Laptop adaptörü için farklı güç kablosu kullanma

ustatbey

Decapat
Arkadaşlar ben şimdi MSI marka Amerika'dan bir laptop aldım ama Amerikan prizlerine uyumlu geldi şarj aleti. Ben şimdi adaptörü değiştirmeden sadece güç kablosu Türkiye prizi için uyumlu olan bir kablo aldım ama şunu fark ettim. Amerika'dan gelen güç kablosunun üstünde ~125 yazıyordu ama şu anki güç kablosunun üstünde ~250 yazıyor ve de benim adaptörümün üstünde input: 100-240 yazıyor.
  1. Benim Türkiye için aldığım kabloyu kullanmam sıkıntı olur mu çünkü üstünde ~250 yazıyor ama adaptörümde input 100-240 yazıyor yoksa gönül rahatlığıyla kullanabilir miyim?
  2. Adaptöre giren güç kablosunun voltaj ayarlamak gibi bir görevi var mı varsa aldığım kablo 250'ye çıkarıp sıkıntı mı çıkarır?
  3. Eğer garantiye verirsem sadece güç kablosunu mu değiştirirler yoksa kablo+adaptör mü değişir?
  4. Ben 20 liraya güç kablosu aldım ideal midir yoksa orijinal olması fark eder mi? (Adaptör orijinal aynı, sadece güç kablosunu değiştirmekten bahsediyorum. )
  5. Bir de adaptör açısından bir sıkıntı yok galiba çünkü internette 100-240 arası yazıyorsa evrenseldir diye okudum ama sizin fikriniz nedir?
  6. Voltaj dönüştürücü falan kullanmam gerekiyor mu o tarz bir şey ayrıca?

Son düzenleyen: Moderatör:
Emin değilim ama bir şey olacağını sanmıyorum. Tüm elektrikli aletlerde input 240'dır. Bunun farklısını görmedim. Voltaj dönüştürücü adaptörün içerisinde var zaten. 240V'yi 19V'ye düşürüyor. Cihazına 240V gitse yanardı.

Emin değilim ama olabilir. Bazı ülkelerde standart volt bizle aynı değil. Yani prize gelen volt mesela 220V değil. Onun için zaten PSU, adaptör gibi cihazlarda 180-220 gibi değerler yazar. Adaptörün arka kısmının fotoğrafını atabilirmisiniz. Amerikada prizden gelen volt değeri 110V.

Emin değilim ama olabilir. Bazı ülkelerde standart volt bizle aynı değil. Yani prize gelen volt mesela 220V değil. Onun için zaten PSU, adaptör gibi cihazlarda 180-220 gibi değerler yazar. Adaptörün arka kısmının fotoğrafını atabilirmisiniz. Amerikada prizden gelen volt değeri 110V.
Buyrun

Dosya Ekleri

• 20190908_164440.jpg
    20190908_164440.jpg
    1,3 MB · Görüntüleme: 493
Tamamdır sorun olmayacaktır. İnput kısmı dikkat ederseniz 100-240 arası yani Türkiye'deki elektrik için uygun. Girişleri aynı olan bir kablo işinizi görecektir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı