Rehber Kulaklıkta tam performans ve müzik için kaliteli EQ

fasalisso

Centipat
Daha fazla  
Kulaklıktan tam verim alabilmek için kulaklığın seçili olması lazım ve onu engelleyecek şeyleri ortadan kaldırmalıyız. İlk öncelikle kulaklığı kasanın ön girişine takıyoruz sonrasında Windows ses karıştırıcısı seçeneklerinden kulaklık ya da headphones seçiyoruz.

20240126_180335.jpg

Bunlar harici hiçbir şey seçili olmamalı, bazı kulaklıklarda farklı şekilde de yazabilir. Cloud 2 kulaklık gibi, kulaklığın yazılımı varsa yazılımdaki 7.1'i kapatıp yazılımı siliyoruz. Windows Sonic çevresel (uzamsal) seside kapalı tutuyoruz. Windows ses seviyesi 50 oyun içi sesleride ne çok az ne de çok fazla 2'si de olmamalı az seste iyi duyulmayabilir, fazlasında da boğulma gibi biraz yanılmaya sebep verebilir. Ses yeterli gelmezse biraz daha artırabilirsiniz.

Müzik.
Sadece müziklerde bu kısma dikkat edin. Müziklerde fxsound yazılımı efsane ses veriyor 5 üzerinden 5 yıldız almış bir yazılım kendi kullandığım EQ ayarı 7, 7, 7, 7, 12, 0, 0, 0, 0 tavsiye ederim, kendi zevkinize göre de ayarlayabilirsiniz.
İyi sesler dilerim :)

Bu arada bir şeyi yazmayı unutmuşum kulaklığı takacağınız zaman ses kartsız olarak takın.

Son düzenleme:
Kulaklıktan tam verim alabilmek için kulaklığın seçili olması lazım ve onu engelleyecek şeyleri ortadan kaldırmalıyız. İlk öncelikle kulaklığı kasanın ön girişine takıyoruz sonrasında Windows ses karıştırıcısı seçeneklerinden kulaklık ya da headphones seçiyoruz.

Eki Görüntüle 2148007

Bunlar harici hiçbir şey seçili olmamalı, bazı kulaklıklarda farklı şekilde de yazabilir. Cloud 2 kulaklık gibi, kulaklığın yazılımı varsa yazılımdaki 7.1'i kapatıp yazılımı siliyoruz. Windows Sonic çevresel (uzamsal) seside kapalı tutuyoruz. Windows ses seviyesi 50 oyun içi sesleride ne çok az ne de çok fazla 2'si de olmamalı az seste iyi duyulmayabilir, fazlasında da boğulma gibi biraz yanılmaya sebep verebilir. Ses yeterli gelmezse biraz daha artırabilirsiniz.

Müzik.
Sadece müziklerde bu kısma dikkat edin. Müziklerde fxsound yazılımı efsane ses veriyor 5 üzerinden 5 yıldız almış bir yazılım kendi kullandığım EQ ayarı 7, 7, 7, 7, 12, 0, 0, 0, 0 tavsiye ederim, kendi zevkinize göre de ayarlayabilirsiniz.

Bu arada bir şeyi yazmayı unutmuşum kulaklığı takacağınız zaman ses kartsız olarak takın.

Her kulaklığa aynı EQ mi yapıcağız? Her kulaklığın frekans tepkisi vb. farklıdır. Yapmayın bu EQ'yu. Siz kendi kulaklığınıza ve kendi isteklerinize göre yapmışsınız ama EQ hiç düzgün durmuyor ayrıca. Kötü bir rehber. Ses kartı niye takmayacağız? Anakartın ses kartından iyi oluyorlar genellikle.

Her kulaklığa aynı EQ mi yapıcağız? Her kulaklığın frekans tepkisi vb. farklıdır. Yapmayın bu EQ'yu. Siz kendi kulaklığınıza ve kendi isteklerinize göre yapmışsınız ama EQ hiç düzgün durmuyor ayrıca. Kötü bir rehber. Ses kartı niye takmayacağız? Anakartın ses kartından iyi oluyorlar genellikle.

İlk öncelikle sakin olun, zaten yazmışım kendi zevkine göre ayarlayabilirsiniz diye. Ses kartı niye takmayacağız demişsin sesleri boğacak çünkü, bazı ses kartları daha iyi oluyor. Sesler biraz daha iyi ama onlarda bile bir nebze boğulmalar oluyor. Anakartın ses kartından iyi oluyorlar demişsin ama anakartın iyi seslerinden hiç faydalanabildinmi anakart çok temiz ses veriyor pahalı bir anakartta değil anakartım. Hem bahsettiklerimden kötü ses alsalar olsa insanlar neden benim yazdığımı kötü bulmadılar. Bazı insanlar yazdıklarımdan memnundular gayet olumlu yorumlar aldım. Kimse bahsettiğim şeyleri almak zorundada değil ben sadece yardımcı olmaya çalışıyorum tercih sizin.
Not: Bir şeyi unuttum kulaklıkta ses kasarken EQ kullanırsan sesi berbat edeceksin kulaklığın kendi orijinal sesi bambaşa.

Taktığınız ses kartına bağlı. Adamakıllı herhangi bir şey anakart ile gece ve gündüz gibi fark oluşturur.

Creative Sound Blaster G6 ile Logitech Pro X kullandım güzeldi kötü denemez ama biraz da olsa seslerde yanılma oluyordu. Anakartta öyle değil sesler temiz direk rakip belli oluyor. Zaten FPS oyunları oynamaya devam ediyorum.

Anakart modeli nedir?

Gigabyte B450M K 3600MHz(OC) DDR4 soket AM4 M.2 HDMI ATX anakart, şu an kaçtır fiyatı bilmiyorum ben birkaç ay önce baktığımda 3700 gibi bir fiyatı vardı.

Bir şey daha eklemek istiyorum arkadaşlarımızdan biri sese dair eksiğini kapatmış bulunmakta başka nedenlerden birini daha öğrenmiş olduk. Bahsettiğim kulaklığın sesini etkileyecek şeyleri engellemek olduğunu yazmıştım. Bu sorunlardan biride geliştirmelerdeki özellikler kendisi ses eşitlemeden dolayı aldığı sesten verim alamamıştı şu an iyi diyor.
Bu konudaki son yazılarda görebilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
2'sinden sadece birine iyi demek diğerine hakaret olur. 2side benim için dünyanın en iyi müziği oldu. Fxsoundu bu müzik üstünde test edebilirsiniz. Yaptığım ayarlarda çok uğraşmamıştım ve ayarlarımı bu müzik üzerinde denediğimde beni memnun etmişti :) çocukluğumdaki oyunun müziğinin daha gelişmiş hali bu, belli ki bayağı uğraşılmış :)

Son düzenleme:

Eki Görüntüle 2148007

Müzik.

Bu tam olarak neyin rehberi onu çözemedim ben. Kulaklığın kendi yazılımı varken ürünü alan kişi neden onu kullanmasın. Eğer 7.1'i kapatmayı rekabetçi oyunlar için diyorsanız (CS2 vb.) dediğinize katılıyorum. Sound Blaster X4 ses kartıyla 2 farklı modu (battle mod ve scout mod) denemiş biri olarak CS2'de en iyi sesi kulaklığı 7.1 ile değil stereo modda kullanıp oyun içinde 1-2 ayar yaparak (bu ayarlar önemli) aldım. Tabi CS2 sesi iyi kasabilmemiz için 7.1'i başarılı bir şekilde kulaklığımıza veriyor ancak bu oyun haricindeki diğer oyunlarda 7.1 açmadan ses kasma başarısı nasıldır bilmiyorum. Mesela Rocket League oynarken ben Acoustic Engine (7.1) açık şekilde oynuyorum ve 7.1 deneyimi çok daha iyi oluyor. Film izlerken ise kesinlikle 7.1 açık izlenmesi gerekiyor.

Müzik için verdiğiniz EQ ayarına gelirsek verdiğiniz EQ tamamen size özel bir ayardır. Her kulaklığın ses profili ve EQ'ye tepkisi farklıdır (Rtings sitesinden kulaklığınızın ses profiline ve frekans tepkisi gibi bir çok özelliğine bakabilirsiniz) ve Harman Eğrisi'ne en yakın EQ ayarını yapmak asıl amacımızdır. Sizin verdiğiniz EQ farklı bir kulaklıkta sizin duyduğunuzdan farklı bir sese neden olur. Büyük ihtimalle de @Error arkadaşımızın dediği gibi sesi bozacaktır. İnternette çoğu kulaklık için Harman Eğrisi'ne uygun hazır EQ ayarları var. Bu EQ ayarlarının amacı her biri farklı bir ses profiline sahip olan kulaklıkları (kiminde bas, kiminde tiz, kiminde ise mid çok önde olan kulaklıklar gibi) gerçekte duyulan ses nasıl duyulması gerekiyorsa o sesi size duyurmaya çalışmaktır. Kulaklığınız ideal eğriden (Harman Eğrisi'nden) ne kadar uzaksa o kadar EQ ayarına ihtiyaç vardır. Harman Eğrisi'ni yakın EQ ayarı bulduktan sonra bundan sonrası sizin zevkinize kalıyor. Bas istiyorsanız mesela film izlerken EQ'den düşük frekansları artırıyorsunuz ya da müzik dinlerken mid ve tiz artırmak istiyorsanız mid ve tiz frekansları artırıyorsunuz.

Son olarak size bir arkadaşımın kulaklıklarla ilgili söyledi ve çoğunlukla katıldığım bir sözünü paylaşayım:"Kötü bir kulaklık yoktur. Sadece EQ ayarı doğru yapılmamış bir kulaklık vardır." Bu sebeple EQ ayarı çok önemli bir konudur. 7.1 deneyiminizi bile etkiler. Kısacası EQ ayarınız kulaklığınızı adam da edebilir madam da.

Son düzenleme:
Kulakligi neden kasanin on tarafina takmak zorundayiz?

Windows ses seviyesi neden 50 olmali?

Verdigin EQ ile tam olarak neyi amacladin? FX sound disinda farkli bir program (mesela peace apo) kullaniyorsak ne yapacagiz? Direkt 7 7 7 seklilnde yazacagina hangi bantlari kac db arttirdigini yazsan daha iyi degil mi?

Ayrica hemen hemem her kulaklikta farkli sonuc verir eq, her kulaklik icin sabit bir deger degildir. Ne yapmak istedigine ve kullandigin kulakliga bagli olarak degisir.

Hic faydali bir rehber olmamis, yarardan cok zarari olur okuyana bu rehberin maalesef.

Bu tam olarak neyin rehberi onu çözemedim ben. Kulaklığın kendi yazılımı varken ürünü alan kişi neden onu kullanmasın. Eğer 7.1'i kapatmayı rekabetçi oyunlar için diyorsanız (CS2 vb.) Dediğinize katılıyorum. Sound Blaster X4 ses kartıyla 2 farklı modu (Battle mod ve scout mod) denemiş biri olarak CS2'de en iyi sesi kulaklığı 7.1 ile değil stereo modda kullanıp oyun içinde 1-2 ayar yaparak (bu ayarlar önemli) aldım. Tabii CS2 sesi iyi kasabilmemiz için 7.1'i başarılı bir şekilde kulaklığımıza veriyor ancak bu oyun haricindeki diğer oyunlarda 7.1 açmadan ses kasma başarısı nasıldır bilmiyorum. Mesela Rocket League oynarken ben acoustic Engine (7.1) açık şekilde oynuyorum ve 7.1 deneyimi çok daha iyi oluyor. Film izlerken ise kesinlikle 7.1 açık izlenmesi gerekiyor.

Müzik için verdiğiniz EQ ayarına gelirsek verdiğiniz EQ tamamen size özel bir ayardır. Her kulaklığın ses profili ve EQ'ye tepkisi farklıdır (rtings sitesinden kulaklığınızın ses profiline ve frekans tepkisi gibi birçok özelliğine bakabilirsiniz) ve harman eğrisi'ne en yakın EQ ayarını yapmak asıl amacımızdır. Sizin verdiğiniz EQ farklı bir kulaklıkta sizin duyduğunuzdan farklı bir sese neden olur? Büyük ihtimalle de @Error arkadaşımızın dediği gibi sesi bozacaktır. İnternette çoğu kulaklık için harman eğrisi'ne uygun hazır EQ ayarları var. Bu EQ ayarlarının amacı her biri farklı bir ses profiline sahip olan kulaklıkları (kiminde bas, kiminde tiz, kiminde ise mid çok önde olan kulaklıklar gibi) gerçekte duyulan ses nasıl duyulması gerekiyorsa o sesi size duyurmaya çalışmaktır. Kulaklığınız ideal eğriden (harman eğrisi'nden) ne kadar uzaksa o kadar EQ ayarına ihtiyaç vardır. Harman eğrisi'ni yakın EQ ayarı bulduktan sonra bundan sonrası sizin zevkinize kalıyor. Bas istiyorsanız mesela film izlerken EQ'den düşük frekansları artırıyorsunuz ya da müzik dinlerken mid ve tiz artırmak istiyorsanız mid ve tiz frekansları artırıyorsunuz.

Son olarak size bir arkadaşımın kulaklıklarla ilgili söyledi ve çoğunlukla katıldığım bir sözünü paylaşayım:"kötü bir kulaklık yoktur. Sadece EQ ayarı doğru yapılmamış bir kulaklık vardır." bu sebeple EQ ayarı çok önemli bir konudur. 7.1 deneyiminizi bile etkiler. Kısacası EQ ayarınız kulaklığınızı adam da edebilir madam da.

Söylemek istemiyorum ama EQ ne yazık ki ses kasmak için tasarlanmış bir şey değil, ama müziklerde çok güzel orasına katılıyorum. Zaten oradaki ayardada bahsetmişim kendi kullandığım EQ ayarı diye kendi zevkinize görede ayarlayabilirsiniz demişim :) ve bu EQ aynı zamanda her müziğede gitmeyebilir. Zaten çok uğraşmadımda eqyu ayarlarken benim için o ayar beni memnun etti, ben dinlediğim müziği atmıştım, o müzik için ayarladım eqyu kendime göre başkalarının hoşuna gitmezse değiştirebilirler ya da kulaklığın kendi doğal sesiyle dinleyebilirler. Bahsettiğim sesi alsaydınız o saçma yazılımlara yanaşmazdınız ama dediğim ayarı yapanlar memnunlar şu an, kulaklıktan iyi ses almak için açtığım bir konu O, bu durumdan muzdarip çok insan var bazıları gerçekten ses kastığını sanıyor ama yok öyle bir şey.

Kulakligi neden kasanin on tarafina takmak zorundayiz?

Windows ses seviyesi neden 50 olmali?

Verdigin EQ ile tam olarak neyi amacladin? FX sound disinda farkli bir program (mesela peace apo) kullaniyorsak ne yapacagiz? Direkt 7 7 7 seklilnde yazacagina hangi bantlari kac dB arttirdigini yazsan daha iyi degil mi?

Ayrica hemen hemem her kulaklikta farkli sonuç verir EQ, her kulaklık icin sabit bir deger degildir. Ne yapmak istedigine ve kullandığın kulakliga bagli olarak degisir.

Hiç faydali bir rehber olmamis, yarardan cok zarari olur okuyana bu rehberin maalesef.

Bahsettiğim sesi almadığınız için öyle diyorsunuz ama arkadaşlardan bazıları çok memnundular kafalarına göre memnun olmayacaklarına göre :), ilk öncelikle sen kasanın arkasına takarsan o kulaklığı sesleri boğacaksın ve ses seviyeside aynı zamanda düşecek ama biz temiz ses almanın peşindeyiz ve kalitede aynı şekilde, ön girişte bu durum çok daha iyi arkaya taktığın zaman kulaklığı seçmiyorsun aslında seçtirdiği şey hoparlör türü :) ön giriş ise kulaklık. Ben fxsound zorla kullanın dememişim iyi bir yazılım dedim tavsiye ettim kullanma zorunluluğu yok, EQ ayarını kendime göre yaptım bu doğru ama belki başkaları da memnun kalırlar diye düşündüm ama orada belirtmişimde kendi zevkinize görede ayarlayabilirsiniz diye. Windows ses seviyesi neden 50 demişsin bunun bir kesinliği yok ama sesteki en iyi verimi alabilmek için bir denge kurdum diyelim :) geriye kalanı oyun içinden ayarlıyorum sesi. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Ayarları doğru yaparsan emin ol memnun kalırsın peace apo kullanmak istiyorsan onu da kullanabilirsin ama ses kasmak için eqnun hiçbirini önermiyorum zaten oyuna geçince fxsounddan çıkış yapıyorum yoksa kulaklığıda seçtirmiyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı