Kullandığınız ekran kartı ve deneyimleriniz

Sistem toplarken ekran kartlarına yüksek meblağlar ayırmak zorunda kalınıyor ve kişiler ekran kartı aldığı zaman genellikle uzun süre kendilerini götürebilcek ekran kartları seçmeye çalışıyorlar. Daha uzun götürecekse gibi olasılıkları ele alıp istedikleri ekran kartlarının bir üst modellerini tercih etme durumu söz konusu olabiliyor. Bu konunun altında ekran kartlarınızı, aldığınız parayı ve zamanı, deneyimlerinizde büyük rol oynuyorsa sisteminizin bazı özelliklerini, yazılımsal ya da donanımsal problemlerinizi, sizi memnun eden özelliklerini paylaşırsanız araştırma yapan kişilerin çeşitli kullanıcı deneyimlerine daha kısa sürede erişebileceğini düşündüm.

Ekran Kartı : Sapphire Pulse 6700XT
Fiyat ve Tarih : 10.582TL Haziran 2022
Deneyimlerim : 2K çözünürlükte AAA oyunları çok rahat yüksek ayarlarda oynayabiliyorum fakat ara sıra ekran kartı driverı çalışmayı durduruyor ve oyunum kapanıyor. Nadiren wattman hatası alıyorum. Coil whine ile karşılaşmadım. Elimde olsaydı biraz daha para verip 3070 alırdım.

Gibi.

Çok mesajlı bir konu haline gelir mi bilmiyorum fakat tek isteğim buranın sadece bilgi ve deneyim paylaşım konusu olması. Verilen yanlış bilgiler farklı kişiler tarafından düzeltildikten sonra marka fanlığı yüzünden doğan küçük ya da büyük tartışmalar ile umarım konu kirlenmez.

Son düzenleme:
Önceki ekran kartım MSI RX580 Armor 8 GB idi, şu an da PNY RTX3060 FPS oyunlarında aldığım performans ise aynıydı ikisin dede çok yüksek FPS'lerde oynuyordum, ancak hikaye oyunları özellikle DLSS veya FSR destekleyen oyunlarda çok ciddi farklar oluşuyor. Örneğin RX580 ile Valorant'ta 250-280 arası bir FPS alıyorken AC Valhalla gibi bir oyun 40-50 FPS veriyor düşük ayarlarda ancak RTX3060 kart düşük ayarlarda DLSS kalite modunda 140 150 FPS'leri görüyor. Fiyatı'da 2 ay önce 7500 TL'ye aldım.

Önceki ekran kartım MSI RX580 Armor 8 GB idi, şu an da PNY RTX3060 FPS oyunlarında aldığım performans ise aynıydı ikisin dede çok yüksek FPS'lerde oynuyordum, ancak hikaye oyunları özellikle DLSS veya FSR destekleyen oyunlarda çok ciddi farklar oluşuyor. Örneğin RX580 ile Valorant'ta 250-280 arası bir FPS alıyorken AC Valhalla gibi bir oyun 40-50 FPS veriyor düşük ayarlarda ancak RTX3060 kart düşük ayarlarda DLSS kalite modunda 140 150 FPS'leri görüyor. Fiyatı'da 2 ay önce 7500 TL'ye aldım.
Özellikle DLSS hayat kurtarıcı hocam. Bazı oyunlarda stabiliteyi bile artırıyor.

İşlemci : 5800X
Anakart : X470 Chipset
Ram : 3600 MHz CL16
Ekran Kartı TUF 6800XT
Alım Tarihi ve Fiyatı : Temmuz ilk haftası Asus Cashback ile 8800 TL

Öncelikle gerçekten güçlü bir ekran kartı. Bu karta 2070S ekran kartından geçtim ve 2070S kartım hala 2. bilgisayarımızda duruyor. Benchmark programlarında yada yeni oyunlarda sorun yok fakat ETS2 - Assetto Corsa gibi biraz eski olan oyunlarda ciddi optimizasyon sorunları var AMD ile. Özellikle Assetto Corsa'da 2070S ekran kartının vermiş olduğu FPS vs çok çok daha iyi durumda. Optimizasyon sorunu olduğunu nereden anladım dersem 2K çözünürlükte full ayarlarda CPU kullanımı %20-30 dolaşırken (darboğaz söz konusu olmadığını belirtmek istedim) ekran kartı kullanımı ve saat hızı düşük kalıyor. Ekran kartı asla %100 kullanamıyor Assetto Corsa ve bu nedenle oyun FPS düşük kalıyor. Fakat aynı oyuna VR gözlük ile girdiğimde bir anda işler değişiyor ve normalden daha iyi bir kullanım deneyimi vermeye başlıyor. Çok fazla VRAM ve ekran kartı kullanan FS2020'de yine işler çok iyi durumda. Ekran kartı %100 çalışıyor ve gerçekten çok iyi bir grafik deneyimi sağlıyor.

Sorun kısaca eski oyunlarda gibi. DDU ile eski NVIDIA driverları silmiştim ama temiz bir format gerekiyor gibi görünüyor yine.

Wattman hatası default ayarlarda hiç yaşamadım fakat AMD Adrenalin üzerinde otomatik OC yaptığımda oyunlardan çıkınca falan Wattman hatası veriyor ve PC yeniden başlatmak gerekiyor. Ben kendim OC yaptım ve %6 gibi bir OC uyguladım. 2500 MHz'lere kadar çıkıyor kart ve henüz Wattman hatası ile karşılaşmadım.

Açıkçası ben çok uygun fiyata aldım. 6800 XT gücünde NVIDIA tarafında kart alacak olsam 3080Ti almam gerekiyordu ki benim aldığım fiyatın 2.5 katı para ödemem gerekiyor. O yüzden yeni oyunlar ile devam.

Bu arada yeni adrenalin yazılımını çok beğendim. Oyun kayıt vs işlerini çok iyi yapıyor.
Kartı nerden aldınız acaba? Uzun zaman boyunca takip ettim hiç böyle bir indirime rastlamadım, kaçırmışım. Ama neyse ki karttan memnunum ben de :)

Ekran kartı: NVIDIA GT 430.
Fiyat ve tarih: 400 TL- 2021.
Deneyim: 2010- 2012 oyunları için kullanılır. Tarayıcı üzerinden film, video izlenir. Fazla bir şey yapılmaz. Sadece görüntü gelsin diye yapılmış bir ekran kartı. :D

Kartı nerden aldınız acaba? Uzun zaman boyunca takip ettim hiç böyle bir indirime rastlamadım, kaçırmışım. Ama neyse ki karttan memnunum ben de :)
Vatan'dan aldım. 14 bin'den satışa koydular. %25 hediye çeki iadesi + Cashback derken o paraya gelmiş oldu ürün.

Yeni konular

Geri
Yukarı