Kuyumcuda 10 Saat Çalışmak Nasıldır?

BY LEWU

Decipat
Arkadaşlar merhaba, kuyumcu atölyesinde çırak olmayı düşünüyorum ama yazın sabah 8 akşam 7, kışın sabah 8 akşam 6 çalışılıyormuş. Yıllık 30 gün izin hakkı var. Maaş 6000-8000 TL. Sizce çok zor olur mu? Daha önce hiç çalışmadım. Okulda sabah 8 akşam 4 kalıyorum ama birden sabah 8 akşam 7 çok zorlanır mıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba, kuyumcu atölyesinde çırak olmayı düşünüyorum ama yazın sabah 8 akşam 7, kışın sabah 8 akşam 6 çalışılıyormuş. Yıllık 30 gün izin hakkı var. Maaş 6000-8000 TL. Sizce çok zor olur mu? Daha önce hiç çalışmadım. Okulda sabah 8 akşam 4 kalıyorum ama birden sabah 8 akşam 7 çok zorlanır mıyım?
Selam, 15 yaşında tekstilde işe başlamıştım. Saatler aynı.

Haftalık 3.000TL alıyordum, tekstil düşünebilirsiniz.

Çalışılır mı çalışılır, beğenmezseniz işten ayrılırsınız zaten.

Kuyumculukta iyi para var öğrenebilirsen ilgini cekiyorsa dene katlanamazsan saat işine çıkarsın ama gerçekten hoşuna giderse saate de katlanırsın ileride iyi de para kazanırsın dene derim.

Hala aynı sektördeyseniz çalışma ortamı nasıl acaba merak ettim.
1-2 aydır çalışmıyorum. Ama bilgim var.

Yeni başlarsan ve bilgin yoksa ortacı yaparlar seni, makinelerden çıkan işleri alırsın. Ayıklarsın. İplerini kesersin.

Yeri gelir kumaş serersin, pastal atarsın. Pastal taşırsın, aldıkları işe göre 50-100 top ve daha fazlası. Erkeksen biraz daha fazla yorulursun.

Uzun süre çalışırsan, seni makineye oturturlar.

1-2 aydır çalışmıyorum. Ama bilgim var.

Yeni başlarsan ve bilgin yoksa ortacı yaparlar seni, makinelerden çıkan işleri alırsın. Ayıklarsın. İplerini kesersin.

Yeri gelir kumaş serersin, pastal atarsın. Pastal taşırsın, aldıkları işe göre 50-100 top ve daha fazlası. Erkeksen biraz daha fazla yorulursun.

Uzun süre çalışırsan, seni makineye oturturlar.
Hiç çalışmadığım için korkuyorum biraz, çalışma ortamı ustam vb.

Hocam asgari ücreti siz askere gidenlere verilen ücret anladınız herhalde. Asgari ücret ülkede bir çalışanın saatlik olarak minimum 88.90₺ kazanması demek. Genelde haftalık 45 saat olarak hesaplandığından aylık sonuç veriliyor ve çoğu işletme çalışanlarını haftalık 45 saat çalışıyor olarak gösteriyor(bunun önüne geçemiyoruz günde 11 saat çalışırsanız normalde cuma 1 saat çalışıp eve dönmeniz ve 2.9 gün tatil yapmanız gerekir ama ah bizim denetim yok mu yok işte.)

İzleyebileceğiniz 2 yol var.
1-)Asgari ücret vermediği için çalışmayabilirsiniz.
2-)Çırak derken "çay getir" ve "yeri sil" demeyip "işi izle" ve "şimdi sen yap" diyorsa kalabilirsiniz. Evet asgari ücretten düşük alacaksınız ama yeni bir meslek öğrenmiş olacaksınız ve merakınız varsa ilerisi için büyük yatırım olur.

Hiç çalışmadığım için korkuyorum biraz, çalışma ortamı ustam vb.
Çalışmaktan korkulacak bir şey yok ki yurtdışına çıkıp okumayacaksanız kesinlikle şimdiden başlayın.

2014'den beri Photoshop yapıyorum. Babam bana boşa uğraşıyorsun diyordu, şu an Grafik Tasarımcı olarak bir şirkette çalışıyorum tek tasarımcı benim ve dün toplantıya büyük bir firma geldiğinde patrona "sıkıldım eve gidebilir miyim" diyecek kadar potansiyelim var. Aynı firma bu gün tasarımcının ben olduğunu öğrenince şaşırdı. Hayırlısıyla tasarımlar onaylandı yarın sabah matbaamıza gidip numuneleri alacağım ve onaylandığında babamın 1.5 maaşını firma hibe olarak bana hediye edecek.

Zamanında Topkapı Matbaacılar Sitesi benim için ev olmuştu basit baskılar için gide gide milleti tanıdım şimdiki pozisyonumu gören şaşırıyor çünkü şaşıranların ekranına bakarak bu işi öğrendim.

Rahat etmek istiyorsanız masada yapılabilecek bir iş seçin.

Tekstilde şirkette değilde sahada ya da mağazadaysanız tek şansınız 3-4 dil bilmek. Dil biliyorsanız müşterilerin sizinle görüşmesi lazım bu yüzden mağaza yöneticileri sizin çalışmanıza isteseniz dahi izin vermiyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı