Kule soğutucuya geçtikten sonra i5 13400F işlemcinin performansı düştü

Emrepkr

Picopat
Makaleler
1
Daha fazla  
RAM
Crucial Ballistix 8+8+8+8 3200mhz
Anakart
B760 Pro Wifi
Dostlar iyi günler.

Çözemediğim bir soru işaretim var sizden bilgi almak istedim.
i5 13400F kullanıyorum.
Kule soğutucum geldi, stock soğutucuyu çıkarıp bunu montaj yaptım.
Boşta ve yükte sıcaklıklarım çok iyi soğutucu tam anlamıyla görevini yerine getiriyor bundan yana sıkıntı yok.
Sıkıntı olan taraf şu, işlemcinin stok soğutucu üstündeyken, yüke soktuğumda işlemcinin çektiği watt değerleri 85 90 Watt'ları buluyordu, p çekirdeklerinde 4.59 GHz.
Tabii bununla beraber sıcaklık 80 dereceleri geçiyordu.
80 dereceyi geçtiğinde termal olarak kendini kısıyordu. Burası çok normal.

Sonra bu kuleyi taktım ve yüke sokuyorum, çekilen watt düştü, tamam bunu es geçelim ama bununla beraber 4.09 GHz'den yukarı çıkmıyor.
Hadi bunu da es geçelim, bu sefer de birkaç dakika yükteyken kendini kısıyor ve 3.88 GHz'lerde seyretmeye başlıyor ve 65 Watt'lara geriliyor.
Sıcaklıklar 57 dereceyi geçmiyor.
Uzun oldu ama hani sorunumu ayrıntılı anlatabileyim diye yazdım.
Kule soğutucu ile ne ilgisi olabilir ki bunun?
Stock fanı ile gerçekten performansını gösterirken, neden kule ile bu mide bulandırıcı sorun başıma geldi?
Belki bir fikriniz vardır diye sorayım dedim.
Eğer sorunum çözülmezse o kadar uğraştan sonra söküp tekrar stok soğutucu ile deneyeceğim.
Bu en son tercih edeceğim yol.
Yıllar sonra bu sorunu olan insanlar bu foruma bakıp sorunlarını çözebilirler.
Umarım sorunumu sizlerden biri çözebilir ve çözüldü olarak işaretlerim.

Dosya Ekleri

• 20240417_235701.jpg
    20240417_235701.jpg
    151,4 KB · Görüntüleme: 27
Hocam stoku bir tekrar bağlayıp dener misin? Aynı problemi yaşayacak mısın onu görelim. Eğer yaşarsan o zaman tekrar bakarız. Acaba soğutucunun altındaki stickeri çıkarmamış olabilir misin? Soğutucuyu çıkar macunlara bir bak. Bir de undervolt Intel'de yapılabiliyordu sanırım onu dene. Çok değil 1.95 ise 1.9 veya 1.85 gibi dene. Eğer bilgisayar donmazsa öyle bak bir de.

Hocam stoku bir tekrar bağlayıp dener misin? Aynı problemi yaşayacak mısın onu görelim. Eğer yaşarsan o zaman tekrar bakarız. Acaba soğutucunun altındaki stickeri çıkarmamış olabilir misin? Soğutucuyu çıkar macunlara bir bak. Bir de undervolt Intel'de yapılabiliyordu sanırım onu dene. Çok değil 1.95 ise 1.9 veya 1.85 gibi dene. Eğer bilgisayar donmazsa öyle bak bir de.
Şu an işyerindeyim anca eve gittiğimde deneyebilirim. Ama söylediğim gibi en son çare olarak düşünüyorum. Çünkü kule büyük olduğundan ve kasa küçük olduğundan zar zor montaj yaptım.
LGA775'li yıllardan beridir PC toplarım, hani deneyimsiz biri değilim. Sadece bu soruna akıl erdiremedim. Tabi ki stickeri çıkardım termal macunu olması gerektiği kadar sürdüm ve yaydım. Hani sıcaklıklardan yana sorunum yok. Kule soğutucu ile 57 dereceyi geçemedim. Benim sorunum, saat hızım, stock soğutucu da olduğu gibi, olması gerektiği frekanslarda değil.
Çekilen Watt'ta düştü, yaklaşık 15w 20w.
Artı olarak yüke soktuğumda, işlemci termal sınırlar dahilinde olmasına rağmen, birkaç dakika sonra kendini kısıyor.

