Kurban kesiyorken ne hissediyorsunuz?

Kurban kesmenin olayını bilsen bu yorumu yazmazdın. Bu gelenek haline gelmiş bir şey. Ve bazı canlılar vardır ( hayvanlar ) insanlar onlardan beslenme ihtiyacını karşılasın diye varlardır. Örneğin inek, balık, koyun vs. Bu canlılar beslenme ihtiyacını önemli ölçüde karşıladıkları için insanların bu canlıların etinden faydalanması gayet normal bir şey.

Allah Emir vermese bile zaten keseceğiz ve kendimiz yiyeceğiz sadece kurban keserken insanlarla eti paylaşıyoruz tek fark bu lütfen dinler hakkında aşalama yapmayınız.
Hocam bence silin linç yiyebilirsiniz dikkatli olun derim bir de insanların dinine karışmasanız güzel olur.
Rahatsız oluyorsanız konudan çıkabilirsiniz.
Moderatör arkadaşlar konuyu kilitlerse güzel olur çünkü uzayabilir farklı kişiler olaya dahil olursa konu uzar.

Allah Emir vermese bile zaten keseceğiz ve kendimiz yiyeceğiz sadece kurban keserken insanlarla eti paylaşıyoruz tek fark bu lütfen dinler hakkında aşalama yapmayınız.

Moderatör arkadaşlar konuyu kilitlerse güzel olur çünkü uzayabilir farklı kişiler olaya dahil olursa konu uzar.

Aynen öyle hocam. Din emretmese de biz bu hayvanların etinden sütünden faydalanmak için zaten keseceğiz. Çok sığ bir düşünce bunu dine bağlamak.

Ailemin inancına göre kesildiği için onların gözünden baktığım zaman inananlar için ibadet. Fakat kendi gözümden baktığım zaman burada kesilmese sadece sektör için küçücük yerlerde kesilmek için doğan hayvanlar gibi en azından kesilmediği için pek üzülmüyorum. Ama şakam yok kavurması çok lezzetli. Bazi güzellikler için acıya katlanmak gerekir deyip konuyu geçiştiriyorum. Ben katliam olarak görmüyorum bu olayı. Sadece zaten olacak bir eylemin bir kaç günde yapılması olarak görüyorum.

Son iki senedir aldığımız yerde kesiyoruz akrabaların yanına gidemediğimiz için. O yüzden ilerleyemedim fazla ama ondan önceleri yardım ederdim deri yüzmeye vs. Neyse soruma geçeyim. Nasıl bir his? Allah rızası için yapıyorsunuz fakat sonuçta altınızda bir canlı ölüyor. Ve siz öldürüyorsunuz onu. Merak ettim gerçekten.
Biraz üzülüyorum ama inandığım din, bunun için hayvanın acı çekmediğini, hak olanın bu olduğunu söylediği için çok üzülmüyorum.

Allah'ın emri diyerek nasıl can alıyorsunuz anlamıyorum. Kendiniz de biliyorsunuz bunun acımasızlık, canilik olduğunu. Az sorgulasanız bir yaratıcı bir canlıdan nasıl başka canlıların canını almasını istiyor diye?

Dostum eğer Allah bir canlıdan başkasının canını almasını istemiyorsa o zaman neden ormanlarda yaşayan hayvanların hepsi birbirleri ile besleniyorlar. Bunu vahşet gibi değerlendirme o hayvan doğdu büyüdü yaşadı ve herkes gibi hayatının sonuna geldi.

Allah'ın emri diyerek nasıl can alıyorsunuz anlamıyorum. Kendiniz de biliyorsunuz bunun acımasızlık, canilik olduğunu. Az sorgulasanız bir yaratıcı bir canlıdan nasıl başka canlıların canını almasını istiyor diye?

Kasap'tan aldığın etleri nereden alıyorlar kardeşim sorguladın mı hiç bunu dine bağlaman komik bayağı :D

Geri
Yukarı