Kurulu SSD'yi başka PC'ye takma

Oğuz14

Centipat
Daha fazla  
Laptop da 1 TB SSD mevcut yeni bir kasa aldım, bu 1TB SSD'i de W11 kurulu, şimdi ben bu SSD'yi yeni kasaya nasıl takabilirim? Halihazırda W11 kurulu ve içinde dosyalarım ve oyunlarım var doğrudan çıkarıp takarsam sorun olur mu, en doğru yol nedir? Dostlar bilen yol göstersin.

Doğrudan takabilirsin sorun olmaz ilk acilista tekrar hazırlanıyor yazısı falan cikiyordu Win 10'da anakart değişimi sonrası ama dosyalarina falan hiçbir şey olmuyor yeni sistemin sürücülerini kurar devam edersin sorunsuz.

Laptop da 1 TB SSD mevcut yeni bir kasa aldım
Bunda W11 kurulu mu? Eğer kuruluysa BIOS ekranının Boot menüsünden bu diskin ilk seçenek olarak yerleştirildiğinden emin olduktan sonra laptoptan çıkardığınız, içinde W11 kurulu dediğiniz diski takabilirsiniz. Dosyalarınız ve belgelerinize erişebilirsiniz. Bilgisayarınız ise normal seyrinde çalışmaya devam eder.

En doğru yol nedir?
Eğer kasanızdaki diskte Windows 11 kurulu değilse ve laptoptan söktüğünüzü takarak İS çalıştırmayı düşünüyorsanız en doğru yöntem bu değildir. Windows, açılışta kendisi donanım değişikliklerini tarar ve İnternet bağlantısı mevcutsa gereken sürücüleri indirir. Ancak bu sıfır kurulum gibi olmaz. Diskinizin alanına fazladan sürücü verisi yükü çıkarır ve stabiliteyi de az da olsa düşürür.

Ben geçen ay DDR5'e (AM4 soketten AM5'e) geçtim. Anakart, işlemci, RAM hepsi değişti. SSD'yi olduğu gibi taktım, Windows biraz düşündü taşındı hiç umudum yoktu ama sonra tamamen sorunsuz açtı bilgisayarı. Hatta işlemci W11 desteklediği için hemen W11'e geç diye uyardı falan. Ama key gitti eski anakartta o yüzden yeni key aldım. Velhasıl denemeden bilemezsin, tak dene gör bakalım ne olacak.

Bunda W11 kurulu mu? Eğer kuruluysa BIOS ekranının Boot menüsünden bu diskin ilk seçenek olarak yerleştirildiğinden emin olduktan sonra laptoptan çıkardığınız, içinde W11 kurulu dediğiniz diski takabilirsiniz. Dosyalarınız ve belgelerinize erişebilirsiniz. Bilgisayarınız ise normal seyrinde çalışmaya devam eder.

Eğer kasanızdaki diskte Windows 11 kurulu değilse ve laptoptan söktüğünüzü takarak İS çalıştırmayı düşünüyorsanız en doğru yöntem bu değildir. Windows, açılışta kendisi donanım değişikliklerini tarar ve İnternet bağlantısı mevcutsa gereken sürücüleri indirir. Ancak bu sıfır kurulum gibi olmaz. Diskinizin alanına fazladan sürücü verisi yükü çıkarır ve stabiliteyi de az da olsa düşürür.
Kasadaki ssdde W11 yüklü değil, ve tek 1 ssd slotu var bu yüzden kasadaki ile laptoptaki ssdyi yer değiştirecek sadece

Hocam ben şu şekilde anladım sizin kasa da depolama birimi yok siz laptoptan soktuğunuz SSD'yi kasa da kullanmak istiyosunuz doğru mudur eğer böyle yapacaksanız direk yakın sorun olmaz eğer kasa da SSD varsa 2. olarak takscaksaniz yine sorun yok sorunsuz çalışır.

Kasadaki SSD'de W11 yüklü değil, ve tek 1 SSD slotu var bu yüzden kasadaki ile laptoptaki SSD'yi yer değiştirecek sadece.

Tamam sorunsuz çalışır degisebilirsiniz.

Ay.

Hocam ben şu şekilde anladım sizin kasa da depolama birimi yok siz laptoptan soktuğunuz SSD'yi kasa da kullanmak istiyosunuz doğru mudur eğer böyle yapacaksanız direk yakın sorun olmaz eğer kasa da SSD varsa 2. olarak takscaksaniz yine sorun yok sorunsuz çalışır.

Tamam sorunsuz çalışır degisebilirsiniz.

Aynen hocam yeni kasada SSD'i yok laptoptan söküp takacağım yeni kasaya.

Geçenlerde yaptım, laptoptan yeni kasaya geçirdim SSD'yi bir sorun olmadı, driverları indirmen gerekir bir.
Driverdan kastım, ekran kartı vesaire. SSD'nin driver ı olmaz zaten :D

Geri
Yukarı