Kurban kesmek

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yok ben anlatamıyorum galiba. Diyorum ki oğlunu keseceğine ikna oldu ya yani tamam bu adam kesecek belli dedi. Madem ikna olduysan ve inancını kanıtladıysa neden yine de bir şey kesmesini istedi ve koç gönderdi ona. Yani hiç kesmeyip "tamam ibrahim, sana inanıyorum" diyerek kapanmadı olay?

Evet biliyorum bunu. İşte adağına karşılık mesela kan akıtmak yerine inancını başka şekilde gösteremez miydi? Yani yukarıda dediğim gibi tanrı: "Tamam inancını kanıtladın oğlunu kesmene gerek yok" diyerek olamaz mıydı? Yani illa kendisi için neden bir kan akmasını istemişti?

Mesela hıristiyan inancında isa kendini insanların acı çekmemesi için kurban etmiştir der. Tabii insanların acısı için değil romalılara karşı geldiği için çarmıha gerildi orası ayrı. Fakat hristiyanlar bu kurban etmenin iyi bir şey olmadığını benimseyerek kurban kesmezler. Onun yerine madem isa bizim için öldü o zaman onun kanını şarap, etini de ekmek olarak ikram edip paylaşalım derler inanışlarında. Bu doğrudur demiyorum yanlış anlaşılmasın örnek olarak verdim yani.

Yok be, fikir alışverişi yapıyoruz şurda. Gece gece kahve içecek kadar manyağım zaten uyku yok bana maalesef:D.

Bu Allah'ın tercihi bir şey diyemeyiz Allah'ı sorgulamak bize düşmez bence.

36. Kurbanlık büyük baş hayvanları da sizin için Allah'ın dininin nişanelerinden kıldık. Sizin için onlarda hayır vardır. Onlar saf saf sıralanmış dururken (kurban edeceğinizde) üzerlerine Allah'ın adını anın. Yanları üzerlerine düşüp canları çıkınca onlardan siz de yiyin, istemeyen fakire de istemek zorunda kalan fakire de yedirin. Şükredesiniz diye onları böylece sizin hizmetinize verdik.

37. Onların etleri ve kanları asla Allah'a ulaşmaz. Fakat O'na sizin takvanız (Allah'a karşı gelmekten sakınmanız) ulaşır. Böylece onları sizin hizmetinize verdi ki, size doğru yolu gösterdiğinden dolayı Allah'ı büyük tanıyasınız. İyilik edenleri müjdele.

38. Şüphesiz, Allah inananları savunur. Doğrusu Allah hiçbir haini, nankörü sevmez.

Hac suresi 36. ayetten yorumlarsak Allah'ın adını anmamız gerektiği söyleniyor. Benim demek istediğim kurban edilirken asıl amaç kurbanların tanrı adına kesilmesidir. En`âm Suresi 121. Ayet Meali, En`âm 121, 6:121

Bu Allah'ın tercihi bir şey diyemeyiz Allah'ı sorgulamak bize düşmez bence.
İşte onu dedin beni kaybettin:) Bu çok kolay bir konuyu kapatma yöntemi oldu ama. "Takdir-i ilahi" dedin mi zaten ne bir açıklama kalıyor ne bir izahat. Yani oyunda hile trainer'ını açıp "F2 God mode"a basmış gibi bir şey bu yani;)

36. kurbanlık büyük baş hayvanları da sizin için Allah'ın dininin nişanelerinden kıldık. Sizin için onlarda hayır vardır. Onlar saf saf sıralanmış dururken (kurban edeceğinizde) üzerlerine Allah'ın adını anın. Yanları üzerlerine düşüp canları çıkınca onlardan siz de yiyin, istemeyen fakire de istemek zorunda kalan fakire de yedirin. Şükredesiniz diye onları böylece sizin hizmetinize verdik.

37. onların etleri ve kanları asla Allah'a ulaşmaz. Fakat o'na sizin takvanız (Allah'a karşı gelmekten sakınmanız) ulaşır. Böylece onları sizin hizmetinize verdi ki, size doğru yolu gösterdiğinden dolayı Allah'ı büyük tanıyasınız. İyilik edenleri müjdele.

38. şüphesiz, Allah inananları savunur. Doğrusu Allah hiçbir haini, nankörü sevmez.

Hac suresi 36. ayetten yorumlarsak Allah'ın adını anmamız gerektiği söyleniyor. Benim demek istediğim kurban edilirken asıl amaç kurbanların tanrı adına kesilmesidir. En`âm Suresi 121. Ayet Meali, En`âm 121, 6:121

Heh şöyle deseniz gerçekten hiçbir sıkıntı olmayacak ya zaten birinci önceliğimiz kurban keserken tekbir getirip kurbanı kesmek sonrada ihtiyaç sahiplerini dağıtmak ego falan kasmak diyorsunuz Allah bu 10-15 yaş arası çocuk değil.

36. Kurbanlık büyük baş hayvanları da sizin için Allah'ın dininin nişanelerinden kıldık. Sizin için onlarda hayır vardır. Onlar saf saf sıralanmış dururken (kurban edeceğinizde) üzerlerine Allah'ın adını anın. Yanları üzerlerine düşüp canları çıkınca onlardan siz de yiyin, istemeyen fakire de istemek zorunda kalan fakire de yedirin. Şükredesiniz diye onları böylece sizin hizmetinize verdik.

37. Onların etleri ve kanları asla Allah'a ulaşmaz. Fakat O'na sizin takvanız (Allah'a karşı gelmekten sakınmanız) ulaşır. Böylece onları sizin hizmetinize verdi ki, size doğru yolu gösterdiğinden dolayı Allah'ı büyük tanıyasınız. İyilik edenleri müjdele.

38. Şüphesiz, Allah inananları savunur. Doğrusu Allah hiçbir haini, nankörü sevmez.

Tanrı yerine Allah diyelim.

İşte onu dedin beni kaybettin:) bu çok kolay bir konuyu kapatma yöntemi oldu ama. "Takdir-i ilahi" dedin mi zaten ne bir açıklama kalıyor ne bir izahat. Yani oyunda hile Trainer'ını açıp "F2 god mode"a basmış gibi bir şey bu yani;)

Böyle diyeceğinizi tahmin etmiştim de yine de yani Allah'ın kararı gerçekten başka bir şey olsa onu diyebilirdim ama bu yani birazcık kaçmak gibi oldu da konuyu kapatıp siz anladınız işte :D.

Yok ben anlatamıyorum galiba. Diyorum ki oğlunu keseceğine ikna oldu ya yani tamam bu adam kesecek belli dedi. Madem ikna olduysan ve inancını kanıtladıysa neden yine de bir şey kesmesini istedi ve koç gönderdi ona. Yani hiç kesmeyip "tamam İbrahim, sana inanıyorum" diyerek kapanmadı olay?

Evet biliyorum bunu. İşte adağına karşılık mesela kan akıtmak yerine inancını başka şekilde gösteremez miydi? Yani yukarda dediğim gibi tanrı: "tamam inancını kanıtladın oğlunu kesmene gerek yok" diyerek olamaz mıydı? Yani illa kendisi için neden bir kan akmasını istemişti?

Mesela Hıristiyan inancında İsa kendini insanların acı çekmemesi için kurban etmiştir der. Tabii insanların acısı için değil Romalılara karşı geldiği için çarmıha gerildi orası ayrı. Fakat hristiyanlar bu kurban etmenin iyi bir şey olmadığını benimseyerek kurban kesmezler. Onun yerine madem İsa bizim için öldü o zaman onun kanını şarap, etini de ekmek olarak ikram edip paylaşalım derler inanışlarında. Bu doğrudur demiyorum yanlış anlaşılmasın örnek olarak verdim yani.

Yok be, fikir alışverişi yapıyoruz şurda. Gece gece kahve içecek kadar manyağım zaten uyku yok bana maalesef:D
Öncelikle dinimize göre (İslam) İsa çarmıha gerilirken Allah onu göğe çıkarmıştır. Bu ayrı bir konu şimdi karıştırmayalım sadece belirtmek istedim. Neden kurban kesmesini istemiştir ? sorusuna gelince de önceden adak kurbanı keseceğini söyleyip kesmediği (unuttuğu için) kurban kesmesini istemiştir. Çünkü adak kurbanı vaciptir. (Farz kadar kesin olmamakla birlikte)

Böyle diyeceğinizi tahmin etmiştim de yine de yani Allah'ın kararı gerçekten başka bir şey olsa onu diyebilirdim ama bu yani birazcık kaçmak gibi oldu da konuyu kapatıp siz anladınız işte :D.
Peki peki... seni rahatsız edecek bir şey söylememişimdir umarım. Fakat bana boş yorum demen kırdı beni haberin olsun;)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı