Kulaklık ve hoparlör ayrılmıyor

Kulaklığı kulaklık olarak seçmek için belki sürücü güncellemesi işe yarayabilir bir başka arkadaşta kulaklık yazısıda çıkmıyordu sonra sürücü güncellemesi yapınca düzelmişti onunki.
Kulaklık olarak seçsem bile hoparlör olarak algılıyor. Ön hoparlör olarak arkadaki yeşil girişi ve kasanın önündeki kulaklık girişini bir sayıyor. Ayıramadım bir sıkıntı var ama ne biostanda çok uğraştım. Kayıt defterinden jak atamayada baktım olmuyor. Burda arkadaşların demek istediği “aynı anda farklı çıkışlardan çal” seçeneğini biliyorum ama çıkmıyor sorun orda pc farklı cihaz olarak algılamıyor.

Kulaklık olarak seçsem bile hoparlör olarak algılıyor. Ön hoparlör olarak arkadaki yeşil girişi ve kasanın önündeki kulaklık girişini bir sayıyor. Ayıramadım bir sıkıntı var ama ne BIOS'tan da çok uğraştım. Kayıt defterinden jak atamayada baktım olmuyor. Burada arkadaşların demek istediği “aynı anda farklı çıkışlardan çal” seçeneğini biliyorum ama çıkmıyor sorun orada PC farklı cihaz olarak algılamıyor.

Hem kulaklığın hem hoparlörün aynı anda çalışmasına anlam veremedim normalde trk bir tanesini seçtiriyor ama siz 2sininde aynı anda çalışmasını istiyorsunuz doğru mu anladım.

Hem kulaklığın hem hoparlörün aynı anda çalışmasına anlam veremedim normalde trk bir tanesini seçtiriyor ama siz 2sininde aynı anda çalışmasını istiyorsunuz doğru mu anladım.
Hayır aynı anda çalması değil. Mesela 2+1 ses sistemi var müzik dinlerken onu kullanıyorum diyelim ses ondan geliyor. Oyuna geçtim kulaklığı kıllanmak istiyorum sağ alttaki ses butonuna tıklayıp kulaklığa geçiş yapmak istiyorum. Sesi hoparlörden alıp kulaklığa verecek. Aynı şekilden kulaklıktan alıp hoparlöre verecek.

Ama bu şekilde 2side takılı iken sadece kulaklıktan veriyor. Yada her ikisinden aynı anda ses veriyor. Aralarında geçiş yapamıyorum. Kulaklıktan sesi kesmek için illa pcden sökmem gerekiyor. Buda sürekli tak sök tak sök sıkıntı.

Ayrıca mesela diğer sistemimde discorddan kulaklıkla görüşme yaparken aynı anda hoparlörlerdende müzik dinleyebiliyordum. Bunda tek cihaz gördüğü için onu yapamıyorum.

Hayır aynı anda çalması değil. Mesela 2+1 ses sistemi var müzik dinlerken onu kullanıyorum diyelim ses ondan geliyor. Oyuna geçtim kulaklığı kıllanmak istiyorum sağ alttaki ses butonuna tıklayıp kulaklığa geçiş yapmak istiyorum. Sesi hoparlörden alıp kulaklığa verecek. Aynı şekilden kulaklıktan alıp hoparlöre verecek.

Ama bu şekilde 2side takılı iken sadece kulaklıktan veriyor. Ya da her ikisinden aynı anda ses veriyor. Aralarında geçiş yapamıyorum. Kulaklıktan sesi kesmek için illa PC'den sökmem gerekiyor. Bu da sürekli tak sök tak sök sıkıntı.

Ayrıca mesela diğer sistemimde Discord'dan kulaklıkla görüşme yaparken aynı anda hoparlörlerdende müzik dinleyebiliyordum. Bunda tek cihaz gördüğü için onu yapamıyorum.

Windows ses karıştırıcısı seçeneklerinden seçmeyi deneyin bir de hoparlörün üzerinde herhangi bir kapama tuşu yok değil mi öyle olsaydı kapatıp kulaklığı seçip sadece kulaklıktan, hoparlördede kulaklık yerine hoparlörü seçip tuşundan açardınız.

Windows ses karıştırıcısı seçeneklerinden seçmeyi deneyin bir de hoparlörün üzerinde herhangi bir kapama tuşu yok değil mi öyle olsaydı kapatıp kulaklığı seçip sadece kulaklıktan, hoparlördede kulaklık yerine hoparlörü seçip tuşundan açardınız.
O şekilde yapabiliyorum ama yine işimi görmüyor. Yani ben dediğim gibi discorddan kulaklıkla konuşurken hoparlörlerdende ne bileyim müzik dinlemek istiyorum yada oyun oynarken ses ordan gelsin istiyorum. Senin dediğin yöntemle birinden birini (ya kulaklığı yada hoparlörü) iptal etmek gerekiyor. Nasıl bir girdaba düştük

O şekilde yapabiliyorum ama yine işimi görmüyor. Yani ben dediğim gibi Discord'dan kulaklıkla konuşurken hoparlörlerdende ne bileyim müzik dinlemek istiyorum ya da oyun oynarken ses oradan gelsin istiyorum. Senin dediğin yöntemle birinden birini (ya kulaklığı ya da hoparlörü) iptal etmek gerekiyor. Nasıl bir girdaba düştük.

Daha önceden nasıl yapıyordunuz ikisini birden, yazılımdam filanmı yapıyordunuz.

Daha önceden nasıl yapıyordunuz ikisini birden, yazılımdam filanmı yapıyordunuz.
Daha önceki sistem direkt kulaklık olarak algılamıştı. Ses açma kısma yerinden yani sağ altta bulunan hoparlör simgesine tıklıyordum orda bem kulaklık hem hoparlör çıkıyordu. Seçili olanda tik simgesi oluyordu. Sesi hangisinden gelmesini istiyorsam onu seçiyordum sadece o kadar. Bu sistemde kulaklık ve hoparlör takılı olduğundan sadece 1 tane hoparlör gözüküyor yani kışaklık gözükmüyor o yüzden geçiş yapamıyorum. Sistem kulaklığıda hoparlörüde ‘ön hoparlör ‘ olarak görüyor. Geçiş yapmıyor aralarında

Daha önceki sistem direkt kulaklık olarak algılamıştı. Ses açma kısma yerinden yani sağ altta bulunan hoparlör simgesine tıklıyordum orada bem kulaklık hem hoparlör çıkıyordu. Seçili olanda tik simgesi oluyordu. Sesi hangisinden gelmesini istiyorsam onu seçiyordum sadece o kadar. Bu sistemde kulaklık ve hoparlör takılı olduğundan sadece 1 tane hoparlör gözüküyor yani kışaklık gözükmüyor o yüzden geçiş yapamıyorum. Sistem kulaklığıda hoparlörüde ‘ön hoparlör ‘ olarak görüyor. Geçiş yapmıyor aralarında.

Eğer kasanın arkasına hoparlörü kulaklığıda ön kısma taktıysanız. Bu sefer hoparlörüde ön kısma takmayı deneyin aklıma başka bir şey gelmiyor. Önceki sistemde bulunan bir özellik sayesindede seçme imkanı vermiş olabilir.

Onuda denedim olmuyor.

Tesadüfen bir şey buldum belki işinize yarayabilir bir de o arkadaş biliyorsa ona da sorabilirsiniz.

Screenshot_20240325-114605_Chrome.jpg

Bakın yanında yazıyor Realtek High Definition Audio diye. Bu driver gerekiyor olabilir bahsettiğiniz seçenek için 🙂
Bu da o konunun linki bakabilirsiniz.

Geri
Yukarı