Kumrucuda kaç para kazanırım?

Dedemin bir arkadaşı var. O arkadaşının'da kumrucu dükkanı var. Okul açılana kadar orada çalışacakmışım. Sabah 8'den akşam 8'e kadar. Garson vari bir iş yapacakmışım. Getir götür, temizlik vs. Haftada 6 gün çalışıp 1 gün tatil yapacakmışım. Sizce buradan ne kadar para kazanmam gerekir? Hak ettiğim ne kadardır? 15 yaşındayım bu arada. Hiç çalışmayı istemiyordum ama, el mahkum. Büyüdük sanırım. Artık sade maden suyu içme vakti geldi.
Ya adam cimrinin teki, kurnaz ya da iyi ancak bence kurnaz bir adam. Hem seni haftada 6 gün çalıştıracak ve 12 saat çalıştıracak. Sen küçüksün diye asgari ücretten çok daha az verecek. Tam uyanık bence. Yani eğer normal birisi olsan 3.000 alırdın ama 1.500 üzeri alırsan kendini şanslı say.

Çok zor olacağını biliyorum ama. Moral toplamaya çalışıyorum. Senelerdir aile arasında dönerdi bu muhabbet. Yok camiye gönderelim, yok güreşe gönderelim, yok berbere yollayalım. Gerçek olacağını düşünmemiştim.

Beni de öyle yaptılar 15 yasina kadar her şey güzeldi 60 70 TL normal bence ama o kadar verir mi bilmem.

16 yaş altının sigorta ve çalışma hakkını bilmiyorum. 16 yaş ve üzeri için haftalık 45 saat çalışma için aylık maaşı asgari ücrettir.
Bazı işyerlerinde günde +10 saat çalışıp işverene ücret ödendiği de görülmektedir.

Çok zor olacağını biliyorum ama. Moral toplamaya çalışıyorum. Senelerdir aile arasında dönerdi bu muhabbet. Yok camiye gönderelim, yok güreşe gönderelim, yok berbere yollayalım. Gerçek olacağını düşünmemiştim.
Öncelikle şu an günde 12 saat çalışan ve bunu her gün yapan bir meslek grubu yok. Garsonlar bile vardiyalı çalışıyorlar. Saatlik düşündüğün zaman senin orada 312 saatlik çalışman olacak aylık. Asgari ücret için saat başı 8 lira alman gerek ama 18 yaşından küçük olduğun için sana saat başı 5 lira bile vermez eminim. En azından çalıştığıma değsin diyorsan doğru düzgün bir lokantaya gir çalıştığına değsin, aldığın paranın bir anlamı olsun. Ayda 300 saat çalışıp 1000 lira alırsan hiçbir anlamı olmaz.

Alacağın maaşı baştan öğren eğer asgari ücret değilse gitme, zorla gönderiyorlarsa işi düzgün yapma. Kimsenin kölesi değilsin. Sabah 8 akşam 8 haftada 6 gün, birde 1 gün tatil lütfetmişler. Küçüksün diye ucuz iş gücü yapacak seni. Aylık 1500 TL'den fazla vereceğini sanmam. Çalışmana başkası karar vermiş, istemiyorsan düzgünce çalışmak istemediğini söyle.

Alacağın maaşı baştan öğren eğer asgari ücret değilse gitme, zorla gönderiyorlarsa işi düzgün yapma. Kimsenin kölesi değilsin. Sabah 8 akşam 8 haftada 6 gün, birde 1 gün tatil lütfetmişler. Küçüksün diye ucuz iş gücü yapacak seni. Aylık 1500 TL'den fazla vereceğini sanmam. Çalışmana başkası karar vermiş, istemiyorsan düzgünce çalışmak istemediğini söyle.
Hocam maalesef bizim ailelerde onlar ne derse o oluyor, eti sizin kemiği bizim diyorlar.

Gitsin toptancıdan bardak su alıp soğutup satsın daha çok para kazanır bence. Belediyeden izin almak falan gerekebilir ama.

Hocam zamanında beni de zorladılar. Bir tanıdığın sandviç dükkanında çalışmaya başladım hadi yemek zaten oradan Fast food falan güzeldi ama köpek gibi çalıştırıp akşama da üç kuruş para verip yollarsan o adam çok ihtiyacı yoksa orada çalışmaz şahsen o gün bıraktım 18 yaşına kadar da çalışmadım :)

Geri
Yukarı