Kullanılabilir RAM miktarı değeri

PcAnlamaz

Decapat
Makaleler
1
4 GB RAM'ım var fakat 1GB ekran kartına paylaşıyor. Ekran kartım R7 240 çünkü top. Bellek 3GB yazıyor. Bunu kapatmanın yolu var mı yoksa o 1GB gerektiğinde RAM gerektiğinde VRAM mi oluyor?
İşletim sistemim 64 bit

Bilgisayar > - sağ tık - özellikler dediğinizde "Kullanılabilir RAM miktarı 4 GB" olarak gözüküyor ise, bilgisayarınız gerektiğinde 4 GB RAM kullanır gerektiğinde de 3 GB VRAM kullanır.

O kısım 3 GB olarak gözüküyor ise bilgisayarınız maximum 3 GB RAM kullanır çünkü RAM in biri ekran kartına paylaşılmış.

Ekran kartım onboard değil harici.
Uygulamalarda 4gb gözüküyor sıkıntı yok sadece kullanılabilir 3 gb yazıyor.
Bunu kapatmanın yolu var mı?

Onboard olmasına gerek yok. Ekran kartın paylaşımlı ise ramden biraz alarak gerektiğinde VRAM olarak kullanır. Mesela benim ekran kartım GT730 ve paylaşımlı.

Ekran kartım onboard değil harici.
Uygulamalarda 4gb gözüküyor sıkıntı yok sadece kullanılabilir 3 gb yazıyor.
Bunu kapatmanın yolu var mı?
Gerektiğinde RAM, gerektiğinde de VRAM olarak kullanır. BIOS'ta ayarı var ise VRAM i düşürebilirsiniz fakat performansı çok düşecektir, gerek yok.

Dostum R7 240 2GB belleği dahi tam olarak kullanmayacak güçte. BIOS ayarlarında GPU VRAM ayarlama bölüme erişebilirsen onu 2GB'a indir. Ekran kartının belleği 2GB'tan fazla olmasın.

Perfomans düşüşünün aksine artışı olacaktır. (RAM 4GB olunca.)

Dostum R7 240 2GB belleği dahi tam olarak kullanmayacak güçte. BIOS ayarlarında GPU VRAM ayarlama bölüme erişebilirsen onu 2GB'a indir. Ekran kartının belleği 2GB'tan fazla olmasın.

Perfomans düşüşünün aksine artışı olacaktır. (RAM 4GB olunca.)
Anakartım 945gcm s2l nasıl erişebilirim oraya?

Geri
Yukarı