Laptop adaptörleri de masaüstü PSU'lar gibi çalışır mı?

Mustafaulutaş

Decapat
Daha fazla  
Laptop adaptörleri de masaüstü PSU'lar gibi mi çalışır yoksa mesela 65 W'lık laptopa 90W alınca zarar görür mü? Ya da ihtiyacı olan kadar mı alır laptop? Cevaplarsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Reisler acil diye buraya yazıyorum laptop adaptörleri de masaüstü PSU'lar gibi mi çalışır yoksa mesela 65 W'lık laptopa 90W alınca zarar görür mü? Ya da ihtiyacı olan kadar mı alır laptop? Cevaplarsanız sevinirim...

Laptopun Max kaç Watt çekiyorsa onun altına inme. Max kullanımı 70W oluyorsa 80Watt'lık bir şey al.

PSU her bağlantısına farklı V güç gönderir ama laptop sabit güç gönderir anakart üzerinde dağılır. 65 W'lık laptopa 90W alınca zarar görür.

Laptop adaptörleri de masaüstü PSU'lar gibi mi çalışır yoksa mesela 65 W'lık laptopa 90W alınca zarar görür mü? Ya da ihtiyacı olan kadar mı alır laptop? Cevaplarsanız sevinirim.
Hayır sorun olmaz laptop adaptörü bana oradan 30 watt ver der 30 verir. Sen oyun açarsın laptop adaptöre reis oradan bi 50 watt sal der. Adaptör 50 watt verir.

Hayır sorun olmaz laptop adaptörü bana oradan 30 watt ver der 30 verir. Sen oyun açarsın laptop adaptöre reis oradan bi 50 watt sal der. Adaptör 50 watt verir.
Öyle olmuyor o işler. Orijinal adaptör bu yüzden önemli. Bataryaya alabileceginden fazla güç verirsen bozarsın.

PSU her bağlantısına farklı V güç gönderir ama laptop sabit güç gönderir anakart üzerinde dağılır. 65 W'lık laptopa 90W alınca zarar görür.
65W değerine sahip bir laptop zaten 90W enerjiyi normal şartlarda çekemez. Cihazı bozan şey volt değeridir. Eğer olması geren değerin üzerinde volt verirseniz cihaz zarar görecektir. Örneğin 12V x 5A = 60Watt değerine sahip bir cihaza 15V x 4A = 60Watt değerinde bir güç verirseniz yine arıza çıkarır. Ama 12V x 10A = 120Watt değerinde bir güç verirseniz yine sorun çıkmaz. Çünkü cihaz kullanacağı amperi anlık olarak kendisi belirler. Daha yükseğini çekmez. Aynı şey telefonlar için de geçerli.

Geri
Yukarı