Laptop almak ne kadar mantıklı?

Ek01000

Hectopat
Makaleler
4
Yer
Birmingham
Daha fazla  
Arkadaşlar selamlar, yurtdışına taşınma ihtimallerimden dolayı sistemimi satıyorum ve yerine taşınabilir güzel, uzun ömürlü bir laptop almayı planlıyorum ama Türkiye'den mi almalıyım yoksa yurtdışından mı konusunda emin olamadım. Eylül gibi gideceğim ve hazır ETH'dan dolayı ekran kartı fiyatları artmışken bunu değerlendirip RTX 3060 Ti'mı satıp laptopa geçeyim diyorum. Türkiye'ye uzun bir süre ROG laptoplar gelmeyeceğine göre tek çarem MSI GE serisi laptoplar gibi görünüyor. Gerek fiyattan gerek laptopa geçiyor olmamdan kafam allak bullak oldu.

Performans konusunda üzüntüler yaşamak istemiyorum ve 20.000 TL gibi fahiş fiyatları bir laptopa vermenin mantıklılığını da sorgulamıyor değilim. Yurtdışından alırsam -stok olursa tabii- vergi indirimi yakalayabilirim ama gidene kadar ETH düşerse ekran kartımı yüksek rakamlara satamam ve cebimden çıkan para 3 katına çıkar. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Bu arada biri bana RTX 3070M ile RTX 3070 masaüstü kartları arasında ki net farkı söyleyebilir mi? Birileri 100 FPS kadar fark olur laptop hiç keyif vermez diyerek keyfimi kaçırdı ve bu kadar para vermişken pişman olmak istemiyorum.

Düşündüğüm laptoplar;

Bu arada marka olarak illa ki MSI veya ASUS -Türkiye'de zaten yok ama olası yurt dışı ihtimallinde- olmak zorunda değil. Gigabyte'ın da laptoplarını gördüm ama hiçbir incelemesinin olmamasından dolayı eledim. Sizce Türkiye cephesinde fiyatlarda bir düşme olur mu? Yurtdışında da fiyatlar aşağı yukarı aynı ama yine de merak ettim.

@WoLeRm @Radeon RX 5500M belki yardımınız dokunur. Şimdiden çok teşekkürler.

Son düzenleme:
Hocam gittiğiniz yerden alın ki vergiden kurtarıp ister cebe atın ister kart yükseltin daha iyi olur. Bir de gittiğiniz ülkede evde mi oyun oynayacaksınız yoksa sağ sola götürecek misiniz? Eğer evde oynuyorsanız yaza doğru sistem toplarsınız orada. Bana sorarsanız 3070 olan bir laptop kullanmak masaüstüne göre daha iyi hissettirir.

@MisakiTaro vallahi hocam 12.000'e ekran kartıma satarsam, ıvır vızır ile 20.000'i zorlama şansım var. Gönlüm el vermiyor ama mantığım alacağım keyfi düşünüp, mal mısın al geç diyor :D.

@Ella Freya hocam gitmeden önce bütün sistemi dağıtacağım. Uçakla taşıyamam ve böyle bir fırsatı da görmezden gelmek istemiyorum. Maalesef evde kalmayacağım. Üniversite için düşünüyorum ve yurtta kalırsam mobilite en büyük kısas diyebilirim. (Bu arada yurtta masaüstü kullanılabilir mi ya?)

@iOS92.6Beta aslında şu an bile toplanamıyor hocam ya :(. Laptop istememin sebebi 3 ayda bir tatilim var ve sürekli Türkiye'ye döneceğim. Orada da kampüsten yurda derken taşınabilirlik önemli olacaktır diye düşünüyorum. Sizce?

Eğer sabit bir mekanda kullanacaksanız tabii ki masaüstü performansı daha yüksek olacaktır. Fiyatlar konusunda şu anda kimse bir şey diyemez bence ama en az 2 ay daha böyle olacaktır. Bir de bence laptop taşıma için avantajlı gerisi komple dezavantaj tavsiye etmem eğer taşımak zorunda değilseniz. Yurt dışına götürecekseniz mecburen laptop zaten ileride ekran kartlarının fiyatı inince laptop fiyatları da iner mi illaki iner ama tamamiyle mechul bu fiyat işleri azda inebilir çok da.

Geri
Yukarı