KYK yurtları kimlere çıkar?

183206

Megapat
Makaleler
1
Babam emekli polis, şu anda da güvenlik olarak çalışıyor özelde. 3+1 evde yaşıyoruz, 2. olarak 2+1 evimiz var kirada. Kira parası düşük ama. Eski model ve 2. el olarak aldığımız Opel Corsa aracımız var.
Böyle anlatınca durumumuz biraz da olsa iyi gibi gözükebilir ancak TR şartlarının pahalılığı ve borçlar vs. derken şehir dışında ev kiralayıp üniversite okuyacak kadar paramız yok. KYK yurdu çıkma olasılığı çok mu düşük şu anki durumda?

KYK yurdu çıkmayan ve durumu iyi olmayan öğrenciler, nasıl şehir dışında okuyorlar?

Son düzenleme:
Hocam çok da belli olmuyor o mesele maalesef. Annesi babası gayet iyi durumda olan öğrenciye de çıkıyor.

Mevcut durumda çıkmama olasılığı yüksek. Malum hak edene değil, hak etmeyene her şeyi veren bir düzen var şu an.

@MehmetS00 Almanca mesela 47K istemiş geçen yıl, ben 46K yaptım. Geçen yıla oranla yetiyor ancak bu yıl ne olacağı belirsiz. 2K sıralama düşmesi imkansız değil.
Ya kazanamazsam ne olacak? Şehir dışındaki bölümleri yazarsam ve KYK çıkmazsa ne yapacağım?

@MehmetS00 Almanca mesela 47K istemiş geçen yıl, ben 46K yaptım. Geçen yıla oranla yetiyor ancak bu yıl ne olacağı belirsiz. 2K sıralama düşmesi imkansız değil.
Ya kazanamazsam ne olacak? Şehir dışındaki bölümleri yazarsam ve KYK çıkmazsa ne yapacağım?

Hocam maalesef özel yurtlardan başka çare kalmaz. Mevcut düzende dediğim gibi hak eden, hak ettiğini alamıyor.

Özel yurt fiyatları zaten neredeyse ev kirası değil mi? Ne anlamı kalıyor ki?
3 kişi bir araya gelip ev kiralasa özel yurttan daha ucuz olmaz mı?

Hocam gideceğiniz şehre göre değişir. Kimi şehirler var 400-500 TL'ye bile ev tutabilirsiniz.

İstanbulda artık 3 kişi tutup kalmak bile pahalı maalesef pandemiden dolayı. Gideceğiniz şehre göre değişecektir.

Evde kalma olayı da iyi arkadaşlarla yapılacak bir şey. İyi, güvendiğiniz arkadaşlarınız yoksa ilk yıldan ev tutma işine hiç girmeyin derim. Ama dediğiniz gibi ev tutmak yurda göre daha mantıklı, konforlu bir seçenek.

Yurt işini şöyle anlatayım: Kazandığın üniversitenin çevresinde bulunan KYK sayısı, yatak kapasitesi, okula ulaşım imkanları gibi etmenler öğrencilerin KYK'yı seçme konusunda önemli kriter edindiğini fark ettim. Öncelik şehit yakınları, engelli öğrenciler > örgün eğitimde olanlar > staj vs nedeniyle yurtta kalmak isteyenler gibisinden liste uzuyor.
Uzun lafın kısası yurda talep az ise isterse villaların, katların, arsaların olsun etki etmiyor :)

Öğretmen çocuklarına öncelik var diye biliyorum. Benim durumum kötü olmasına rağmen çıkmadı ama 2 evi olan arkadaşıma çıkmıştı. Türkiye'de yaşadığımızı unutmamak gerek.

Yeni konular

Geri
Yukarı