Kurban kesmek

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Peki peki... Seni rahatsız edecek bir şey söylememişimdir umarım. Fakat bana boş yorum demen kırdı beni haberin olsun;)

Gerçekten özür dilerim bir anlık sinir oldu dediğim gibi bir güne yaklaşık uyumuyorum her şeye saldırıyorum ben yatmaya gidiyorum iyi forumlar :D biraz kaba konuştuysam affola çünkü benden büyük birisiniz muhtemelen sizle yaşıtım gibi konuştum bir tık neyse iyi forumlar.

Hayır, Allah kelimesinin hiçbir dilde çevirisi YOKTUR!
Bu ne o zaman?

Ekran Resmi 2020-05-26 00.36.42.png

Ekran Resmi 2020-05-26 00.37.01.png

Arkadaşlar yanlış anlamayın yeri değil ama kimse de cevap vermiyor.

Yardım edip cevaplarmısınız ?

İsa çarmıha gerilirken Allah onu göğe çıkarmıştır.
Benim bildiğim çarmıhtan çıkarıldıktan sonra bir mağarada göğe çıkarılmıştır. Çarmıhta kaldı yani. Dediğin gibi buna girersek çok karışır pardon.
önceden adak kurbanı keseceğini söyleyip kesmediği (unuttuğu için) kurban kesmesini istemiştir.
Yani sözünü yerine getirmesi için. Hmm... yani biraz "yapacaksın" gibi olmuş bu seferde.
Arkadaşlar yanlış anlamayın yeri değil ama kimse de cevap vermiyor.
Yardım edip cevaplar mısınız ?
🤣🤣🤣
tumblr_p7qpst5jpp1ujmvy2o1_1280.jpg

Benim bildiğim çarmıhtan çıkarıldıktan sonra bir mağarada göğe çıkarılmıştır. Çarmıhta kaldı yani. Dediğin gibi buna girersek çok karışır pardon.

Yani sözünü yerine getirmesi için. Hmm... yani biraz "yapacaksın" gibi olmuş bu seferde.
Evet biraz öyle olmuş sanki. Ama verilen bir sözü hem dinde hem de gündelik hayatımızda tutmamız gerekir öyle değil mi ?

Heh şöyle deseniz gerçekten hiçbir sıkıntı olmayacak ya zaten birinci önceliğimiz kurban keserken tekbir getirip kurbanı kesmek sonrada ihtiyaç sahiplerini dağıtmak ego falan kasmak diyorsunuz Allah bu 10-15 yaş arası çocuk değil.
Ben zaten bunu diyorum. Kurban kavramını anlaşan iş çözülecek aslında. Benim ayetleri atma amacım kurbanın Tanrı adına kestiğini anlatmaya çalışmaktı. Yardımlaşma yok demedim. Var ama çok önemi yok. Evet ego kasma konusuna geleyim. Bir Tanrı yarattığı kullardan başka yarattığı bir hayvanı benim adıma keseceksin der? Ego kısmı sadece kurbanda değil hep var. Örneğin namaz. Bir Tanrı neden yaratttığı kuluna bana 5 vakit tap (ibadet et) der?
Tanrı yerine Allah diyelim.
Allah Arapça Tanrı Türkçe bir kelime. O yüzden Tanrı kelimesini kullanıyorum.

Evet biraz öyle olmuş sanki. Ama verilen bir sözü hem dinde hem de gündelik hayatımızda tutmamız gerekir öyle değil mi?
Söz tutulmasını sonuna kadar desteklerim ama sanki bu verdiğin söz değil de biraz daha çok inancının sınanması olayı değil mi? Yani inancın için bir tepede öz ve tek oğlunun boğazına bıçak dayama noktasına gelmişsin. Sence inancını kanıtlamış olmaz mısın? Hatta bunu tanrı da onaylamış ve kabul etmiş. Ama sonrasında "madem buraya kadar geldik kesecez" moduna geçiyor sanki olay biraz.

Hani inancın testi ve kanıtlamasından çıkıp artık başka bir hale bürünüyor gibi. Ha bu arada tanrıdan ısrarla bir erkek evlat talep edip karşılığında da olursa eğer o erkek evladını kurban edeceği sözünü vermek de çok başka bir boyut kabul edelim.

Söz tutulmasını sonuna kadar desteklerim ama sanki bu verdiğin söz değil de biraz daha çok inancının sınanması olayı değil mi? Yani inancın için bir tepede öz ve tek oğlunun boğazına bıçak dayama noktasına gelmişsin. Sence inancını kanıtlamış olmaz mısın? Hatta bunu tanrı da onaylamış ve kabul etmiş. Ama sonrasında "madem buraya kadar geldik kesecez" moduna geçiyor sanki olay biraz.

Hani inancın testi ve kanıtlamasından çıkıp artık başka bir hale bürünüyor gibi. Ha bu arada tanrıdan ısrarla bir erkek evlat talep edip karşılığında da olursa eğer o erkek evladını kurban edeceği sözünü vermek de çok başka bir boyut kabul edelim.
Evet inancın sınanması olayı. Aslında kısa bir şekilde olayı özetlemek gerekirse İbrahim Allah'a dua ediyor. Ve eğer oğlu olursa adak kurbanı keseceğini söylüyor. Oğlu oluyor ancak sözünü unutuyor. Bu yüzden rüyasında oğlunu kurban ettiğini görüyor. Kurban etmeye hazırlanıyor da. Burada testi geçmiş oluyor ama "hazır gelmiş, o kadar hazırlanmışken bari bir kurban keselim" değil de "bak senin bir sözün vardı onu unutmuşsun sözünü tut" şeklinde gerçekleşiyor olay. Ayrıca mesajınızı okuyarak şu şekilde yanıt veriyorum: İbrahim oğlu olursa onu keseceğini söylemiyor. Adak kurbanı keseceğini ya da adak adayacağını söylüyor.

100. "Ey Rabbim! Bana salihlerden olacak bir çocuk bağışla."

101. Biz de ona uysal bir oğul müjdeledik.

102. Çocuk kendisiyle birlikte koşup yürüyecek yaşa gelince İbrahim ona, "Yavrum, ben rüyamda seni boğazladığımı gördüm. Düşün bakalım, ne dersin?" dedi. O da, "Babacığım, emrolunduğun şeyi yap. İnşaallah beni sabredenlerden bulacaksın" dedi.

103,104. Nihayet her ikisi de (Allah'ın emrine) boyun eğip, İbrahim de onu (boğazlamak için) yüz üstü yere yatırınca ona, şöyle seslendik: "Ey İbrahim!"

105. "Gördüğün rüyanın hükmünü yerine getirdin. Şüphesiz biz iyilik yapanları böyle mükâfatlandırırız."

106. "Şüphesiz bu apaçık bir imtihandır."

107. Biz, (İbrahim'e) büyük bir kurbanlık vererek onu (İsmail'i) kurtardık.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı