Laptop batarya sağlığı nasıl korunur?

xmert96x

Kilopat
Yer
Edirne/Uzunuköprü
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GIGABYTE AORUS 15P XD
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Ben yeni gaming laptop aldım. Malum gaming laptop tam performans için şarjda kullanmak gerekiyor. Bende uygulamadan şarjı %80'de kessin diye ayarladım iyi mi ettim kötü mü ettim, bir de 2 haftada bir bataryayı doldur boşalt yapmak yeterli midir pil ömrünün azalmaması için?

Son düzenleyen: Moderatör:
Doldur boşalt daha fazla zarar verir. Lityum piller için verilen ömür 10 yıl veya 500 döngüdür.(Oda şartlarında 15-20 derece) Siz doldur boşalt yaptıkça döngüden dolayı ömrünü yiyiyorsunuz.

Doldur boşalt daha fazla zarar verir. Lityum piller için verilen ömür 10 yıl veya 500 döngüdür.(Oda şartlarında 15-20 derece) Siz doldur boşalt yaptıkça döngüden dolayı ömrünü yiyiyorsunuz.
Eski laptopumda hep pilde kullandım pil süresi yarıya düşmüştü en son da ondan soruyorum? Ve de 2 haftada bir doldurm boşalt yapılmasını tavsiye ediyorlar nedense.

Pil teknolojisi ne? Li-ION mu Li-PO mu? Ona göre sorularının cevabı burada.

Aynı konuyu bende merak ediyorum. Lityum-iyon bataryalı laptopum var ve harici GPU fazla güç çektiği için şarja takılı olmadan devreye girmiyor yani oyun oynarken şarja takılı oynamak zorundayım. Şarjı boşaltıp şarja takıp mi oynayayım yoksa 100 iken şarja takıp mi oynayayım hangisi daha sağlıklı olur veya başka önerisi olan var mı işin ehli biri varsa sevinirim.

Eski laptopumda hep pilde kullandım pil süresi yarıya düşmüştü en son da ondan soruyorum? Ve de 2 haftada bir doldurm boşalt yapılmasını tavsiye ediyorlar nedense.
Pilin de bir ömrü vardır. Dediğim gibi ya süreden ya da döngüden dolayı ömrü bitecektir.
Tavsiyem çoğu modelde 4v için %80 doluluk gösterdiği için %80'de sabit kalması daha iyi olacaktır. Maalesef dizüstü bilgisayarlar ısındıkları için yapacak bir şey yok ve bu sıcaklık zaten ömürlerini elbette hızlıca bitirecektir.
Yani ne kadar fazla kullanırsan ömrü o kadar hızlı bitecektir olay bu. Sadece üreticiler daha fazla şarj alsın diye neden 4.2v-3.2v gibi bir değerde tutuyorlar. Benim tespitimce 4v-3.4v (%80-%20) arası daha uzun ömürlü oluyor. Tabi sadece batarya ile kullanırsan.

Pilin de bir ömrü vardır. Dediğim gibi ya süreden ya da döngüden dolayı ömrü bitecektir.
Tavsiyem çoğu modelde 4V için %80 doluluk gösterdiği için %80'de sabit kalması daha iyi olacaktır. Maalesef dizüstü bilgisayarlar ısındıkları için yapacak bir şey yok ve bu sıcaklık zaten ömürlerini elbette hızlıca bitirecektir.
Yani ne kadar fazla kullanırsan ömrü o kadar hızlı bitecektir olay bu. Sadece üreticiler daha fazla şarj alsın diye neden 4.2v-3.2v gibi bir değerde tutuyorlar. Benim tespitimce 4v-3.4v (%80-%20) arası daha uzun ömürlü oluyor. Tabii sadece batarya ile kullanırsan.

Hocam yukarıdaki mesajım hakkında nasıl düşünüyorsunuz oyunlarda ne şekilde kullanmalıyım?

Geri
Yukarı