KYK yurdu çıkmaz ise ne yapmalıyım?

canofline

Centipat
Daha fazla  
Ben KYK yurdu çıkmazsa ne yapacağım bilmiyorum, herhangi bir apart, özel yurt tutma gibi bir imkanım yok ne yapmalıyım?KYK yurt başvuruları her sene mi oluyor, bana çıkmasa bir daha şansım olmayacak mı kayıt oluşturduğum için, devamsızlık konusu ne olacak, çıkmamasın düşünme sebebim aile durumu, çok da iyi değil ama olabilir yine de. Bunun dışında benim aklıma gelmeyen, sizin aklınıza gelen yazdığınız her bilgi bana yarar olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Maddi durumun iyi değilse çıkma ihtimali yüksek. Seneye de başvurabilirsin. Hatta boş yatak vs varsa yine başvurunu değerlendirirler. Hiç çıkmazsa da oradaki okuyanlarla ortaklaşa eve girersin. Zaten gittiğinde tanıştığında evi olan ev arkadaşı arayanlarla tanışırsın.

Bana başta çıkmadı ve yedeğe attı beni. Özel yurt bakmak için gittiğimde önümdeki kişi sayısı bayağı azalmıştı. Özel yurtlar kısa süreliğine almadığı için açık kapıya başvurdum ve beni 2 haftalığına otele yerleştirdiler. Ücreti KYK ile aynıydı fakat yemek ücreti ayrı. 2 hafta içinde KYK çıktı ve KYK'ya geçtim. Devamsızlık konusunda çok kafana takma. Tek yapman gereken haber vermek. En azından benim kaldığım yerde öyle. Kaç gün olduğuna pek takılmıyorlar ama izinsiz olursa ve tekrarlarsan yurttan bile atılabilirsin.

Eskiden KYK Sırası bir şekilde geliyordu çünkü KYK'daki öğrenciler 2-3 ay sonra ayrı eve çıkarak yurttan kaçıyorlardı. Fakat bu sene ortalama 2+1 kirası İstanbul için 15-20K civarında. Bu durumda da KYK'ya giren bir daha çıkmıyor. Sıranın gelmesi normalden uzun sürebilir. (İstanbul'da okuyacağını varsayıyorum, eğer anadoluda ise bir şekilde geliyor yurt sırası.)

Bana başta çıkmadı ve yedeğe attı beni. Özel yurt bakmak için gittiğimde önümdeki kişi sayısı bayağı azalmıştı. Özel yurtlar kısa süreliğine almadığı için açık kapıya başvurdum ve beni 2 haftalığına otele yerleştirdiler. Ücreti KYK ile aynıydı fakat yemek ücreti ayrı. 2 hafta içinde KYK çıktı ve KYK'ya geçtim. Devamsızlık konusunda çok kafana takma. Tek yapman gereken haber vermek. En azından benim kaldığım yerde öyle. Kaç gün olduğuna pek takılmıyorlar ama izinsiz olursa ve tekrarlarsan yurttan bile atılabilirsin.

Hocam detay verebilir misiniz?
Ben de aynı dertlerden muzdarip bir kişiyim. Kyk/Üni yurdu tutmazsa İzmir genç sitesinden başvuracağım bir de o da olmazsa artık bir şeyler bakacağız. Özel yurtlar fahiş fiyat evler desen mümkün değil. Fakat merak ettiğim açık kapı ne oluyor? Nasıl gitti sizin süreç?
Ankara'da yaşıyorum İzmir çıktı bana herhangi bir özel veya engel durum yok babam emekli olduğu için 7500 TL aylık gelir gözüküyor.

Hocam detay verebilir misiniz?
Ben de aynı dertlerden muzdarip bir kişiyim. Kyk/Üni yurdu tutmazsa İzmir genç sitesinden başvuracağım bir de o da olmazsa artık bir şeyler bakacağız. Özel yurtlar fahiş fiyat evler desen mümkün değil. Fakat merak ettiğim açık kapı ne oluyor? Nasıl gitti sizin süreç?
Ankara'da yaşıyorum İzmir çıktı bana herhangi bir özel veya engel durum yok babam emekli olduğu için 7500 TL aylık gelir gözüküyor.

Açık kapı devletin bir kurumu. Her ilde var mı bilmiyorum ama İzmir'de de var sanırım. İzmir açık kapı yazarsan iletişim bilgilerine ulaşabiliyorsun. Benim sürecim şöyle oldu. KYK bana ilk başta çıkmadı ve yedekte 510 sıraya düştüm. Özel yurtta kalmayı düşünüyordum ama hem fiyatlar sıkıntıydı hem de özel yurda girdiğinde 1 yıl çıkamıyorsun. Sonra okulun açılmasına 1 hafta kala başka çarem kalmadığı için özel yurda gittik orada sıram 100'lere kadar düşmüştü ve yurdun müdürü bizi açık kapıya yönlendirdi. Açık kapıya gittik ve gerçekten çok iyi karşıladılar. Beni otele yerleştirdiler ve gayet iyiydi. Eğer araban falan yoksa seni otele bile bırakıyorlar. Benim odam 2 kişilikti. Yemekler sana ait. Otelde yemek veriyorlar ama ücretiyle. Biz dışarıdan halletmiştik. KYK sıran geldiğinde otelden çıkarılıyorsun direkt. 2 Hafta içinde gelmezse uzatabiliyorsun diyordu bazıları. Söylemediğim ve merak ettiğin başka şey varsa sorabilirsin.

Açık kapı devletin bir kurumu. Her ilde var mı bilmiyorum ama İzmir'de de var sanırım. İzmir açık kapı yazarsan iletişim bilgilerine ulaşabiliyorsun. Benim sürecim şöyle oldu. KYK bana ilk başta çıkmadı ve yedekte 510 sıraya düştüm. Özel yurtta kalmayı düşünüyordum ama hem fiyatlar sıkıntıydı hem de özel yurda girdiğinde 1 yıl çıkamıyorsun. Sonra okulun açılmasına 1 hafta kala başka çarem kalmadığı için özel yurda gittik orada sıram 100'lere kadar düşmüştü ve yurdun müdürü bizi açık kapıya yönlendirdi. Açık kapıya gittik ve gerçekten çok iyi karşıladılar. Beni otele yerleştirdiler ve gayet iyiydi. Eğer araban falan yoksa seni otele bile bırakıyorlar. Benim odam 2 kişilikti. Yemekler sana ait. Otelde yemek veriyorlar ama ücretiyle. Biz dışarıdan halletmiştik. KYK sıran geldiğinde otelden çıkarılıyorsun direkt. 2 hafta içinde gelmezse uzatabiliyorsun diyordu bazıları. Söylemediğim ve merak ettiğin başka şey varsa sorabilirsin.

Hocam şimdi bana KYK ve diğer yurtlar çıkmazsa ben İzmir açık kapıyı aradığımda ne diyeceğim ne yapacaklar?
Yani açık kapıya başvurduğumda sizin gibi olacağı kesin midir?
Biraz sonra da konu başlığı olarak bir soru soracağım onu cevaplarsan sevinirim. KYK başvuru kısmına babamın aylık gelir TL ilgili.

Hocam şimdi bana KYK ve diğer yurtlar çıkmazsa ben İzmir açık kapıyı aradığımda ne diyeceğim ne yapacaklar?
Yani açık kapıya başvurduğumda sizin gibi olacağı kesin midir?
Biraz sonra da konu başlığı olarak bir soru soracağım onu cevaplarsan sevinirim. KYK başvuru kısmına babamın aylık gelir TL ilgili.

KYK'da yedeğe düştüğünü ve kalacak yere ihtiyacın olduğunu söyleyeceksin ve eğer aynı sistem İzmir'de de varsa seni otele yerleştirecekler. Kesin diyemem ama istersen şimdiden arayıp bilgi alabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı