Kurulu İşletim Sistemini Silip Ardından İşletim Sistemi Nasıl Kurulur?

LiteraryLucky

Kilopat
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Bilgisayarımda son zamanlarda oldukça fazla sorunlar ile karşılaştığım için bilgisayarı sıfırlamak istedim ancak sıfırlama yapmak istediğimde ilerleme %10 da takıldı ve saatlerce devam etmedi. Ardından işlemi iptal ettim ve UEFI Windows 10 USB hazırladım. Sorum şu ki mevcut bilgisayarda bulunan işletim sistemi ve her şeyi silmek istiyor ve ardından Windows'u tekrardan kurmak istiyorum. BIOS ekranında hangi adımları uygulayarak sürücülerimi ve işletim sistemini silebilirim?

Ek sorum ise OEM key ile Windows'u orijinal hale çevirmiştim. Bu işlemi yaparsam eğer OEM key'im geçersiz mi olacak?

Bilgisayarımda son zamanlarda oldukça fazla sorunlar ile karşılaştığım için bilgisayarı sıfırlamak istedim ancak sıfırlama yapmak istediğimde ilerleme %10 da takıldı ve saatlerce devam etmedi. Ardından işlemi iptal ettim ve UEFI Windows 10 USB hazırladım. Sorum şu ki mevcut bilgisayarda bulunan işletim sistemi ve her şeyi silmek istiyor ve ardından Windows'u tekrardan kurmak istiyorum. BIOS ekranında hangi adımları uygulayarak sürücülerimi ve işletim sistemini silebilirim?

Ek sorum ise OEM key ile Windows'u orijinal hale çevirmiştim. Bu işlemi yaparsam eğer OEM key'im geçersiz mi olacak?
Öncelikle HDD'yi biçimlendir kurulum medyasıyla, sonra bölümlendir ve kur. UEFI için GPT olarak biçimlendirmelisin. Tam kurulum için enpedi sitesinin rehberini uygula.

1:59'dan itibaren izle. Windows kurulum diski ile yapabilirsin. Kafan karışmasın diye varsa ekstra disklerin onların kablosunu sök, sadece sistem diski kalsın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bilmediğim için soruyorum Windows'u UEFI ile yüklerken diskler karşımıza çıkıyor. O bölümden üzerine tıklayıp aşağıdan biçimle dersem olmuyor mu? Bu uygulanan yöntem niçin uygulanıyor? Yapmak zorunda mıyım?

Bilmediğim için soruyorum Windows'u UEFI ile yüklerken diskler karşımıza çıkıyor. O bölümden üzerine tıklayıp aşağıdan biçimle dersem olmuyor mu? Bu uygulanan yöntem niçin uygulanıyor? Yapmak zorunda mıyım?
UEFI destekleyen disk sistemi bu. GPT UEFI desteklerken MBR Legacy destekliyor. Ama UEFI'ın özellikleri tamamen kullanmak için GPT olmak zorunda.

Yukarıdaki videodaki adımları uygulamam doğrultusunda tüm sürücülerim biçimlenecek ardından işletim sistemi sıfırdan kurulacak anladığım kadarıyla. Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim.
Videodaki adımları uygulamama rağmen belgelerin kısmında Battefield 1 ve TheWitcher 3 oyunlarının dosyaları bulunuyordu. Boyutları çok düşüktü ancak nasıl kaldıklarına anlam veremedim. One drive dosyaları otomatik olarak geri yüklemiş olmalı. Ancak sürücülerde herhangi bir sorun meydana gelmedi, yeniden kurulum yaptığımda C: sürücüsünde sadece işletim sistemi D: sürücüsü ise istediğim gibi bomboştu.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı