Kule tipi soğutucu önerisi

Boyu değil işlevi önemli.

ID-Cooling: 1 fan, 4 bakır boru.
Snowman: 2 fan, 6 bakır boru.
Snowman fanları yüksek devirde berbat hocam.

Snowman'la 2 ay önce Full strees testi yaptım 3600X'de 60 dereceyi geçmedi. Fanlardada biraz ses artması dışında bir şey olmadı.
Merhaba arkadaşlar, malum yaz ayındayız. Soğutucu tam olarak seçemedim. Bütçe 500-550TL arası, 5 adet işlemci soğutucusu buldum fakat aralarındaki fark birisinin v2, diğerleri galiba renk. Hangisini önerirsiniz? Veya başka bir öneriniz var mıdır?

Kasa: MAG Forge 100M (160Mm'ye kadar destekli)

Hocam 5800X ki çok ısınan bir işlemcidir herkes bilir. Arkadaşım Snowman'ı kullanıyordu, fuma 2 aldı pişman oldu okadar para verdiğine çünkü zerre sıcaklık değişmedi. Şimdi diğer arkadaşlar ID-Cooling fuma 2 dende güzel derler muhtemelen.

Snowman'la 2 ay önce Full strees testi yaptım 3600X'de 60 dereceyi geçmedi. Fanlardada biraz ses artması dışında bir şey olmadı.

Hocam 5800X ki çok ısınan bir işlemcidir herkes bilir. Arkadaşım Snowman'ı kullanıyordu, fuma 2 aldı pişman oldu o kadar para verdiğine çünkü zerre sıcaklık değişmedi. Şimdi diğer arkadaşlar ID-Cooling fuma 2 dende güzel derler muhtemelen.

Boyu değil işlevi diyorum ya. T6 Ultra ve ID-Cooling'de malzeme kalitesi aynı değil ki. Soğutma bloğu ve fan kalitesi farkı var. ID-Cooling T6 Ultra'dan daha ağır bir soğutucu. Malzeme kalitesi T6 Ultra'ya göre daha iyi çünkü. Hep fazla olan iyi olmuyor. Demek ID-Cooling ile strest testi yapsaydınız 55 derece oalacaktı. Bu arada fuma 2 ile değerlerin değişmemesi mümkün değil. Testlerine bakarsanız bazı sıvı soğutmaları geçebiliyor.

Son düzenleme:

Hocam 5800X ki çok ısınan bir işlemcidir herkes bilir. Arkadaşım Snowman'ı kullanıyordu, fuma 2 aldı pişman oldu okadar para verdiğine çünkü zerre sıcaklık değişmedi. Şimdi diğer arkadaşlar ID-Cooling fuma 2 dende güzel derler muhtemelen.
Performansına kötü diyen olmamış sanıyorum kıymetli işlemci soğutucuna. Sıcaklık değerleri zaten pek çoğunda benzer seviyelerde oluyor 2 borulu ile 6 boruluyu kıyaslamadığın sürece. Çoğu aynısının laciverti, bakır boru 4 veya 5, mekanizma aynı. Önemli olan malzemenin kalitesi, fanların ömrü. İki farklı marka da aynı derecede tutabilir ancak birinin fanları bu işi sakince yapar diğeri ise yırtınarak. Tecrübeyle sabit, arkadaştan değil.

Edit: Snowman T5 kullanıyorum. İsteyen olursa anlık stress test + fan haykırışlarını atabilirim.

ID-Cooling kullanmadığım için net bir yorum yapamıyorum. Ben sadece 2 soğutucu arasındaki farkları söyledim. Görmediğim içinde malzeme ve blok kalitesi hakkında bir şey söyleyemem. Ama Snowman'ın muadillerine nazaran daha iyi bir soğucu olduğu konusunda net konuşabilirim. Dediğim gibi 5800X gibi bir işlemcide fuma 2 ile aynı değerleri aldığına bizzat şahidim. Dediğiniz gibi ikisi arasındaki malzeme ve soğutma bloğu kalitesi bariz ise yine en fazla 5 derece oynar.

Arkadaşlar merhaba, ürün geldi [ ID-COOLING SE-224-XT Black V2 4Pin PWM 120mm İşlemci Soğutucu Fiyat ] ve testlerde OC'siz 49 derece, OC yapılınca maksimum 64 gördüm. Hepinize teşekkürler. <3 @ıOğuz @Rustin Cohle @bonegang
Hayırlı olsun hocam, güzel değerler. Uygun bir zamanda zahmet olmaz ise eğer yükte fan sesini atabilirsen çok sevinirim. Ben de Snowman'den kurtulmanın son evresindeyim artık 😃

@LosW1ath hocam snowman aylık ne kadar ödüyor sponsorluk için? Ne desek darılıyorsun 😆

Üst mesaj edit.

Son düzenleme:
Hayırlı olsun hocam, güzel değerler. Uygun bir zamanda zahmet olmaz ise eğer yükte fan sesini atabilirsen çok sevinirim. Ben de Snowman'den kurtulmanın son evresindeyim artık 😃

@LosW1ath hocam Snowman aylık ne kadar ödüyor sponsorluk için? Ne desek darılıyorsun 😆

Üst mesaj edit.

😅 Darılmadan ziyade "Ben de Snowman'den kurtulmanın son evresindeyim artık" dedirtecek bir soğutucu değil.

Geri
Yukarı