bağlıymış gibi gözüküyor ve kulaklıktan ses veriyor. Yani önceki sistemdeki gibi ses menüsünden kulaklık hoparlör geçişi yapamıyorum. Hoparlörlere geçmek için kulaklığı çıkartmam gerekiyor. Realtek'ten bütün ayarlara baktım. Sadece aynı anda 2sindende ses gelmesini yapabiliyor kulaklık ve hoparlörü ayırmıyor. Oysa önceki sistem ayırabiliyordu. Nasıl bir çözüm bulabiliriz? Aşağıda eski sitemde hoparlör ve kulaklık ayrı ayrı gözükürken yeni sistemde sadece hoparlör olarak gözüküyor. Sistem özelliklerini de attım.

Dosya Ekleri

• özellikler.png
    özellikler.png
    44,1 KB · Görüntüleme: 31
  • ra,ealtek 1.jpg
    ra,ealtek 1.jpg
    57,7 KB · Görüntüleme: 26
  • yeni sistem.png
    yeni sistem.png
    38,1 KB · Görüntüleme: 27
Denetim Masası'ndan "ses"kısmına gelerek orada sadece istediginiz mikrofon kalacak şekilde diğerlerini devre dışı bırakabilirsiniz. Demek istediginizi tam anlamadığım için yanlış bilgi olabilir kusura bakmayin.

Denetim Masası'ndan "ses"kısmına gelerek orada sadece istediginiz mikrofon kalacak şekilde diğerlerini devre dışı bırakabilirsiniz. Demek istediginizi tam anlamadığım için yanlış bilgi olabilir kusura bakmayin.

Hocam eski sistemde şu menü yani saatin ordaki hoparlör simgesine tıkladığımda kulaklık ve hoparlör takılı iken buradan seçip aralarında geçebiliyordum. Ancak bu yeni sistemde hem kulaklık hem hoparlör bağlı iken geçiş yapamıyorum sistem 2 cihazıda tek cihaz olarak görüyor. Baya uğraştım yapamadım bir bilen varsa yardımlarını bekliyorum.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2024-03-25 000955.png
    Ekran görüntüsü 2024-03-25 000955.png
    115,6 KB · Görüntüleme: 18
İlk görselde çerçeve içinde gösterdiğim seçenek açıkken Kulaklık ve hoparlör dediğiniz gibi ayrı olarak seçilebiliyor sistem üzerinden.

Dosya Ekleri

• ss.png
    ss.png
    76,2 KB · Görüntüleme: 18
  • Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    60,5 KB · Görüntüleme: 10
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    8,2 KB · Görüntüleme: 11
İlk görselde çerçeve içinde gösterdiğim seçenek açıkken Kulaklık ve hoparlör dediğiniz gibi ayrı olarak seçilebiliyor sistem üzerinden.
hocam tam olarak sıkıntım bu işte. Sende kulaklık ve hoparlör takılıyken ayrı ayrı gösteriyor. Bende öyle bir seçenek çıkmıyor sadece tek hoparlör olarak görüyor. Zaten demek istediğim buydu bunu nasıl çözerim diye konu açtım. Daha önceki sistemimde aynen senin gösterdiğin gibi ayarlayabiliyordum bunda olmuyor. Gördüğün gibi tek hoparlör gösteriyor

hocam tam olarak sıkıntım bu işte. Sende kulaklık ve hoparlör takılıyken ayrı ayrı gösteriyor. Bende öyle bir seçenek çıkmıyor sadece tek hoparlör olarak görüyor. Zaten demek istediğim buydu bunu nasıl çözerim diye konu açtım. Daha önceki sistemimde aynen senin gösterdiğin gibi ayarlayabiliyordum bunda olmuyor. Gördüğün gibi tek hoparlör gösteriyor
Realtek Audio Console'un sol alttaki "Aygıtın gelişmiş ayarları" kısmından dediğim şekilde seçtiniz mi ?

Realtek Audio Console'un sol alttaki "Aygıtın gelişmiş ayarları" kısmından dediğim şekilde seçtiniz mi ?
hocam bende senin dediğin gibi ayar çıkmıyor tek gördüğü için. arkaya bağladığımı ön hoparlör olarak görüyor. Kulaklığıda taktığımda tek hoparlör görüyor. Şimdi anakart üreticisin siteden driver indirip kurucam bakacam

hocam bende senin dediğin gibi ayar çıkmıyor tek gördüğü için. arkaya bağladığımı ön hoparlör olarak görüyor. Kulaklığıda taktığımda tek hoparlör görüyor. Şimdi anakart üreticisin siteden driver indirip kurucam bakacam
Tekrar görsel olarak atıyorum şurada ki ayarlara girip ekran görüntüsü atabilir misiniz ?

Dosya Ekleri

• Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    25 KB · Görüntüleme: 7
Tekrar görsel olarak atıyorum şurada ki ayarlara girip ekran görüntüsü atabilir misiniz ?
hocam bağlanmıyor açılmıyorda ne demek istediğini ben senin anladım. O senin dediğin seçenek çıkmıyor. Kulaklığıda hoparlörüde hoparlör olarak gördüğü için ayırmıyor.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2024-03-25 061225.png
    Ekran görüntüsü 2024-03-25 061225.png
    15,9 KB · Görüntüleme: 6
Hocam bağlanmıyor açılmıyorda ne demek istediğini ben senin anladım. O senin dediğin seçenek çıkmıyor. Kulaklığıda hoparlörüde hoparlör olarak gördüğü için ayırmıyor.

Kulaklığı kulaklık olarak seçmek için belki sürücü güncellemesi işe yarayabilir bir başka arkadaşta kulaklık yazısıda çıkmıyordu sonra sürücü güncellemesi yapınca düzelmişti onunki.

Yeni konular

Geri
Yukarı