Kurban kesmek

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İslam hakkın da hiçbir bilgin olmadığı belli bilmiyorsan konuşmanın bir lüzmu yok tabii ki de birinci önceliğimiz Allah'ın rızasını kazanmak ama Allah bize kurban kesmeyi nasip ettiği için kesemeyenlerede kurban etlerini paylaşmamızı emretmiştir.
İslam hakkında hatta dinler hakkında bilgisi olmayan sizsiniz asıl. Yazımıda dikkatli okumamışsın. Kurbanın esas amacının kurbanı tanrı adına kesmek olduğunu söyledim.

@Karamurselee Amacınız sırf fakire yardım için hayvan kesmiyorsunuz. İnandığınız dinin ne olduğunu, ne için yaptığınızın bilincinde olun. Esas amaç Tanrınıza hayvan kurban edip sevap kazanmak.
Ve bir edat kullanarak, "sevap kazanmak" diye de eklediniz. Kendi yazıdığınızı anlamaktan acizsiniz

Tamam ama herkesin kurbanını islamın şartı için kesmiyor mu? Yani tanrıyı değil de insanlarla yardımlaşma için kesiliyor diye bir şey duymadım ben. Sadece paylaşma adeti var -ki o da bugünlerde pek yok. Kurban adeti ibrahim peygamberle beraber gelmiyor mu işte? Yani bütün semavi dinlerde İbrahim/Abraham peygamberin hikayesi anlatılıyor ama.

Paylaşmak yok derken :D siz nerede oturuyorsunuz bilmiyorum da kurban kesmiyorsunuz diye paylaşılmadığını nereden çıkardınız acaba :D zaten kurbanın asıl amacı paylaşmak tanıdığım herkes kurban etini olmayan kişilerle paylaşır bu böyledir.

Siz de hakkında yorum yaptığınız dinin neyi niçin emrettiği hakkında bilgi sahibi olun. Esas amaç sevap kazanmak olsaydı inanın daha karlı yolları da var. Esas amaç sevap kazanmak değil, Allah'ın emrine, malın ve hatta canın pahasına "itaat"'in sembolüdür
Ben baştan onu diyorum. Tanrınıza yaranmak olduğunu onu kestiğiniz kurbanla memnun etmek. Karşılığında sana sevap veriyor. Fakir et yiyor yardımlaşma var gibi nedenler gerçek amacı değil kurbanın. Tanrı kullarına kurban kestirerek ego kasıyor.

Paylaşmak yok derken :D siz nerede oturuyorsunuz bilmiyorum da kurban kesmiyorsunuz diye paylaşılmadığını nereden çıkardınız acaba :D zaten kurbanın asıl amacı paylaşmak tanıdığım herkes kurban etini olmayan kişilerle paylaşır bu böyledir.
Valla ben babamın işi sebebiyle çok yer gezdim. Evet açıkçası eskiden paylaşmak vardı. Ama şimdi herkes evine nedense kurban öncesi derin dondurucu alıp stoklama modasına kapıldı:)

Neyse olay paylaşmak değil de ben asıl kurban geleneğinin macı ve kökenini öğrenmek istiyorum. Bilgilerini benle paylaşır mısın tam olarak?:)

Ben baştan onu diyorum. Tanrınıza yaranmak olduğunu onu kestiğiniz kurbanla memnun etmek. Karşılığında sana sevap veriyor. Fakir et yiyor yardımlaşma var gibi nedenler gerçek amacı değil kurbanın. Tanrı kullarına kurban kestirerek ego kasıyor.

"Bir delil ile kırk alimi yendim, kırk delil ile bir cahili yenemedim" mevlananın sözüdür arkadaşlar cahile hiçbir şey anlatamazsınız ben burada 50 tanede şey söylesem o inandığı yolda gider Allah'ın amacı ego kasmak diyor tövbe ya inanılmazsın :D.

"Bir delil ile kırk alimi yendim, kırk delil ile bir cahili yenemedim" mevlananın sözüdür arkadaşlar cahile hiçbir şey anlatamazsınız ben burada 50 tanede şey söylesem o inandığı yolda gider Allah'ın amacı ego kasmak diyor tövbe ya inanılmazsın :D.
Mevlana'nın sözünü koymanın bir gereği yok. Senin bana delil sunduğun yok. Hayvan kurban etmek nereden geliyor onun hakkında hiçbir bilginiz yok.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bizde kesilen kurban eti eve girmez, ihtiyaç sahibi olan herkese dağıtılır. Sadece öğünlük olarak mangalda yetecek kadar alınır o kadar. Yaşadığım ortamda zaten 1 tane akıllı adam yok, bari buraya gireyim 2-3 mantıklı insan yorumu okuyayım diyorum ama oda yok. Masum bir hayvanı kesmek diyenleri görüyorum, bunlar sahilde köpek gezdirmeyi gelişmişlik zanneden tatlı su balıkları. Yediğin et nereden geliyor diye sorsan, marketten der. Yenilebilir bütün hayvanlar doğa ve insanların ihtiyacını karşılaması için yaratılmıştır. Gerektiği taktirde keseceksin ve yiyeceksin. Biz neyi tartışıyoruz ben iptal oldum, gece yarısı anlatmaya çalıştığım cümleye bak. :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı