Çözüldü KYK kredisine veya bursuna haciz konulabilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
@LOTR Manyağı küçük bir düzeltme yapalım;

"Anayasa’nın “suç ve cezalara ilişkin esaslar” başlıklı 38. Madde hükmüne göre, "Hiç kimse, yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğünü yerine getirmediğinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz" . Bu kapsamda Örnek vermek gerekirse, bankadan kredi çekip sözleşmedeki yükümlülüğüne uymayarak borcunu ödemeyen borçlu, sadece bu yüzden hapisle cezalandırılamaz."

Yukarıda yazdığım üzere öncelikle kimse borcu nedeniyle hapse girmez. Bir kaç tane istinası hariç. Bunları detay isterseniz anlatabilirim.

@Cengiz holding sizin sorunuza gelirsek;

Kanun Numarası : 5102
YÜKSEK ÖĞRENİM ÖĞRENCİLERİNE BURS, KREDİ VERİLMESİNE İLİŞKİN KANUN
Kabul Tarihi : 03-03-2004
Yayın Tarihi : 06-03-2004
Yürürlük Tarihi : 06-03-2004
Resmi Gazete Sayısı : 25394
MADDE 4 - MALİ MUAFİYET VE HACİZ

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilecek burs-kredi taahhüt senetlerinin noterde tanzim ve tasdik edilmesine ilişkin iş ve işlemler; vergi, resim ve harca tabi değildir.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen burs-kredi ve nakdi yardımlar haczedilemez.

Fakat kredi ya da bursunuzu yatar yatmaz çekmeniz lazım. Akfit icra dosyanız varsa borçlu olduğunuz banka diğer bankalarda yer alan hesaplarınızda ki parayı icra dairesi yolu ile haczedebilir.
2018 KYK borcu çekip ödemeyen arkadaşım var ve sigortalı çalışıyor, icra takibi başlatılmadı.

Belli bir zaman sonra eve kağıt yollamaya başlıyorlar. Sonrasında banka hesabına bloke konuluyor. Muhtelemen sonrasında haciz işlemi başlıyor. Ben bloke kısmına kadar yaşadığım için devamını bilmiyorum.

Belli bir zaman sonra eve kağıt yollamaya başlıyorlar. Sonrasında banka hesabına bloke konuluyor. Muhtelemen sonrasında haciz işlemi başlıyor. Ben bloke kısmına kadar yaşadığım için devamını bilmiyorum.
Henüz daha gelmedi, belki miktar az olduğu için sıraya koyuyorlardır, ilerde belli olur.

2018 KYK borcu çekip ödemeyen arkadaşım var ve sigortalı çalışıyor, icra takibi başlatılmadı.
2010 Mezunuyum 2016 'de icraya sevketti vergi dairesi. İyice faiz işlemesini beklemişler. Er ya da geç veriyor icraya maalesef.
Vergi dairesi olunca işin içinde böyle mağdur ediyorlar insanı tüm hesaplara bloke nedir ya. İşte o blokeden kısa süre sonra icra takibi başlıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı