Çözüldü Kullanılabilir RAM miktarı düşük görünüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

buadamayniben

Decapat
Daha fazla  
8 GB RAM'ım var ama kullanılabilir RAM 3.7 GB RAM yazıyor arada yükseliyor 4'e ve düşüyor ve hiçbir oyun açık değilken %50 RAM kullanıyor.(Opera ve DC açık.)
-Windows 10 Home.
-8 GB RAM.
-64 Bit.

1638450828560.png

1638450852369.png
1638450963570.png

Çözüm
Şöyle;

Donanıma ayrılan bir bellek diye bir şey ve sistemin. Ek olarak işletim sisteminin kendi kullandığı RAM var.

Örnek vereyim;

RAM 8 GB ise işletim sistemi bunun 2 ila 2.5 GB'ını kullanıyor. Siz porgramlar açınca, hizmetler devreye girince bu RAM kullanımı artıyor.

Durum tam olarak böyle. İşletim sistemi gerektiği kadar RAM kullanır. Sorun yok yani. Rahat olabilirsiniz 🙂
Teşekkürler hocam benim asıl merak ettiğim şuydu:
Kullanılan 4 GB RAM yazıyor ama uygulamaların kullandığını toplasan 4 GB RAM etmiyor ondan sormuştum.
Orada gördüğünüz kullanılan bellek kısmı bütün uygulamaları göstermez dediğim gibi, mesela işletim sisteminin kullandığı belleğin bilgisi orada yer almaz.

Şöyle;

Donanıma ayrılan bir bellek diye bir şey ve sistemin. Ek olarak işletim sisteminin kendi kullandığı RAM var.

Örnek vereyim;

RAM 8 GB ise işletim sistemi bunun 2 ila 2.5 GB'ını kullanıyor. Siz porgramlar açınca, hizmetler devreye girince bu RAM kullanımı artıyor.

Durum tam olarak böyle. İşletim sistemi gerektiği kadar RAM kullanır. Sorun yok yani. Rahat olabilirsiniz 🙂

Çözüm
Orada gördüğünüz kullanılan bellek kısmı bütün uygulamaları göstermez dediğim gibi, mesela işletim sisteminin kullandığı belleğin bilgisi orada yer almaz.

Peki teşekkür ederim iyi günler.
Şöyle;

Donanıma ayrılan bir bellek diye bir şey ve sistemin. Ek olarak işletim sisteminin kendi kullandığı RAM var. Örnek vereyim, RAM 8 GB ise işletim sistemi bunun 2 ila 2.5 GB'ını kullanıyor. Siz porgramlar açınca, hizmetler devreye girince bu RAM kullanımı artıyor.

Teşekkür ederim iyi günler.

Geri
Yukarı