Kusurlu üründen satıcı mı yoksa üretici mi sorumlu?

gotenokaru

Hectopat
Arkadaşlar selam,

Forumda daha önce de konu açmıştım, olayın özeti aldığım Sony OLED TV'imde çok sayıda ölü piksel olduğu için(15-20 adet) ürünü servise gönderdim ve iade değişim raporu aldım. Fakat Sony Türkiye'den çekildiği için artık TV getirmiyor, dolayısı ile değişim verilebilecek misli ya da muadili bir Sony TV yok.

Ben ürün Teknosa'dan, raporu Sony'nin kendisinden aldım. Bana sadece para iadesi teklif edildiği için artık aynı fiyata TV alamadığımdan dolayı Teknosa'dan değişim talep ettim, kabul edilmeyince de tüketici hakem heyetine başvurdum.

Mevcut durumda Sony'nin avukatları konu ile ilgileniyormuş fakat konuştuğumda bana ürün değişimi yapamayacaklarını, mahkeme sonuçlanınca büyük ihtimalle enflasyona göre para iadesi yapılacağı söyledi Sony mh. Teknosa konuyu onlara iletmiş.

Benim sorum ise, Sony ile Teknosa kendi aralarında bir süreç yürütüyor olabilir ama ben THH'ye Teknosa'ya karşı başvurdum. Sony'de olmasa da Teknosa'da bana verebilecekleri muadil ürünler var. Mahkeme sonuçlanınca Sony mi sorumlu olacak yoksa Teknosa mı? Ben Sony'den enflasyona göre para iadesi mi almak zorunda kalacağım yoksa Teknosa bana talep ettiğim gibi muadil bir değişim ürünü sağlayacak mı? Yorumlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Karşınızdaki yasal sorumlu Teknosa, kazanırsanız Teknosa ile iletişime geçeceksiniz. Bana sorarsanız teklif edilen faizli iade tutarı işinizi görecekse şimdiden iletişime geçip uzlaşın.

Teknosa, marka avukatlarından savunma talep edip kendi savunması gibi iletebilir. Burada sorun yok hocam.

Karara göre değişim çıkar ve kazanırsanız Teknosa ürün değişimi yapmak zorunda. Eğer yapmazsa ilamlı icra başlatıp sıfır kutulu ürün alırsınız.

Değişim yapmak işlerine gelmediği için yeni adet para iadesi yapalım (normalde piyasasına göre verse zaten para teklif etmez tamir vs derdi)

Sony de çekildiği için para verip kurtulalım modundalar.

Daha birkaç gün önce bir vatandaşın mahkeme kararı haberi vardı piyasa fiyatından geri ödeme yapılmasına dair. Muhtemelen de öyle olur. Alırsınız ona göre de TV kendiniz alırsınız.

TV alırken dikkat edin. Eğer olurda değişim vs çıkarsa.

TV'nin kutusunu kontrol edin üst ve alt bant yeri bazen bazı firmalar TVleri üstten değil de alttan açıyorlar sergi için. Sonra müşteriye sıfırlayıp sıfır gibi yine alttan paketleyip eve gönderiyorlar. Siz de sıfır aldığınızı sanıyorsunuz. O yüzden kutunun altındaki bantları iyi kontrol edin. Böyle yapan çok firma gördüm.

Ayrıca bantları kurutma makinesi ile söküp takanlar da var.
TV'nin her köşesini iyice inceleyin. Temiz mi değil mi herhangi bir ısınma lekesi renk değişimi vs var mı diye.

Değişim yapmak işlerine gelmediği için yeni adet para iadesi yapalım (normalde piyasasına göre verse zaten para teklif etmez tamir vs derdi)

Sony de çekildiği için para verip kurtulalım modundalar.

Daha birkaç gün önce bir vatandaşın mahkeme kararı haberi vardı piyasa fiyatından geri ödeme yapılmasına dair. Muhtemelen de öyle olur. Alırsınız ona göre de TV kendiniz alırsınız.

TV alırken dikkat edin. Eğer olurda değişim vs çıkarsa.

TV'nin kutusunu kontrol edin üst ve alt bant yeri bazen bazı firmalar TVleri üstten değil de alttan açıyorlar sergi için. Sonra müşteriye sıfırlayıp sıfır gibi yine alttan paketleyip eve gönderiyorlar. Siz de sıfır aldığınızı sanıyorsunuz. O yüzden kutunun altındaki bantları iyi kontrol edin. Böyle yapan çok firma gördüm.

Ayrıca bantları kurutma makinesi ile söküp takanlar da var.
TV'nin her köşesini iyice inceleyin. Temiz mi değil mi herhangi bir ısınma lekesi renk değişimi vs var mı diye.
Teşekkürler hocam. 6 ay doldu artık kararın açıklanmasını bekliyorum. Dediklerinizi dikkate alacağım

Yeni konular

Geri
Yukarı