Kullanılabilir RAM miktarı 7,95 GB olarak görünüyor

fromhell1

Megapat
Makaleler
2
Yer
İstanbul/Gaziosmanpaşa
Format attıktan sonra fark ettim, donanıma ayrılmış RAM 8 GB olarak görünüyor. R5 1600 AF kullanıyorum, yani dahili GPU yok. Ekran kartının belleği şöyle:

1634663501107.png

(Ekran kartı geçici.)
CPU-Z görüntüsü:

1634663545723.png

msconfig.exe ile uğraştım fakat hiçbir işe yaramadı. BIOS güncel. Ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
MSConfig açın sonra önyükleme bölümüne gelip gelişmiş önyüklemeye tıklayıp SS atın. Bellekleri çıkartıp tek tek dener misiniz?
1634664207703.png

RAM'leri çıkartıp bir daha deneyeceğim birazdan.
Bellek üst sınırı ayarını aktifleştirdiğimde de işe yaramamıştı bu arada.

Bellekleri tek tek ve farklı yuvalarda denediniz mi? Denemediyseniz deneyip sonucu yazın.
Sorunu buldum hocam, sistemi başka kasaya taşırken RAM'lerin yerini değiştirmişim. Eski haline getirdim. RAM frekansı ne yaparsam yapayım değişmiyordu. Herhangi bir BIOS ayarı yapıp çıktıktan sonra bilgisayar 3 kere bip yapıp açılış süresi uzuyordu falan filan, hepsi çözüldü. Donanıma ayrılan RAM 48 MB oldu ve artık RAM'lerimi tam performans kullanabiliyorum, teşekkür ederim.

Not: RAM'leri garanti olsun diye silgi kullanarak sildim.

Sorunu buldum hocam, sistemi başka kasaya taşırken RAM'lerin yerini değiştirmişim. Eski haline getirdim. RAM frekansı ne yaparsam yapayım değişmiyordu. Herhangi bir BIOS ayarı yapıp çıktıktan sonra bilgisayar 3 kere bip yapıp açılış süresi uzuyordu falan filan, hepsi çözüldü. Donanıma ayrılan RAM 48 MB oldu ve artık RAM'lerimi tam performans kullanabiliyorum, teşekkür ederim.

Not: RAM'leri garanti olsun diye silgi kullanarak sildim.
yaptığınız bios ayarı nedir acaba hatırlıyor musunuz?

Geri
Yukarı