Kule tipi soğutucu alırken hangi özelliklere dikkat edilmesi gerekir?

Bütçeni ve hangi işlemciye takacağını söylersen yardımcı olabilirim.
Bu sayede paranı çöpe atmamış olursun :)

Bütçem 1500 TL'ye kadar çıkabilir hiç sorun değil çok ucuzlarda var fakat sağlam ve uzun ömürlü bir şey almak istiyorum TDP değerini öğrendim sadece diğer özellikler nedir ne işe yarar ne fayda sağlar hiçbir bilgim yok soğutuculardan hiç anlamam.

Mesela soğutucuda hava akışı hava basıncı ne işe yarıyor işlemcime ne fayda sağlıyor düşük ya da yüksek olması bu kule tipi soğutucudaki özelliklerde.

Bütçem 1500 TL'ye kadar çıkabilir hiç sorun değil çok ucuzlarda var fakat sağlam ve uzun ömürlü bir şey almak istiyorum TDP değerini öğrendim sadece diğer özellikler nedir ne işe yarar ne fayda sağlar hiçbir bilgim yok soğutuculardan hiç anlamam.
i9 13900K'ya takmayacaksan bu yeterli.

i9 13900K'ya takacaksan.

hava akışı hava basıncı ne işe yarıyor
Çok mühim değil, 1500 liraya hepsinin fanı gayet iyi.
Ne kadar yüksek hava basıncı o kadar iyi soğutma olarak düşünebilirsin.

Attığım kule fanlar dışında pek alınabilir bir model yok zaten.

@KafadanKontak örneğin bu ölçüler garip yükseklik 106 mı yoksa genişliğe yüksekliği mi yazmışlar.
154mm baz alınabilir çünkü 120mm fan boyutu. Yükseklik de kısa kenar uzunluğudur. Yukarıdaki ID-Cooling alınarak sonradan diğer tarafına da kaliteli bir fan ekleyebilirsin ama çok da mühim değil. 5600X'i çok rahat idare edebiliyor tek fanlı haliyle dahi. Ama fan eklemek istersen içinden fazladan braket de çıkıyor.

154mm baz alınabilir çünkü 120mm fan boyutu. Yükseklik de kısa kenar uzunluğudur. Yukarıdaki ID-Cooling alınarak sonradan diğer tarafına da kaliteli bir fan ekleyebilirsin ama çok da mühim değil. 5600X'i çok rahat idare edebiliyor tek fanlı haliyle dahi. Ama fan eklemek istersen içinden fazladan braket de çıkıyor.

Bu arada işlemcim Ryzen 5 5600. stok fanla oyunda 86-90 dereceye dayanıyor üstelik bu mevsimde.

Yeni konular

Geri
Yukarı