Laptop Batarya Ömrü Kısalmaması için Nasıl Kullanılmalı?

Muz Joe

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Laptopu kullanırken şarjda mı kullanmalıyım yoksa normal kullanıp şarjı bitince mi takmalıyım? Bataryasını öldürmemek istiyorum. Genelde hep şarja takılı kullanıyorum. İkisi fark eder mi?

Oyun oynarken zaten batarya takmaz iseniz kasma yaşarsınız büyük ihtimal. Lakin ben hep takılı tuttuğum için 2 yıl batarya ömrü sürdü ve şu an prizden çekince gidiyor bilgisayar.

Sanırım en iyi kullanım yolu prize takılı kullanıp bir-iki haftada bir bataryayı boşaltıp doldurmak zaten belli bir ömrü var ne yaparsanız yapın pek bir şey değişmeyeceğini düşünüyorum.

Batarya siz isteseniz de istemeseniz de ömrünü er yada geç dolduracaktır. Bataryaların en belirgin kusuru kullanım ömürlerinin üretim tarihlerinden itibaren başlamasıdır. Üretildiklerinden sonra şarj edilseler de edilmeseler de ömürleri üretim tarihinden itibaren azalmaya başlamaktadır. Ancak bu kusur muhtemel müşterilere (topluma) pek duyurulmaz. Bataryamı en az kayıpla nasıl kullanırım diyorsanız %40 dolu hali ile buzdolabına atabilirsiniz. Bana sorarsanız 100 TL' lik batarya için +1000 TL' lik bilgisayarınızı riske atmamalısınız. Aynı zamanda batarya elektrik kesintilerinde akım koruyucu priz olarak iş görmektedir.

Bence evin içinde çıkartarak kullanılmalı. Ani elektrik gidip gelmesinde ise şarj kablosundaki adaptör kapanmamasını sağlayacaktır. Yine de bu benim naçizane fikrimdir.Saygılar

Batarya doluyken prizden çıkarsan da kendi ömrünü tüketmeye devam edecek. Eğer cihaz korumasının tasarımı olması gerektiği gibi yapılmışsa ya da kullanılan malzemeler kaliteliyse sürekli batarya takılıyken kullanmanın batarya ömrüne çok fazla etkisi olmaz. Gene de batarya takılı değilken şebeke elektriğindeki dalgalanma ve aşırı yüklenmeler cihaza daha çok zarar verir. Her durumda batarya takılıyken kullanmak o yüzden daha mantıklı. 2-3 haftada bir bataryayı boşaltıp tekrar şarj etmen ömrünü belki biraz daha uzatabilir.

Özet, batarya ömrünü mümkün olduğu kadar uzun tutmak istiyorsan içindeki yükü tamamen boşaltıp kenara koymak gerekiyor. Bu da orta ve uzun vadede şebekeden kaynaklanacak problemlerin başına daha büyük sorun açmasına neden olur.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı