Çözüldü KVRT taramasında Trojan.Win32.Hosts2.gen

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Adrastos

Megapat
Süper Moderatör
Makaleler
10
Normalde bilinçli kullanıcıyım, virüslerle ilgili araştırmalar yaparım ve kendi çapımda bilgi sahibi olduğumu söyleyebilirim. Az önce öylesine KVRT taraması yapayım dedim, C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts konumunda hosts dosyasını tespit etti. Sorun nedir? Acaba gerçek bir zararlı mı, false-positive mi?

@Dutchman

Gerçek bir zararlıysa, nereden bulaşmış olabilir? Bulaşan kaynağı nereden öğrenebilirim? Deneyimli kişilerin yorumlarını bekliyorum.

1707256545155.png

Son düzenleme:
Çözüm
Dosyayı inceledim, FitGirl yönlendirmelerinin dışında localhost için bir loopback mevcut, genelde test amaçlı yapılır fakat istismar edilmesi mümkün. Her ihtimale karşı -eğer test amacıyla kendiniz yapmadıysanız- aşağıdaki adımları takip ederek hosts dosyasını sıfırlayın veya Kaspersky üzerinden temizliğini gerçekleştirin. Manuel sıfırlamayı öneririm, dosyanın silinme ihtimaline karşı.

Muhtemelen false-positive o zaman. Yukarıda concerta adlı arkadaşın dediğini de araştırdım biraz. Muhtemelen sizinki de aynı durum.

Sanmıyorum, zararlı olabilir gibi duruyor. Sistemime kolay virüs bulaştıran birisi değilim. Açıkçası beni çok merak ve teşvik ettirdi araştırmaya. @Dutchman hocanın yanıtını merak ediyorum en çok.

Sanmıyorum, zararlı olabilir gibi duruyor. Sistemime kolay virüs bulaştıran birisi değilim. Açıkçası beni çok merak ve teşvik ettirdi araştırmaya. @Dutchman hocanın yanıtını merak ediyorum en çok.
Bende virüsün nerden geldiğini merak ettim açıkçası. Bu kadar dikkatli iseniz virüslere karşı nerden geldiğini merak ettim.

Bende virüsün nerden geldiğini merak ettim açıkçası. Bu kadar dikkatli iseniz virüslere karşı nerden geldiğini merak ettim.

Evet, o yüzden şu an dosyada değişiklik yapmayacağım. Kaynağını öğrendikten sonra temizler veya hosts dosyasını KVRT üzerinden cure ederim.

Dosyayı bir upload servisine yükleyip linkini bana özel mesaj atar mısınız? Manuel inceleme gerçekleştireyim, sonucu konuya yazarım.

Merhaba, özel mesaj olarak atmayıp buradan atsam sakıncası olur mu? Ayrıca ben tespit sağladım sanırım, hosts dosyasının içeriği normal zamanlarda orijinal dosya gibi. Fakat sahte Fit-Girl sitelerine girildiğinde değişiyor. Ve sahte Fit-Girl sitelerinin URL'leri ekleniyor. Tespit etmek biraz zamanımı aldı, dosyada hiçbir anormallik yoktu. Buradan atmam güvenlik açısından sıkıntı yaratmayacaksa paylaşırım.

Merhaba, özel mesaj olarak atmayıp buradan atsam sakıncası olur mu? Ayrıca ben tespit sağladım sanırım, hosts dosyasının içeriği normal zamanlarda orijinal dosya gibi. Fakat sahte Fit-Girl sitelerine girildiğinde değişiyor. Ve sahte Fit-Girl sitelerinin URL'leri ekleniyor. Tespit etmek biraz zamanımı aldı, dosyada hiçbir anormallik yoktu. Buradan atmam güvenlik açısından sıkıntı yaratmayacaksa paylaşırım.
Herkese açık paylaşılması uygun olmayabilir dosya içeriğinden ötürü bu sebeple özel mesaj daha doğru olur, sonucu buradan paylaşacağım. FitGirl sitelerine yönlendirme eklendiyse bundan kaynaklıdır muhtemelen, zira bildiğim kadarıyla Repack kurulumları sonrasında sahte siteleri orijinale yönlendirme seçeneği sunuyor kullanıcıya.

Muhtemelen host dosyasında bir değişiklik olmuş, Kaspersky host dosyası değiştirilmesine kötü amaçlı yazılım olarak davranıyor. FitGirl ile falan kurulum yaparken "Sahte FitGirl sitelerinden orijinal olanlara yönlendir" seçeneğini etkinleştirdiniz mi? Çünkü bu seçeneği seçince FitGirl host dosyasında değişiklikler yapıp sahte FitGirl sitelerinin büyük çoğunluğuna giriş yapmayı engelletiyor.

Bunun dışında başka bir program veya manuel olarak da değişim yapılmış olabilir.

Dosyayı inceledim, FitGirl yönlendirmelerinin dışında localhost için bir loopback mevcut, genelde test amaçlı yapılır fakat istismar edilmesi mümkün. Her ihtimale karşı -eğer test amacıyla kendiniz yapmadıysanız- aşağıdaki adımları takip ederek hosts dosyasını sıfırlayın veya Kaspersky üzerinden temizliğini gerçekleştirin. Manuel sıfırlamayı öneririm, dosyanın silinme ihtimaline karşı.

Çözüm

İşlemi ben gerçekleştirmedim, benim gerçekleştirmemiş olmam host dosyasının gerçekten zararlı olduğunu mu gösteriyor? Eğer böyleyse, hosts dosyası sıfırladığımda cihazımdaki bu zararlı/güvenlik açığı kapatılmış mı olacak?

Geri
Yukarı