KYK öğrenim kredisinde faiz bulunuyor mu?

Bumin7

Decapat
Merhaba arkadaşlar. Dün bana KYK'den öğrenim kredisi çıktı. Kredi tutarı 36.000 TL yazıyor. 4 yıllık bir bölümde okuyorum artı olarak 1 yıl da hazırlık okuyorum. Sizlere sorum: Araştırmalarıma göre kesin bir sonuca ulaşmadım. 5 yıl boyunca bana verecekleri para ile 5 yıl sonra ödemeye başlayacağım para miktarı aynı mı? Yani aldığım kadar mı ödeyeceğim? Yoksa faiz var mı, varsa kaç TL kadar etkiler beni? Teşekkürler.

Ödeyeceğin miktar aynı değil. Beyaz eşya endeksi(!) adı altında (kesinlikle faiz değil adı) güzel bir miktar artıyor o ücret. Aileniz az çok sana yardım edebilecek durumda ise almanı önermem.
18k anlaşan arkadaşlarımın 24k borçları var şuan.

Paranın değer kaybına göre devlet sizden bu tutarı ödeme döneminde tahsil ediyor. Dini açıdan endişeleriniz varsa ülkede fetva kurumu Diyanet İşleri Başkanlığıdır. Diyanet de caiz olduğunu belirtiyor.

18. Burs/kredi taahhütnamesinde bulunan kredi miktarı ile ödenen kredi miktarı aynı mıdır?

Burs/kredi taahhütnamesini onaylayan öğrenciler, taahhütnamede geçen “Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanunu ve Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerine göre aylık bazda ve izleyen yıllardaki artış oranları dikkate alınarak tarafıma ödenecek olan öğrenim kredisi tutarını, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından ilan edilen üretici fiyat endeksi (ÜFE) artışları uygulanmak suretiyle hesaplanacak tutar üzerinden, aşağıda belirtilen şartlarla Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna (Kurum) ödeyeceğimi, öğrenim kredisi ve burs tutarları ile yıllar bazında artırılan bu tutarların tarafıma banka aracılığıyla ödenmesini, taahhütname aşamasında belirtilen tutarın tahmini rakam olduğunu“ kabul ve taahhüt etmektedir.

Otur bu maddeyi ve diğerlerini dikkatlice oku. Oradaki miktar muhtemelen sana verilecek olandır.
Çünkü enflasyon vb. şeylere göre faiz vb. bir durum ile daha fazla para ödüyorsun. Diğer türlü herkes kredi alıp faize yatırıp faizini cebe atardı.

Ben de almıştım şöyle işliyor. O zaman için aylık 200 Tl alıyordum. İmza attığımda 8000 Tl tutarına imza atmıştım. Fakat senelik zam alıyor. Benim son senede aldığım miktar 280 Tl'ydi. Geri ödeme kısmında da 12000 civarı bir tutar ödedim ve ödeme işlemi de son aldığınız miktar olarak yatırıyorsunuz aldığınız sene boyunca. Atıyorum ilk senede 500 ile başladınız 4. senenin sonunda 800 Tl aldınız. 4 sene boyunca ödemeyi 800 Tl olarak yapıyorsunuz. Yani alacağınız para zamlandıkça ödeyeceğiniz miktarda artacak. Aynı durum şu anda kardeşim için geçerli yeni ödemesi başladı ve son aldığı miktar olarak ödüyor her ay.

Ek olarak yanlış hatırlıyor olabilirim iyice araştırın tabi de ödemeyi 4 sene yapıyorlar sanırım hazırlıklar sayılmıyor diye biliyorum kardeşimde böyle bi mevzu dönmüştü. Seçenek sunuyordu galiba ilk hazırlık senesinde almaya başlayıp son senesinde almamışmıydı öyle birşey olmuştu. Hazırlık okuyacaksanız ona göre araştırmanızı yapın. Tam hatırlamıyorum o yüzden kusura bakmayın yanlışım varsa.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hepinize teşekkür ederim ilginiz için. Ben yatırım amaçlı almak istiyorum krediyi. Sizden öğrendiğime göre evet faiz var ama bunun boyutunu anlayamadım. KYK'yı aradım ama adam da yi-üfe adlı bir faiz olacağını söyledi ama miktarını sorduğumda ondan bahsetmedi. Değişken olduğunu söyledi. Öğrenmek istediğim şey ortalama yüzde kaçlık bir faizden bahsediyoruz. Bu alacağım 36.000, 5 yıl sonra ne kadar ödemem gerekir? Sizin tecrübenizle söyleyebilir misiniz tahmini? Ona göre hesap yapacağım yatırımımı ne kadar etkileyecek onu anlayacağım.

Merhaba arkadaşlar. Dün bana KYK'den öğrenim kredisi çıktı. Kredi tutarı 36.000 TL yazıyor. 4 yıllık bir bölümde okuyorum artı olarak 1 yıl da hazırlık okuyorum. Sizlere sorum: Araştırmalarıma göre kesin bir sonuca ulaşmadım. 5 yıl boyunca bana verecekleri para ile 5 yıl sonra ödemeye başlayacağım para miktarı aynı mı? Yani aldığım kadar mı ödeyeceğim? Yoksa faiz var mı, varsa kaç TL kadar etkiler beni? Teşekkürler.
Faizi var abim 28000 TL civarında bir para aldı ama şu an yanlış bilmiyorsam 33000 TL gibi bir borcu var.

Üfe(üretici fiyat endeksi) belirli bir oran değildir. Ekonomik duruma göre değişkenlik gösterir. Gerçekten ihtiyacın yoksa almanı önermem özellikle bulunduğumuz koşullarda Tüfe-üfe-faiz-enflasyon oranı zincirinin yüksek durumda olması ve giderek ödeyeceğin miktarın fazla olmasına sebep olabilir. Borsa İstanbul'dan ya da mevduat faizinden kazanacağın miktarın kredine ödeyeceğin faiz oranından az miktarlarda olması çok olası. Üfe oranları aşırı yüksek bu tabloyuda TCMB'nin sitesinden aldım.
Yıllık DeğişimAylık Değişim
ÜFEYİ-ÜFEÜFEYİ-ÜFE
11-202023.114.08
10-202018.203.55
09-202014.332.65
08-202011.532.35
07-20208.331.02
06-20206.170.69
05-20205.531.54
04-20206.711.28
03-20208.500.87
02-20209.260.48
01-20208.841.84

Son düzenleme:
Anladım son olarak şöyle bir bilgi buldum:
KYK öğrenim kredisi borcunun tamamı, normal öğrenim süresinin bitiş tarihinden itibaren 1. yıl içinde ödenirse anaparadan değil sadece Türkiye istatistik yurt içi üretici fiyat endeksindeki (yi-üfe) artışından doğan borçların (yani enflasyon farkının) % 30, 2. yıl içinde ödenirse % 20 erken ödeme indirimi uygulanır.
Bu bilgi doğru mu? Yani mesela 10.000 TL'lik bir faiz birikti diyelim. Bunu eğer ilk yılda ödemeye başlarsam yüzde 30 indirim sağlanacak mı? Yani 3000 TL ödememiş olacağım?

Yeni konular

Geri
Yukarı