KYK yurdundaki elektronik aletlerin ses tonunun değişmesi normal mi?

Lacia

Decapat
Daha fazla  
Merhaba. Tipik bir KYK yurdunda kalan bir öğrenciyim. Bildiğiniz üzere yemekhanede veya girişte parmak izini bastığımızda bilgisayardan ses geliyor. Dün bu sesler gayet normal iken bugün yemekhanede parmak izi bastığımda çıkan sesin tonu biraz boğuklaşmış gibi geldi (pitch düşürülmüş gibi) ilk duyduğumda çok garipsemedim fakat okul dönüşünde tekrar parmak izini bastığımda sesin yine düşük tonda çıktığını duydum. Odama geçtim ve kulaklığımı takıp müzik açtığımda aynı şekilde dinlediğim tüm şarkıların tonu düşmüş gibi geliyor. Sorunun kulaklarımda olduğunu düşünüyordum fakat arkadaşlarımla sohbet ederken onların ses tonunun hala eskisi gibi normal geldiğini fark ettim. Kısaca elektronik cihazlardan gelen her sesin tonunun değiştiğinin farkına vardım. Sizce bu neden kaynaklanıyor olabilir? Tahminin elektrik akımı yüzünden olabilir şeklinde. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Burada karşılaşılan iki farklı olay var 1- Kayıtlı sesin bir otomattan her zamankinden (rutinden) daha değişik tonlarda duyulup gelebilmesi 2- Her gün dinlenilen walkman müzik sesinin ise kulaklıkla dinlenirken alışılagelenden daha değişik tonlarda dinlenilmesi veya gelmesi.

Şimdi hem otomattan hem evde sürekli dinlenilen müzik cihazından farklı tonlarda sesin ayni zamanlara karşılık gelen ayni günde çok değişik gelebilmesi çok normal değildir, ikisinden yalnızca biri değişseydi fizikle, bazı fiziksel değişimlerle, elektrik akımı değişimiyle, vb. kolayca açıklanabilirdi. Bu durumda tek mantıklı açıklaması ise kişisel olarak size özel görülen bir psikolojik yanılgı olayı olabilir.

Örneğin asansör kabin sesi daire içinden bu daireye çok yakın olarak inip çıkarken bazen çok fazla bazen de çok zayıf tonlarda o anki bir yanılgıyla duyulur. Bu durumun nedeni ise sadece fizikle (o anki ortam sıcaklığıyla) mantıklı olarak açıklanabilir. Hava sıcaklığı asansör kabini içi, ara koridor (merdiven boşluğu) ve daire içinde ayni veya çok yakın sıcaklıklardaysa o rahatsız edici asansör sesi bu anlarda diğer sesler yokken kulaklarınıza bir balyoz gibi iner, bu hissi sesin faklı ortamlarda farklı sıcaklıklarda daha farklı olarak kırılmasıyla azalacağı ayni sıcaklık değerlerinde ise doğrudan iletileceği gerçeği üzerinedir. Bu durumda asansör sesinin zayıf veya kuvvetli gelebilmesi yanılgı değil fizik kanunları çerçevesinde olabilmekte. Sizin ayni günde iki farklı ortamda değişik ses tonlarını birbirinden çok farklı (diğer rutin günlerden) idrak edebilmeniz ise kanımca sadece psikolojik bir yanılgıdan ibarettir. Kolay gelsin.

Merhaba. Burada karşılaşılan iki farklı olay var 1- kayıtlı sesin bir otomattan her zamankinden (rutinden) daha değişik tonlarda duyulup gelebilmesi 2- her gün dinlenilen walkman müzik sesinin ise kulaklıkla dinlenirken alışılagelenden daha değişik tonlarda dinlenilmesi veya gelmesi.

Şimdi hem otomattan hem evde sürekli dinlenilen müzik cihazından farklı tonlarda sesin ayni zamanlara karşılık gelen ayni günde çok değişik gelebilmesi çok normal değildir, ikisinden yalnızca biri değişseydi fizikle, bazı fiziksel değişimlerle, elektrik akımı değişimiyle, vb. kolayca açıklanabilirdi. Bu durumda tek mantıklı açıklaması ise kişisel olarak size özel görülen bir psikolojik yanılgı olayı olabilir.

Örneğin asansör kabin sesi daire içinden bu daireye çok yakın olarak inip çıkarken bazen çok fazla bazen de çok zayıf tonlarda o anki bir yanılgıyla duyulur. Bu durumun nedeni ise sadece fizikle (o anki ortam sıcaklığıyla) mantıklı olarak açıklanabilir. Hava sıcaklığı asansör kabini içi, ara koridor (merdiven boşluğu) ve daire içinde ayni veya çok yakın sıcaklıklardaysa o rahatsız edici asansör sesi bu anlarda diğer sesler yokken kulaklarınıza bir balyoz gibi iner, bu hissi sesin faklı ortamlarda farklı sıcaklıklarda daha farklı olarak kırılmasıyla azalacağı ayni sıcaklık değerlerinde ise doğrudan iletileceği gerçeği üzerinedir. Bu durumda asansör sesinin zayıf veya kuvvetli gelebilmesi yanılgı değil fizik kanunları çerçevesinde olabilmekte. Sizin ayni günde iki farklı ortamda değişik ses tonlarını birbirinden çok farklı (diğer rutin günlerden) idrak edebilmeniz ise kanımca sadece psikolojik bir yanılgıdan ibarettir. Kolay gelsin.

Bu açıklayıcı ve bilgi dolu cevabınız için teşekkür ederim. Her gün yeni bir şeyler öğreniyor insan...

Yeni konular

Geri
Yukarı