Kullanıcı giriş sistemi nasıl yaparım?

Daha fazla  
Meslek
Yazılımcı
Merhabalar, ben bir websitesi geliştiriyorum bu siteye nasıl kullanıcı girişi ekleyebilirim? Şu şekilde olacak kullanıcı sayfaya kayıt olacak ondan sonra giriş yapacak ve buna göre kendine özel şeyleri olacak profil fotoğrafı bunlara örnek. Siz sadece girişi eklemeyi söyleseniz yeter bana. Lütfen django ile veyahut nodejs ile nasıl yapıldığını söyleyin, anlatın.

1. Back-end tarafında "HTTP POST" login endpoint'i oluşturulur (kayıt için de bir endpoint oluşturmalısın, ben login'e göre anlatıma devam ediyorum).
  2. Bu endpoint'e, ön yüzden email ve parola gönderilir.
  3. Email'e göre veritabanında kullanıcı aratılır.
  4. Kullanıcı var ise, ve parolası gelen parola ile eşleşiyorsa, HTTP isteğine yanıt olarak JWT token üretilip gönderilir.
  5. Ön yüzde, gelen token tarayıcının local storage'ına kaydedilir.
  6. Her sayfa yüklenişinde, local storage'da token olup olmadığı kontrol edilir.
  7. Eğer token var ise ve/veya süresi geçmemişse, giriş yapılmış demektir.
  8. Eğer token yoksa ve/veya süresi geçmişse, login ekranına yönlendirilir.
Kabaca böyle bir yapı kurmalısın. Biraz zorlayıcı olabilir. Node.js ve Express.js ile yapabilirsin.

Node.js kullanacaksan, temel olarak bunlara ihtiyacın olacak:

Hocam ayrıntıyla anlatsanız.
Şifreyi, kullanıcı kayıt olurken, Bcrypt ile şifreleyebilirsin. Yani veritabanı erişimin olduğu hâlde, kullanıcıların gerçek şifrelerini sen bile bilemezsin.

Ayrıca, veritabanı için de yüklemen gereken modüller var. Örneğin MySQL için:

MySQL'i ORM yapısı ile beraber kullanacaksan:

Şifreyi, kullanıcı kayıt olurken, Bcrypt ile şifreleyebilirsin. Yani veritabanı erişimin olduğu hâlde, kullanıcıların gerçek şifrelerini sen bile bilemezsin.

Ayrıca, veritabanı için de yüklemen gereken modüller var. Örneğin MySQL için:

MySQL'i ORM yapısı ile beraber kullanacaksan:
Hocam discord var mı bana yardım etseniz?

Yeni konular

Geri
Yukarı