Şu an iş yerindeyim anca eve gittiğimde deneyebilirim. Ama söylediğim gibi en son çare olarak düşünüyorum. Çünkü kule büyük olduğundan ve kasa küçük olduğundan zar zor montaj yaptım.
LGA775'li yıllardan beridir PC toplarım, hani deneyimsiz biri değilim. Sadece bu soruna akıl erdiremedim. Tabii ki stickeri çıkardım termal macunu olması gerektiği kadar sürdüm ve yaydım. Hani sıcaklıklardan yana sorunum yok. Kule soğutucu ile 57 dereceyi geçemedim. Benim sorunum, saat hızım, stok soğutucu da olduğu gibi, olması gerektiği frekanslarda değil.
Çekilen Watt'ta düştü, yaklaşık 15W 20W.
Artı olarak yüke soktuğumda, işlemci termal sınırlar dahilinde olmasına rağmen, birkaç dakika sonra kendini kısıyor.

Hocam o zaman voltaj değerlerini değiştrmek gerekebilir.

Hocam o zaman voltaj değerlerini değiştrmek gerekebilir.
Hocam tam olarak sorunumu anlatamamış gibi mi görünüyorum acaba ? Bir soğutucu değiştirme süreci olan bir sorun sadece. Hani stock soğutucu da normal olan birşey neden kule de anormal olsun. Ben bunun peşindeyim.

Hocam tam olarak sorunumu anlatamamış gibi mi görünüyorum acaba? Bir soğutucu değiştirme süreci olan bir sorun sadece. Hani stok soğutucu da normal olan bir şey neden kule de anormal olsun. Ben bunun peşindeyim.

Haklısınız hocam yaşanmaması gerekirdi. Sorununu bende anladım. Ama aklıma gelen tek yöntem voltaj değerleriydi. Yoksa gerçekten bir mantığı yok olanların. BIOS'ta CPU fan ayarlarıyla ilgili bir durum olabilir mi?

Haklısınız hocam yaşanmaması gerekirdi. Sorununu bende anladım. Ama aklıma gelen tek yöntem voltaj değerleriydi. Yoksa gerçekten bir mantığı yok olanların. BIOS'ta CPU fan ayarlarıyla ilgili bir durum olabilir mi?
Uğraşlar sonucu stock soğutucusunu taktım ve enteresan şekilde sıcaklık yükseldikçe Watt'ta yükseldi. Yani olması gereken güç limitlerine geliyor.
1 saat önce tekrar kule soğutucuyu taktım vidaladım ve test ettim, enteresan şekilde stock fanda işlemci, 57 derecelerde olmasına rağmen Turbo'da 20 30 saniye sonra kendini kısıyor.
Yani stock soğutucu da normal olan durum gerçekleşmiyor.
Yemin ederim tam çıldırmalık.
İşten geldim yorgun argın bir de bu saçmalıkla uğraştım.
Bu ne saçmalıktır arkadaş ya.
Dünyada ne kadar akla mantığa yatmayan şeyler var beni buluyor usta.
Ne yani, ne yapmalıyım ? İşlemci kendini kısmasın diye sıcaklığı serbest mi bırakmalıyım anlamıyorum.
Ne kadar ısınırsa, o kadar performansı ve güç çekişi artıyor. Saçmalığa bakar mısın ?

Uğraşlar sonucu stock soğutucusunu taktım ve enteresan şekilde sıcaklık yükseldikçe Watt'ta yükseldi. Yani olması gereken güç limitlerine geliyor.
1 saat önce tekrar kule soğutucuyu taktım vidaladım ve test ettim, enteresan şekilde stock fanda işlemci, 57 derecelerde olmasına rağmen Turbo'da 20 30 saniye sonra kendini kısıyor.
Yani stok soğutucu da normal olan durum gerçekleşmiyor.
Yemin ederim tam çıldırmalık.
İşten geldim yorgun argın bir de bu saçmalıkla uğraştım.
Bu ne saçmalıktır arkadaş ya.
Dünyada ne kadar akla mantığa yatmayan şeyler var beni buluyor usta.
Ne yani, ne yapmalıyım? İşlemci kendini kısmasın diye sıcaklığı serbest mi bırakmalıyım anlamıyorum.
Ne kadar ısınırsa, o kadar performansı ve güç çekişi artıyor. Saçmalığa bakar mısın?

Thermalthrottling kapatmak için rehber vardı forumda. Onu deneyin. Adı Intel işlemciler de Thermalthrottling gibi bir şey olması lazım rehberin. Intel kısmında çok bilgim yok ama aklıma gelenler bu kadar sanırım hocam.

Thermalthrottling'in görevi sadece işlemci ısındığında, üretici tarafından belirlenmiş sıcaklık sınırına geldiğinde, frekans ve voltajı düşürmektir.
Hani kule soğutucu da işlemci ısınsa sıkıntı yok ama termal değerler seviyesinden çok aşağı da olmasına rağmen kısılıyor. Bütün sorun bundan ibaret.

Hocam saçma olacak ama kısa süreli şekilde kule tipinin fanlarını söküp denediniz mi? Belki fanların birinde bir sorun vardır ufak çaplı bir kısa devre yapıyordur.

Yeni konular

Geri
Yukarı